E-ticaret Sitelerinde Dönüşüm Oranlarını Arttırmak için Yapabileceğiniz 4 Test Önerisi

Her sektördeki hedef kitle birbirinden farklı ve bu yüzden de çeşitli özelliklere farklı tepki veriyorlar. Kozmetik ürünleri satan bir e-ticaret sitesi ile model araba satan bir e-ticaret sitesinin aynı web özelliklerine sahip olmasını bekleyemeyiz. Bu yüzden de e-ticarette hedef kitleniz için doğru hamleyi yapabilmeniz için e-ticaret sitenizde test yapmanız gerekir. Bu test sonuçlarına göre de sizin için en doğru özelliği seçerek dönüşüm oranlarını artırabilirsiniz.

1) Kargo ücretlerini test etme:

E-ticaret sitelerinde sepetten ayrılma ile ilgili her gün onlarca rapor yayınlanıyor ve bu listelerin başında da genelde beklenmeyen kargo ücretleri geliyor. E-ticaret sitenizde dönüşleri arttırmak için kargo ücretleri ile ilgili testler yapabilirsiniz. Bu testlere ürün detay sayfalarında ödenmesi gereken kargo ücretini net olarak vererek başlayabilirsiniz ya da belli sepet miktarının üzerinde kargo ücretini sıfırlayarak, ücretsiz kargo için kalan miktarı yazabilirsiniz. Aşağıda Markafoni ve Trednyol örneklerinde olduğu gibi belli bir duruma özel ya da fiyata özel kargoyu ücretsiz yaparak dönüşüm oranlarını izleyip çeşitli şartlar altında test edebilirsiniz.

Screen Shot 2016-04-17 at 17.56.02

Screen Shot 2016-04-17 at 17.57.54

2) Kıtlık ve az zaman olduğunu gösteren ürün detayları gösterme:

Bir ürünün stokta azalmış olduğunu göstermek ya da fiyatın belli bir zaman zarfında fırsat olduğunu göstermek, ürünü alma konusunda kararsız kalan kişileri harekete geçirebilir. Aşağıda bulunan Hepsiburada.com örneğindeki gibi ürünün stoklarla sınırlı olduğunu hatta kaç adet kaldığını ve / veya fırsatın ne kadar süre boyunca geçerli olduğunu göstererek ürüne olan ilgiyi görüp satışlara olumlu etkisi olup olmadığını görebilirsiniz.

Screen Shot 2016-04-17 at 18.01.12

3) Web sitesinden ayrılmaya meyilli kişilere özel kampanyalar yapma:

Web teknolojileri her geçen gün gelişiyor ve gelişmesiyle birlikte de e-ticaret sitesine gelen ziyaretçiler hakkında çok daha fazla şeyler öğreniyoruz, mouse hareketleri de bunlardan bir tanesi. Web sitesinden çıkmaya meyilli kişiler mouse’unu hızlı bir şekilde çıkışa yani sağ üst köşedeki “x” işaretine doğru kaydırır bu sırada kullanıcıya özel bir kampanya yapmayı test ederek dönüşümlerinizin artıp artmayacağını görebilirsiniz.

çıkışa meyilli kişiler

4) Satın alma sayfasını basitleştirme

E-ticaret sitenize gelen bir kullanıcıyı satın alma sayfasına kadar getirmek büyük başarı ama satın alma sayfasından teşekkür sayfasına geçme kısmı çok daha önemli. Bu yüzden satın alma sayfasında bulunan dikkat dağıtıcı bütün öğeleri o sayfadan çıkarmanız gerekir.

Screen Shot 2016-04-17 at 18.19.31

Yukarıda bulunan ÇiçekSepeti örneğindeki gibi yeşil “İleri” ve küçük “geri” butonu dışında sepet sayfasından yönlenen başka bir link bulunmuyor. Bu sayede kullanıcıyı satın almaya odaklayabiliyorsunuz.

Dönüşleri arttırmak için binlerce yol bulunuyor. Yukarıdaki yollar hızlıca test edip görebileceğiniz yöntemlerden birkaçı.

