E-Ticaret Pazarı Güneydoğu Asya’ya Kayıyor

Asya-Pasifik bölgesindeki hem e-ticaret hem de dijital reklamcılık piyasasının hızla gelişmesi, Türkiye’nin aralarında bulunduğu ülkeler için ihracat ve dijital ekonomide yeni pazarlar vaat ediyor. En hızlı büyüyen e-ticaret pazarlarından biri olan bölgeye ve Türkiye’ye hızlı bir giriş yapan RTB House, Asya-Pasifik bölgesinde başarılı olmak isteyen işletmelere dijital yatırımlarında yardımcı olmak üzere faaliyete başladığını duyurdu.

Çin ekonomisinin 2015 yılında durgunluğu tüm dünya piyasalarına yansıdı. Bu durgunluğa rağmen Asya-Pasifik bölgesindeki internet penetrasyonu ve akıllı telefon sahipliği rakamları artmaya devam etti. İçlerinde Avustralya, Yeni Zelanda, Endonezya ve Malezya gibi ülkeleri barındıran Asya-Pasifik ülkelerindeki dijital ekonomi gelişimini sürdürdü.

E-ticaret alanında da Asya-Pasifik ülkelerindeki yükseliş göze çarptı. Dünyanın tüm e-ticaret hacminin yüzde 40’ına sahip olan Çin’in e-ticaret pazarı seyahat ve etkinlik bilet satışları hariç 2015 yılında 672 milyar dolara ulaşarak yüzde 42’lik bir büyüme kaydetti. Ülkedeki mobil cihaz penetrasyonu masaüstü bilgisayarlardan dahi fazla ve interneti mobil cihazlar üzerinden kullananların yüzde 80’i e-ticaret faaliyetinde bulunuyor.

Çin gibi olgun bir piyasa geride bırakıldığında özellikle Güneydoğu Asya bölgesinde önemli fırsatlar öne çıkıyor. Zira Çin’deki Alibaba, ABD’deki eBay ve Amazon örneklerinin aksine bölgede piyasayı domine eden bir şirket bulunmuyor. Güneydoğu Asya ülkelerindeki Web 2.0 gelişiminin de e-ticaretin ilerleyen yıllarda hız kazanmasına olanak tanımasına yol açacak. Sosyal platformların yeni yeni yaygınlaştığı bölgede, popüler sosyal ağlar üzerinden e-ticaret faaliyetleri yürütülüyor.

Dijital reklam sektörü de yönünü Güneydoğu Asya’ya çevirdi

Dünya çapında reklam harcamaları 2015 yılında yüzde 4,2 oranında artarak 531 milyar doları bulurken, 2016 yılında da yüzde 5 oranında artış göstermesi bekleniyor. Çin, Hindistan, Endonezya, Malezya, Avustralya ve Yeni Zelanda gibi ülkelerde ise bu büyümenin 2014 ila 2017 yıllarında yüzde 9,1 oranında gerçekleşmesi bekleniyor. 2017 yılına gelindiğinde Asya-Pasifik ülkelerinin Kuzey Amerika’yı geride bırakarak dünyanın en büyük dijital reklam pazarı haline gelmesi öngörülüyor.

İnternet kullanıcılarının ilgisini çekecek reklamcılığın belirlenmesine odaklanan teknoloji şirketi RTB House, Asya-Pasifik bölgesinde başarılı olmak isteyen işletmelere dijital yatırımlarında yardımcı olmak üzere faaliyete başladığını duyurdu. RTB House Bölge Direktörü Ömer Aras, “Türkiye’nin de aralarında bulunduğu birçok Avrupa ülkesinde bugüne kadar başarıyla çalışmalarımızı sürdürdük. Artık sıra tecrübemizi ve başarıya ulaşmış işbirliği modellerimizi dünyanın en hızlı gelişen bölgelerine taşımaya geldi. Bu sırada Türkiye’deki e-ticaret şirketlerine hem yerel hem de küresel pazarlarda dijital pazarlama alanında katkı sunmaya hazırız. Hızla gelişen Asya pazarında etkin olmak isteyen şirketlere değer katan çözümlerimizi ulaştırmak istiyoruz” açıklamasında bulundu

Pazarlamasyon Pazarlama, Sosyal medya, Marka Yönetimi, Pazarlama İletişimi, Dijital Pazarlama ve İş Dünyası konularına odaklı bilgi kaynağı.

