E-ticaret ile Uğraşanlar için Ofis Önerileri

İşim gereği her gün birçok e-ticaret işi ile uğraşan şirketi ziyaret ediyorum ve her gittiğim ofislerin birbirinden farklı olduğunu görüyorum. Bazı ofisler bir apartman katında, bazısı bir plaza içinde, bazısı sattığı ürünlerin konulduğu deponun içinde, kimisi çok merkezi, kimisi çok uzak kısacası herkes bütçesine göre hareket etmeye çalışıyor. Bazen gereğinden fazla lüks ofislerle de karşılaşmıyor değilim, plazma TV’ler, herkesin önünde dev Mac bilgisayarlar ve atıl olarak duran kullanılmayan boş alanlar. Bundan 5-6 ay önce katıldığım bir seminerde bir kadın e-ticaret girişimcisi şirketini ABD’de homeoffice olarak kurduğunu hatta Türkiye’ye geldiğinde de ilk etapta bu şekilde devam ettiğini, iş belli bir büyüklüğe geldikten sonra ve insanların bir arada olma zorunluluğu doğunca ufak, ucuz ama ihtiyaçlarını gideren bir ofise taşındıklarından bahsetmişti. Bunu anlatırken Türkiye’de insanların daha para kazanmaya başlamamışken gösterişli ofisler tutmak istediğini gözlemlediğini ve buna anlam veremediğini çünkü günün sonunda para kazanmıyorsan o ofislerin bir anlamı olmayacağını belirtmişti.

Son zamanlarda İstanbul’da her şeyin hazır olduğu ofisler oldukça talep görmeye başladı. Telefonu, internet bağlantısı, yazıcısı, faksı, mutfağı, elektriği, kliması, temizlik hizmeti, masası, sandalyesi kısacası ofis ortamında ihtiyaç duyabileceğiniz her şeyin hazır olduğu bu ofislerde bilgisayarınızı alıp hemen çalışmaya başlayabiliyorsunuz. Her katta bulunan sekreterlik hizmeti sayesinde bu masraftan kurtulabiliyor ofis dışındayken telefonları kim açacak derdinden kurtuluyorsunuz. Binada bulunan bilgi işlemdepartmanı da herhangi bir sorununuz olduğunda size destek oluyor. Tabi her ofisin verdiği hizmet kapsamı değişiklik gösterebiliyor ama başlangıçta bu tip bir ofiste başlamak eğer bütçenize de uygunsa kulağa çok mantıklı geliyor. Bazı ofislerde bulunan toplantı odaları da ziyaretçiniz geldiğinde veya kendi içinizde yaptığınız haftalık toplantılar içinde ideal bir ortam oluşturuyor.

İstanbul’da bu tip hizmet veren hangi ofisler var diye bakarsak;

StudioOffices: Bostancı’da bulunan StudioOffices’ın iki tane hazır ofisi bulunuyor, ister günlük ister aylık isterseniz de daha uzun vadeli ofis kiralayabileceğiniz bir yer olan StudioOffices, istendiğinde başka insanlarla ortak kullanabileceğiniz paylaşımlı ofisler de sunarak maliyetlerinizi daha da düşürmenize imkan sağlıyor. Web sayfalarında buraya taşınmak için 10 neden belirtmişler; düşük aylık giderler, uzun dönem kontrat zorunluluğun olmaması, anında çalışmaya başlama imkanı, sekreter ve temizlik görevlisi gibi personelden tasarruf imkanı, önceden ne ödeyeceğinizi bilmek, ofis tadilat masrafının olmaması, klima bozulduğunda veya kalorifer çalışmadığında zaman alacak işlerle uğraşmayacak olmanız, zaman tasarrufu, esneklik ve diğer ofis çalışanlarıyla networking imkanı. Bilkent Üniversitesi 2008 yılı mezunu Sadık Kocabaşa tarafından kurulan StudioOffices ayrıca sanal ofis hizmeti de sunarak bir posta adresiniz olmasını sağlıyor. Evden çalışanlar için ideal olan bu hizmet sayesinde kargonuz alınıyor, telefonlara firmanızın ismi söylenerek bakılıyor, aramalar sizin telefonunuza yönlendiriliyor kısacası ofisiniz olmadan komple bir hizmet almanızı ve profesyonel imajınızı güçlendirmenizi sağlıyor. Şirket tarafından verilen bilgiye göre Userspots, Bombastik ve Reeleeze gibi şirketlerde buradan hizmet alıyorlar. Anadolu yakasında olmak isteyenler için ideal bir çalışma ortamı sunan StudioOffices ile ilgili daha fazla bilgi almak için aşağıdaki videoya göz atabilir veya 0 216 587 30 30 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

