E-ticaret ile Uğraşanlar için Ofis Önerileri

İşim gereği her gün birçok e-ticaret işi ile uğraşan şirketi ziyaret ediyorum ve her gittiğim ofislerin birbirinden farklı olduğunu görüyorum. Bazı ofisler bir apartman katında, bazısı bir plaza içinde, bazısı sattığı ürünlerin konulduğu deponun içinde, kimisi çok merkezi, kimisi çok uzak kısacası herkes bütçesine göre hareket etmeye çalışıyor. Bazen gereğinden fazla lüks ofislerle de karşılaşmıyor değilim, plazma TV’ler, herkesin önünde dev Mac bilgisayarlar ve atıl olarak duran kullanılmayan boş alanlar. Bundan 5-6 ay önce katıldığım bir seminerde bir kadın e-ticaret girişimcisi şirketini ABD’de homeoffice olarak kurduğunu hatta Türkiye’ye geldiğinde de ilk etapta bu şekilde devam ettiğini, iş belli bir büyüklüğe geldikten sonra ve insanların bir arada olma zorunluluğu doğunca ufak, ucuz ama ihtiyaçlarını gideren bir ofise taşındıklarından bahsetmişti. Bunu anlatırken Türkiye’de insanların daha para kazanmaya başlamamışken gösterişli ofisler tutmak istediğini gözlemlediğini ve buna anlam veremediğini çünkü günün sonunda para kazanmıyorsan o ofislerin bir anlamı olmayacağını belirtmişti.

Son zamanlarda İstanbul’da her şeyin hazır olduğu ofisler oldukça talep görmeye başladı. Telefonu, internet bağlantısı, yazıcısı, faksı, mutfağı, elektriği, kliması, temizlik hizmeti, masası, sandalyesi kısacası ofis ortamında ihtiyaç duyabileceğiniz her şeyin hazır olduğu bu ofislerde bilgisayarınızı alıp hemen çalışmaya başlayabiliyorsunuz. Her katta bulunan sekreterlik hizmeti sayesinde bu masraftan kurtulabiliyor ofis dışındayken telefonları kim açacak derdinden kurtuluyorsunuz. Binada bulunan bilgi işlemdepartmanı da herhangi bir sorununuz olduğunda size destek oluyor. Tabi her ofisin verdiği hizmet kapsamı değişiklik gösterebiliyor ama başlangıçta bu tip bir ofiste başlamak eğer bütçenize de uygunsa kulağa çok mantıklı geliyor. Bazı ofislerde bulunan toplantı odaları da ziyaretçiniz geldiğinde veya kendi içinizde yaptığınız haftalık toplantılar içinde ideal bir ortam oluşturuyor.

İstanbul’da bu tip hizmet veren hangi ofisler var diye bakarsak;

StudioOffices: Bostancı’da bulunan StudioOffices’ın iki tane hazır ofisi bulunuyor, ister günlük ister aylık isterseniz de daha uzun vadeli ofis kiralayabileceğiniz bir yer olan StudioOffices, istendiğinde başka insanlarla ortak kullanabileceğiniz paylaşımlı ofisler de sunarak maliyetlerinizi daha da düşürmenize imkan sağlıyor. Web sayfalarında buraya taşınmak için 10 neden belirtmişler; düşük aylık giderler, uzun dönem kontrat zorunluluğun olmaması, anında çalışmaya başlama imkanı, sekreter ve temizlik görevlisi gibi personelden tasarruf imkanı, önceden ne ödeyeceğinizi bilmek, ofis tadilat masrafının olmaması, klima bozulduğunda veya kalorifer çalışmadığında zaman alacak işlerle uğraşmayacak olmanız, zaman tasarrufu, esneklik ve diğer ofis çalışanlarıyla networking imkanı. Bilkent Üniversitesi 2008 yılı mezunu Sadık Kocabaşa tarafından kurulan StudioOffices ayrıca sanal ofis hizmeti de sunarak bir posta adresiniz olmasını sağlıyor. Evden çalışanlar için ideal olan bu hizmet sayesinde kargonuz alınıyor, telefonlara firmanızın ismi söylenerek bakılıyor, aramalar sizin telefonunuza yönlendiriliyor kısacası ofisiniz olmadan komple bir hizmet almanızı ve profesyonel imajınızı güçlendirmenizi sağlıyor. Şirket tarafından verilen bilgiye göre Userspots, Bombastik ve Reeleeze gibi şirketlerde buradan hizmet alıyorlar. Anadolu yakasında olmak isteyenler için ideal bir çalışma ortamı sunan StudioOffices ile ilgili daha fazla bilgi almak için aşağıdaki videoya göz atabilir veya 0 216 587 30 30 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