Bir Cevap Yazın

Walmart, Mağazalarına Müşteri Çekebilmek İçin Ürünlerinin Online Fiyatlarını Artırdı

Günümüzde herhangi bir ürünü internetten satın almak, fiziksel mağazadan satın almaya göre daha avantajlıdır, çünkü genel olarak internet fiyatları daha düşüktür. Ancak ABD’nin en büyük perakende satış yapan mağazalar zincirlerinden biri olan Walmart, bu anlayışı yıkan ilginç bir hamleye imza attı.

Son dönemlerde sık sık Amazon ile girdiği rekabetle gündeme gelen Walmart, alışveriş çılgınlığının yaşandığı ve büyük indirim kampanyalarının yapıldığı Black Friday ve Cyber Monday öncesinde insanları fiziksel mağazalarına çekebilmek için online olarak satışa sunduğu ürünlerin fiyatlarını artırdı. The Wall Street Journal’ın yaptığı habere göre mega mağaza, satışa sunduğu ev ve gıda ürünlerinin internet sitesindeki fiyatlarını artırırken bu ürünlerin mağaza fiyatları aynı kaldı. Şirket, internet fiyatı mağaza fiyatından daha yüksek olan ürünlerde bu durumu vurgulayarak müşterilerini bu ürünleri fiziksel mağazalardan almaya teşvik edecek.

Walmart’ın bazı ürünlerinin online fiyatlarını artırmasının bir başka nedeni ise maliyetleri düşürmek ve online satışlardaki karı artırmak. Çünkü insanların mağazadan alışveriş yapması, teslimat maliyetlerinin düşmesi anlamına geliyor. The Wall Street Journal’ın belirttiğine göre bir paket makarna ve bir kutu peyniri Chicago’dan Atlanta’ya taşımanın Walmart’a maliyeti 10 doları bulabilir.

Walmart’ın stratejisi, ABD’nin bir başka büyük perakende markası olan Costco‘nun stratejisine benziyor. Costco da ürünlerinin mağaza fiyatlarını internet fiyatlarından daha düşük tutuyor. Ancak The Wall Street Journal’ın da dikkat çektiği gibi sloganı “her zaman düşük fiyatlar” olan Walmart’ın bu stratejisi oldukça tuhaf. Özellikle de Amazon ile rekabet edebilmek amacıyla birçok hamle yaparken… Bu amaçla geçtiğimiz yıl 3 milyar dolar karşılığında jet.com’u satın alan Walmart, geçtiğimiz ay ise online market işine girmişti.

Tüm bunlara rağmen, bu alışılmadık hamle geçtiğimiz iki yılda net gelirleri düşen perakende devinin gelirlerini artırmasını sağlayabilir. Ancak yine de şirket, Amazon ile rekabet etmek istiyorsa hiç şüphesiz daha kalıcı çözümler bulmalı.

Alibaba Bekarlar Günü’nde Satış Rekoru Kırdı

Çin’in en büyük online alışveriş platformu Alibaba, ülkede her yıl kutlanan Bekarlar Günü’nde 25 milyar doları aşan satışla rekor kırdı.

Çin’de Sevgililer Günü’ne alternatif olarak her yıl 11 Kasım’da kutlanan Bekarlar Günü’nde, bu yıl satış patlaması yaşandı. Ülkenin en popüler e-ticaret platformu Alibaba, geçen yıla oranla satışlarını yüzde 29 artırarak 25,3 milyar dolarlık satış yaptı.

Bloomberg’in haberine göre, şirketin festivalin ilk iki dakikasında 1 milyar dolar, ilk 30 dakika içinde de 7 milyar dolara yakın satış yaptığı bildirildi.

 Online ödemelerde dünya rekoru

Alibaba’dan yapılan açıklamada, şirketin festivalin ilk beş dakikasındaki ödeme işlemleriyle dünya rekoru kırdığı, saniyede 256 bin ödeme işlemi gerçekleştirildiği belirtildi.

Çin’de bekarların kendilerine hediye aldığı Bekarlar Günü festivali, ABD’de alışveriş çılgınlığının yaşandığı Black Friday ve Cyber Monday’deki satışların toplamını da geride bıraktı.

Alibaba’nın festivalden bir gün önce Cuma günü düzenlediği galaya, Nicole Kidman ve Pharrell Williams gibi ünlü isimler katıldı.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Black Friday Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link

BLACK FRIDAY

Marketing Meetup'ta Bugün ve Yarın Tüm Biletler 42,90 €
BU ETKİNLİKTE OLMALIYIM
Sadece ilk 50 kişi için geçerli olacaktır
close-link
€42,90 Bugün ve Yarın Marketing Meetup'ta Tüm Biletler İndirimli
Black Friday