Her sektördeki hedef kitle birbirinden farklı ve bu yüzden de çeşitli özelliklere farklı tepki veriyorlar. Kozmetik ürünleri satan bir e-ticaret sitesi ile model araba satan bir e-ticaret sitesinin aynı web özelliklerine sahip olmasını bekleyemeyiz. Bu yüzden de e-ticarette hedef kitleniz için doğru hamleyi yapabilmeniz için e-ticaret sitenizde test yapmanız gerekir. Bu test sonuçlarına göre de sizin için en doğru özelliği seçerek dönüşüm oranlarını artırabilirsiniz.

1) Kargo ücretlerini test etme:

E-ticaret sitelerinde sepetten ayrılma ile ilgili her gün onlarca rapor yayınlanıyor ve bu listelerin başında da genelde beklenmeyen kargo ücretleri geliyor. E-ticaret sitenizde dönüşleri arttırmak için kargo ücretleri ile ilgili testler yapabilirsiniz. Bu testlere ürün detay sayfalarında ödenmesi gereken kargo ücretini net olarak vererek başlayabilirsiniz ya da belli sepet miktarının üzerinde kargo ücretini sıfırlayarak, ücretsiz kargo için kalan miktarı yazabilirsiniz. Aşağıda Markafoni ve Trednyol örneklerinde olduğu gibi belli bir duruma özel ya da fiyata özel kargoyu ücretsiz yaparak dönüşüm oranlarını izleyip çeşitli şartlar altında test edebilirsiniz.

Screen Shot 2016-04-17 at 17.56.02

Screen Shot 2016-04-17 at 17.57.54

2) Kıtlık ve az zaman olduğunu gösteren ürün detayları gösterme:

Bir ürünün stokta azalmış olduğunu göstermek ya da fiyatın belli bir zaman zarfında fırsat olduğunu göstermek, ürünü alma konusunda kararsız kalan kişileri harekete geçirebilir. Aşağıda bulunan Hepsiburada.com örneğindeki gibi ürünün stoklarla sınırlı olduğunu hatta kaç adet kaldığını ve / veya fırsatın ne kadar süre boyunca geçerli olduğunu göstererek ürüne olan ilgiyi görüp satışlara olumlu etkisi olup olmadığını görebilirsiniz.

Screen Shot 2016-04-17 at 18.01.12

3) Web sitesinden ayrılmaya meyilli kişilere özel kampanyalar yapma:

Web teknolojileri her geçen gün gelişiyor ve gelişmesiyle birlikte de e-ticaret sitesine gelen ziyaretçiler hakkında çok daha fazla şeyler öğreniyoruz, mouse hareketleri de bunlardan bir tanesi. Web sitesinden çıkmaya meyilli kişiler mouse’unu hızlı bir şekilde çıkışa yani sağ üst köşedeki “x” işaretine doğru kaydırır bu sırada kullanıcıya özel bir kampanya yapmayı test ederek dönüşümlerinizin artıp artmayacağını görebilirsiniz.

çıkışa meyilli kişiler

4) Satın alma sayfasını basitleştirme

E-ticaret sitenize gelen bir kullanıcıyı satın alma sayfasına kadar getirmek büyük başarı ama satın alma sayfasından teşekkür sayfasına geçme kısmı çok daha önemli. Bu yüzden satın alma sayfasında bulunan dikkat dağıtıcı bütün öğeleri o sayfadan çıkarmanız gerekir.

Screen Shot 2016-04-17 at 18.19.31

Yukarıda bulunan ÇiçekSepeti örneğindeki gibi yeşil “İleri” ve küçük “geri” butonu dışında sepet sayfasından yönlenen başka bir link bulunmuyor. Bu sayede kullanıcıyı satın almaya odaklayabiliyorsunuz.

Dönüşleri arttırmak için binlerce yol bulunuyor. Yukarıdaki yollar hızlıca test edip görebileceğiniz yöntemlerden birkaçı.

Paylaş
Wanamaker'in dediği "Reklama harcadığım paranın yarısı boşa gidiyor, biliyorum. Ama hangi yarısının boşa gittiğini bilmiyorum" sözüne istinaden doğru yarıyı bulmaya gönül vermiş biri.

Bir Cevap Yazın