httpv://www.youtube.com/watch?v=mKHzLkhc2p0

eOfis: Yeşilköy’de hizmet veren eOfis Atatürk Havalimanına iki dakikalık mesafede olmasından dolayı sıkça seyahat edenler için ideal bir çözüm olarak ön plana çıkıyor. İnternet sitelerinde sıkça reklamına rastlayabileceğiniz eOfis size özel oda veya açık ofis ortamı sağlıyor aynı zamanda sanal ofis hizmeti de sunarak farklı ihtiyaçları karşılamayı hedefliyor. eOfis’in dikkat çeken en önemli özelliği sadece ofis ve ekipmanı sunmak değil aynı zamanda olası ihtiyaçlarınızı da karşılamak oluyor. Mesela şoför hizmeti, web sitesi tasarımı hizmeti, e-mail hosting, marka tescil danışmanlığı, tercüme gibi servisler verilirken anlaşmalı kuruluşlardan da şirket kuruluşu, muhasebe, hukuk, stratejik yönetim ve iletişim konularında danışmanlık sağlanıyor. Bugüne kadar e-ticaret ile ilgili startup şirketlerden hizmet alan olmamış ama eminim yakın zamanda olacaktır. Resimlere bakılınca gerçekten çok hoş bir çalışma alanı yarattıklarını görebilirsiniz. Detaylı bilgi için 0 212 465 63 00 numaralı telefonu arayabilir veya aşağıdaki tanıtım filmini izleyebilirsiniz.

httpv://www.youtube.com/watch?v=B9XeDWtbXuU

Urban Station: Maslak’ta bulunan Urban Station iş hayatının merkezinde ve metroya yakın konumda olmasından dolayı tercih edilen bir diğer çalışma alanı. Arjantin menşeeli firmanın İstanbul şubesi diğer ofislerden daha farklı bir konsepte sahip çünkü burası mobil çalışanlar ve farklı bir şekilde bir araya gelmenin ve çalışmanın mümkün olduğunu düşünenler için tasarlanmış bir cafe. Kahvenizi yudumlayıp bir şeyler atıştırırken, sosyal ama aynı zamanda sakin bir ortamda, bir ofiste ihtiyaç duyabileceğiniz bütün hizmetlere erişme imkanına sahip oluyorsunuz. Fiyatlandırma kalınan süre üzerinden hesaplanıyor ve bu rakamlara internet, sınırsız filtre kahve, çay, su, meyve, kruvasan ve kurabiyeler dahil ediliyor. Gün içinde hava almak için dışarı çıkmak istediğinizde size ücretsiz olarak eşyalarınızı koyabileceğiniz bir dolap ve Maslak’ta bisikletle gezebilirim diyorsanız bisiklet bile veriliyor. Ayda 100 saat ve üzeri kullanacak üyeler için (girişimciler veya freelance çalışanlar genelde bunu tercih ediyorlarmış) aylık abonelik öneriliyor. İsteyen kişilere toplantı salonu da kiralayan Urban Station’dan hizmet alan internet girişimcileri ise Yeni Yeti, Sodriva ve Nazilli Sepeti gibi firmalar olmuş. Ben tesadüfen bir toplantı için buraya gittim ve çok beğendim, şirketin web sayfasında belirttiği gibi hem canlı hem de sakin bir yer. Konuyla alakalı hazırlanmış video size fikir verebilir, isterseniz 0 212 290 40 50 numaralı telefonu da arayabilirsiniz.