httpv://www.youtube.com/watch?v=mKHzLkhc2p0

eOfis: Yeşilköy’de hizmet veren eOfis Atatürk Havalimanına iki dakikalık mesafede olmasından dolayı sıkça seyahat edenler için ideal bir çözüm olarak ön plana çıkıyor. İnternet sitelerinde sıkça reklamına rastlayabileceğiniz eOfis size özel oda veya açık ofis ortamı sağlıyor aynı zamanda sanal ofis hizmeti de sunarak farklı ihtiyaçları karşılamayı hedefliyor. eOfis’in dikkat çeken en önemli özelliği sadece ofis ve ekipmanı sunmak değil aynı zamanda olası ihtiyaçlarınızı da karşılamak oluyor. Mesela şoför hizmeti, web sitesi tasarımı hizmeti, e-mail hosting, marka tescil danışmanlığı, tercüme gibi servisler verilirken anlaşmalı kuruluşlardan da şirket kuruluşu, muhasebe, hukuk, stratejik yönetim ve iletişim konularında danışmanlık sağlanıyor. Bugüne kadar e-ticaret ile ilgili startup şirketlerden hizmet alan olmamış ama eminim yakın zamanda olacaktır. Resimlere bakılınca gerçekten çok hoş bir çalışma alanı yarattıklarını görebilirsiniz. Detaylı bilgi için 0 212 465 63 00 numaralı telefonu arayabilir veya aşağıdaki tanıtım filmini izleyebilirsiniz.

httpv://www.youtube.com/watch?v=B9XeDWtbXuU

Urban Station: Maslak’ta bulunan Urban Station iş hayatının merkezinde ve metroya yakın konumda olmasından dolayı tercih edilen bir diğer çalışma alanı. Arjantin menşeeli firmanın İstanbul şubesi diğer ofislerden daha farklı bir konsepte sahip çünkü burası mobil çalışanlar ve farklı bir şekilde bir araya gelmenin ve çalışmanın mümkün olduğunu düşünenler için tasarlanmış bir cafe. Kahvenizi yudumlayıp bir şeyler atıştırırken, sosyal ama aynı zamanda sakin bir ortamda, bir ofiste ihtiyaç duyabileceğiniz bütün hizmetlere erişme imkanına sahip oluyorsunuz. Fiyatlandırma kalınan süre üzerinden hesaplanıyor ve bu rakamlara internet, sınırsız filtre kahve, çay, su, meyve, kruvasan ve kurabiyeler dahil ediliyor. Gün içinde hava almak için dışarı çıkmak istediğinizde size ücretsiz olarak eşyalarınızı koyabileceğiniz bir dolap ve Maslak’ta bisikletle gezebilirim diyorsanız bisiklet bile veriliyor. Ayda 100 saat ve üzeri kullanacak üyeler için (girişimciler veya freelance çalışanlar genelde bunu tercih ediyorlarmış) aylık abonelik öneriliyor. İsteyen kişilere toplantı salonu da kiralayan Urban Station’dan hizmet alan internet girişimcileri ise Yeni Yeti, Sodriva ve Nazilli Sepeti gibi firmalar olmuş. Ben tesadüfen bir toplantı için buraya gittim ve çok beğendim, şirketin web sayfasında belirttiği gibi hem canlı hem de sakin bir yer. Konuyla alakalı hazırlanmış video size fikir verebilir, isterseniz 0 212 290 40 50 numaralı telefonu da arayabilirsiniz.