Wanamaker'in dediği "Reklama harcadığım paranın yarısı boşa gidiyor, biliyorum. Ama hangi yarısının boşa gittiğini bilmiyorum" sözüne istinaden doğru yarıyı bulmaya gönül vermiş biri.

Bir Cevap Yazın

Alibaba Bekarlar Günü’nde Satış Rekoru Kırdı

Çin’in en büyük online alışveriş platformu Alibaba, ülkede her yıl kutlanan Bekarlar Günü’nde 25 milyar doları aşan satışla rekor kırdı.

Çin’de Sevgililer Günü’ne alternatif olarak her yıl 11 Kasım’da kutlanan Bekarlar Günü’nde, bu yıl satış patlaması yaşandı. Ülkenin en popüler e-ticaret platformu Alibaba, geçen yıla oranla satışlarını yüzde 29 artırarak 25,3 milyar dolarlık satış yaptı.

Bloomberg’in haberine göre, şirketin festivalin ilk iki dakikasında 1 milyar dolar, ilk 30 dakika içinde de 7 milyar dolara yakın satış yaptığı bildirildi.

 Online ödemelerde dünya rekoru

Alibaba’dan yapılan açıklamada, şirketin festivalin ilk beş dakikasındaki ödeme işlemleriyle dünya rekoru kırdığı, saniyede 256 bin ödeme işlemi gerçekleştirildiği belirtildi.

Çin’de bekarların kendilerine hediye aldığı Bekarlar Günü festivali, ABD’de alışveriş çılgınlığının yaşandığı Black Friday ve Cyber Monday’deki satışların toplamını da geride bıraktı.

Alibaba’nın festivalden bir gün önce Cuma günü düzenlediği galaya, Nicole Kidman ve Pharrell Williams gibi ünlü isimler katıldı.

Yılın En Uğurlu Kampanyasında 1 Günde 140 Milyonluk Satış

n11.com, dev indirimlere sahne olan 24 saatlik online alışveriş maratonu Yılın En Uğurlu Kampanyası 11.11’in satış istatistiklerini açıkladı. Bir günde 140 milyon TL’lik satış rakamına imza atan n11.com, kampanyanın ilk 11 saatinde geçen yılki cirosu 65 milyon TL’yi yakaladı. Günlük satış rakamıyla rekor tazeleyen, bir önceki yılın cirosunu iki katından fazla yükselten n11.com’da ilk 15 dakikada satılan 1000 adet oto lastiği ve 2500 litre motor yağı kampanyanın ilgi çeken bir başka verisi olarak ön plana çıkarken, ilk saat içinde 3000 adet akıllı telefon satışına imza atıldı. Kampanyaya öğle saatlerinde katılan kadın kullanıcıların kozmetik ürünlere ve kıyafetlere yoğun ilgisi gözlendi. Under Armour, n11.com üzerinden bir günde yaptığı ürün satışıyla açıldığı günden bu yana kendi rekorunu kırarken, n11.com’dan satılan 11 bin 500 adet parfüm ve 10 bin 600 adet şampuan kadınların kampanyaya olan yoğun ilgisini gözler önüne serdi.

“111 otomobili sadece online ödeme yöntemleriyle sattık”
n11.com Genel Müdürü Won Yong, Jo, bir gün süren alışveriş maratonunda tüketicileri gün boyu çeşitli sürprizlerle karşıladıklarını belirtirken, “Açık pazar e-ticaret platformları arasında yeniden bir ilke imza atarak 111 adet otomobilin satışını bu konuda bize destek veren önemli bir bankamızla ilk kez online gerçekleştirdik. 11 Kasım tarihinde sürpriz fiyatla satışa sunduğumuz 111 otomobil ilk yarım saat içerisinde sadece online ödeme yöntemleri kullanılarak satın alındı. Büyük ve gelişmeye müsait yapısıyla Türkiye e-ticaret sektörü, n11.com’la büyümeye devam edecek” dedi.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Black Friday Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link

BLACK FRIDAY

Marketing Meetup'ta Bugün ve Yarın Tüm Biletler 42,90 €
BU ETKİNLİKTE OLMALIYIM
Sadece ilk 50 kişi için geçerli olacaktır
close-link
€42,90 Bugün ve Yarın Marketing Meetup'ta Tüm Biletler İndirimli
Black Friday