httpv://www.youtube.com/watch?v=oZu58x16VDg

Yukarıda bahsettiğim üç yerin dışında farklı ihtiyaçları karşılayan birçok yer var ama konuyla ilgili yazı yazmak istediğimi belirttiğimde cevap veren ve benim bulduğum firmalar bunlar oldu. Eğer sizlerde bu yazıya katkıda bulunmak istiyorsanız lütfen bildiğiniz diğer firmaları paylaşın. Bu arada bu ofislerden sadece internet girişimcisi olan startup firmalar değil bütün girişimciler ve ofis arayanlar faydalanabilir. En son öneri olarak benimde ofisimin içinde olduğu, (bütçe ile ilgili bir sorununuz yoksa)WindowistTower’ı da sizlere önerebilirim. Hemen Maslak metrosu çıkışında olan WindowistTower bütün ihtiyaçlarınızı karşılayan, içinde sanat galerisi, aşağıda karnınızı doyurup sıcak bir kahve içebileceğiniz cafesi, iş çıkışı bir şeyler içmek için keyifli zaman geçirebileceğiniz barı ve Maslak’ta helikopter pisti olan tek plaza.Ayrıca engelli çalışanların rahatlıkla çalışabilmesine olanak sağlayan her türlü konfor da düşünülmüş.  Detaylı bilgi için www.windowist.com adresine göz atabilir veya 0 212 214 70 00 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Bir Cevap Yazın

2018’de Pazarlama Uzmanlarının Kaçırmaması Gereken E-ticaret Sezonları

2018 yılında e-ticaret hacminin yüzde 30’un üzerinde artması beklenen ülkemizde, pazarlama uzmanlarının takvimlerini oluştururken dikkat etmesi gerekenleri RTB House açıklıyor

E-ticaret satışlarındaki büyüme, 2018 yılında da pazarlama hedeflerini domine etmeye devam edecek. ETİD raporuna göre, Türkiye’de e-ticaret her yıl yüzde 30 oranında büyüyor. Bununla birlikte Ecommerce Foundation tarafından yayınlanan raporda yer alan tahminlere göre, tüm dünyadaki çevrimiçi satışların değeri 2,77 milyar dolara ulaşacak.

Pazarlama ve satış departmanları için bir e-ticaret takvimi hazırlamak, perakende markalarının hem çevrimiçi hem de çevrimdışı dünyada başarılı olması için rekabette büyük destek sağlayacağına değinen RTB House Türkiye Ülke Müdürü Can Tunçer, “Fiziksel mağazalarına ve web mağazasına müşteri trafiği yönlendirmek için yeniden hedefleme kampanyalarını seçen pazarlama uzmanları, en iyi sonuçlara her bir kampanyanın tutarlı bir mesaj vermesiyle ulaşabiliyor” dedi. 2018 yılının e-ticaret için çok önemli bir yıl olacağına dikkat çeken Tunçer, “Bu yıl, Kara Cuma gibi geleneksel yıllık etkinliklerden, 4 senede bir gerçekleşen FIFA Dünya Kupası gibi uluslararası etkinliklere, e-mağazaların müşterilerle etkileşim kurmasına kadar hem satışları hem de gelirleri artırmak için harika fırsatlar yer alıyor. Reklamverenler, optimum sonuçlar elde etmek için kampanyalarında kişiselleştirme ve net hedeflemeden yararlanmak üzere önceden plan yapmalı. Kampanya hedeflerini ve parametrelerini etkinlik özelliklerine göre ayarlayabilir, belirli bir sektör için en iyi çözümleri seçebilir ve mesajı kullanıcı hedef gruplarına göre düzenleyebilirler” diye konuştu.

Tunçer, hedeflere daha kolay ulaşmak ve satış rakamlarını artırmak için, yaklaşan özel etkinliklerden nasıl yararlanılacağına ve yeniden hedefleme kampanyalarının nasıl kullanılacağına ilişkin önerilerini şu şekilde sıraladı:

1 – Spor etkinlikleri: Sürekliliği olan kampanyalar

2014 yılında Kış Olimpiyatları ve FIFA Dünya Kupası sırasıyla 2,1 milyar ve 3,2 milyar kitleye ulaştı. 2018 e-ticaret sektörü için rekor kıran bir yıl olacak. 2018 Olimpik Kış Oyunları PyeongChang, Güney Kore’de başlayacak. Rusya yaz boyunca 2018 FIFA Dünya Kupası’na ev sahipliği yapacak.

Spor etkinlikleri çeşitli e-ticaret sektörlerinde yoğun bir uzman tüketici trafiği yaratır. Örneğin elektronik eşya (özellikle TV’ler) ve perakende spor eşyası satışlarında, dünyadaki bu önemli etkinliklerin öncesinde ve sonrasında artış gerçekleşiyor. Moda, spor ekipmanı, kozmetik (sporcu markalı), içecek, gıda dağıtım ve diğer birçok sektör bu etkinliklerin yakın zamanlarında özellikle başarılı olabilir.

2 – Tatil etkinlikleri: Sadakate yönelik parametreler

E-ticaret pazarı tatiller öncesinde hareketlenir. Geride bıraktığımız yarıyıl tatili, yaz tatili, yeni yıl ve ülkemizdeki özel günlerden önceki günlerde e-ticaret alışverişleri zirveye çıkıyor.

En önemli tatillerin öncesinde müşteriler genellikle hediye aramak için birçok mağazada gezinirler. Bu müşterilerin satın alma profili normal alışverişten benzersiz şekilde farklıdır, çünkü öncelikle inceleme, okumak veya ilham almak için arama yapar, kendileri için alışveriş yapmaz ve daha önce ziyaret etmedikleri mağazalara giderler.

3 – Kişisel etkinlikler: Müşterinin amacını öngörme

Özel etkinlikler, e-ticaret satışlarının değerine büyük katkıda bulunur. Doğum günü, yıldönümü veya kısa süreli tatiller olsun, insanların sevdiklerine hediye alma dürtüsü markalar için daima bir fırsat olacaktır. Tüm dünyada ve ülkemizde tüketiciler hediye bulmak için şu günlerde çok zaman ve para harcamaya eğilimlidir:

  • Sevgililer Günü
  • Anneler Günü
  • Babalar Günü
  • Dünya Kadınlar Günü

Örneğin, geçtiğimiz yıl Anneler Günü’ndeki toplam harcamada büyük artış yaşandı ve 21,4 milyar dolardan yaklaşık 23,6 milyar dolara rekor bir artışla karşılaştık. Bu da 2018’in farklı olmayacağı ve hatta her bir müşterinin bütçesinin daha yüksek olacağını akla getiriyor.

Yakınlarımız için kişisel dokunuşlar barındıran özel hediyeler ararken benzersiz, kişiselleştirilmiş reklamlardan daha fazla etkilenmeye eğilimliyiz.

4 – Sezonluk kampanyalar: Kullanıcılarla yeniden etkileşim kurma

Özel alışveriş etkinlikleri ve sezonluk etkinlikler de yıl içinde satış değeri sağlamada çok önemli etkenlerdir. Kara Cuma ve Siber Pazartesi gibi günler tüm dünyada ilgi görüyor. Bununla birlikte yerel e-ticaret kanallarının gerçekleştirdikleri büyük kampanya günleri de kullanıcıları cezbediyor.

Bu tür sezonluk ve özel e-ticaret etkinlikleri, pazarlamacılar için mağazalarını uzun zaman önce ziyaret etmiş olan eski müşterilerle yeniden bağlantı kurma fırsatı oluşturuyor. Özel dönemler ve kampanyalar sayesinde, bu müşterilerle yeniden etkileşim kurmak ve onları satışa ikna etmek mümkün.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

2018’in En Değerli Markası Amazon’un Başarısı Nereden Geliyor?

Dün yayımladığımız Brand Finans 2018 raporuna göre Amazon dünyanın en değerli şirketi seçildi. Geçen sene dünyanın en değerli üçüncü şirketi olan Amazon bu yıl Google ve Apple‘ı sollayarak ilk sıraya yerleşti. Peki Amazon’un bu başarısı nereden geliyor?

Amazon, 1994 yılında Jeff Bezos tarafından Cadabra adıyla Jeff Bezos’un  Washington’daki garajında kuruldu ve 1995 yılında Amazon.com ismini aldı. Amazon ilk kurulduğunda online bir kitapçıydı. Kitapları çok seven Jeff yalnızca insanların daha kolay yollarla kitaba ulaşmalarını istemişti ancak Washington’un dışından da giderek artan talep onu biraz endişelendirdi ve yeni bir şeyler eklemesi gerektiğini düşündürdü.

Jeff Bezos ilk olarak Amazon’un başarısına büyük bir katkısı olan, kitap satın alanlara kendi kitap eleştirilerini yazma opsiyonu ekledi. Bu opsiyondan sonra insanlar için Amazon sadece kitap alınan bir site olmaktan çıktı. Bezos, daha sonra siteye yavaş yavaş başka ürünler de eklemeye başladı; elektronik aletler, video oyunları, ev gereçleri… 

Amazon sürekli bir yükselişteydi, rakipleri sürekli değer kaybederken Amazon önlenemez bir şekilde yükseliyor her geçen gün değeri artıyordu.

Jeff Bezos insanların ihtiyacını buldu ve buna cevap verdi. İnsanlar artık alışveriş yapmak için dışarı çıkmak istemiyorlar evlerinden çok daha kısa bir sürede bu işi halledebilmek istiyorlardı. Herkesin ilgisini çekti ve hayatlarını kolaylaştırdı. Fakat onu diğerlerinden farklı kılan tek şey bu değildi. Amazon müşterilere yaşattığı deneyim ile farklılaştı ve yine müşterilerine yaşattığı deneyim ile bu noktaya geldi. Jeff Bezos, pazarlama harcamalarını kıstı ve müşteriyi memnun etmek için yatırım yaptı. Reklam giderlerini azaltarak, müşterilere ücretsiz nakliye hizmeti verdi. 

Amazon’un müşteri deneyiminin boyutunu anlamanız için kısa bir hikayeden bahsetmek istiyorum: Bir gün oğluna PS3 hediye etmek isteyen bir adam ürünü teslim alamadığı 4. günün sonunda müşteri temsilcisini aradı ve ona olayı anlattı.Temsilci, ürünün bir sonraki gün gönderileceğinin garantisini verdi. Adam ne kadar ödemesi gerektiğini sorduğunda, temsilci “Hiçbir şey” diye yanıtladı. Bu adam milyonlarca potansiyel müşterinin olduğu New York Times’a bir makale yazdı. İşte Amazon’un başarısı da tam olarak bu ve bunun gibi hikayelerden yani müşteri deneyiminden geliyor.

Amazon’un önceliği müşteri kazanmaktı ve bu da doğal olarak para ve değer kazanmayı arkasında getirdi. 2017 yılında yayımladığımız bir yazıda Amazon’un son 10 yıl içinde değerini %1934 arttırdığını yazmıştık. Brand Finans’ın raporuna göre Amazon şu anda 150,811 milyar dolar’lık değeri ile dünyadaki en değerli şirket.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

MARKETING MEETUP 2018Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
BU ETKİNLİKTE OLMALIYIM
19 Nisan'da Uniq Istanbul'da Sophia'nın da katılımı ile Marketing Meetup'ta buluşuyoruz.
close-link