httpv://www.youtube.com/watch?v=oZu58x16VDg

Yukarıda bahsettiğim üç yerin dışında farklı ihtiyaçları karşılayan birçok yer var ama konuyla ilgili yazı yazmak istediğimi belirttiğimde cevap veren ve benim bulduğum firmalar bunlar oldu. Eğer sizlerde bu yazıya katkıda bulunmak istiyorsanız lütfen bildiğiniz diğer firmaları paylaşın. Bu arada bu ofislerden sadece internet girişimcisi olan startup firmalar değil bütün girişimciler ve ofis arayanlar faydalanabilir. En son öneri olarak benimde ofisimin içinde olduğu, (bütçe ile ilgili bir sorununuz yoksa)WindowistTower’ı da sizlere önerebilirim. Hemen Maslak metrosu çıkışında olan WindowistTower bütün ihtiyaçlarınızı karşılayan, içinde sanat galerisi, aşağıda karnınızı doyurup sıcak bir kahve içebileceğiniz cafesi, iş çıkışı bir şeyler içmek için keyifli zaman geçirebileceğiniz barı ve Maslak’ta helikopter pisti olan tek plaza.Ayrıca engelli çalışanların rahatlıkla çalışabilmesine olanak sağlayan her türlü konfor da düşünülmüş.  Detaylı bilgi için www.windowist.com adresine göz atabilir veya 0 212 214 70 00 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Alibaba Bekarlar Günü’nde Satış Rekoru Kırdı

Çin’in en büyük online alışveriş platformu Alibaba, ülkede her yıl kutlanan Bekarlar Günü’nde 25 milyar doları aşan satışla rekor kırdı.

Çin’de Sevgililer Günü’ne alternatif olarak her yıl 11 Kasım’da kutlanan Bekarlar Günü’nde, bu yıl satış patlaması yaşandı. Ülkenin en popüler e-ticaret platformu Alibaba, geçen yıla oranla satışlarını yüzde 29 artırarak 25,3 milyar dolarlık satış yaptı.

Bloomberg’in haberine göre, şirketin festivalin ilk iki dakikasında 1 milyar dolar, ilk 30 dakika içinde de 7 milyar dolara yakın satış yaptığı bildirildi.

 Online ödemelerde dünya rekoru

Alibaba’dan yapılan açıklamada, şirketin festivalin ilk beş dakikasındaki ödeme işlemleriyle dünya rekoru kırdığı, saniyede 256 bin ödeme işlemi gerçekleştirildiği belirtildi.

Çin’de bekarların kendilerine hediye aldığı Bekarlar Günü festivali, ABD’de alışveriş çılgınlığının yaşandığı Black Friday ve Cyber Monday’deki satışların toplamını da geride bıraktı.

Alibaba’nın festivalden bir gün önce Cuma günü düzenlediği galaya, Nicole Kidman ve Pharrell Williams gibi ünlü isimler katıldı.

Yılın En Uğurlu Kampanyasında 1 Günde 140 Milyonluk Satış

n11.com, dev indirimlere sahne olan 24 saatlik online alışveriş maratonu Yılın En Uğurlu Kampanyası 11.11’in satış istatistiklerini açıkladı. Bir günde 140 milyon TL’lik satış rakamına imza atan n11.com, kampanyanın ilk 11 saatinde geçen yılki cirosu 65 milyon TL’yi yakaladı. Günlük satış rakamıyla rekor tazeleyen, bir önceki yılın cirosunu iki katından fazla yükselten n11.com’da ilk 15 dakikada satılan 1000 adet oto lastiği ve 2500 litre motor yağı kampanyanın ilgi çeken bir başka verisi olarak ön plana çıkarken, ilk saat içinde 3000 adet akıllı telefon satışına imza atıldı. Kampanyaya öğle saatlerinde katılan kadın kullanıcıların kozmetik ürünlere ve kıyafetlere yoğun ilgisi gözlendi. Under Armour, n11.com üzerinden bir günde yaptığı ürün satışıyla açıldığı günden bu yana kendi rekorunu kırarken, n11.com’dan satılan 11 bin 500 adet parfüm ve 10 bin 600 adet şampuan kadınların kampanyaya olan yoğun ilgisini gözler önüne serdi.

“111 otomobili sadece online ödeme yöntemleriyle sattık”
n11.com Genel Müdürü Won Yong, Jo, bir gün süren alışveriş maratonunda tüketicileri gün boyu çeşitli sürprizlerle karşıladıklarını belirtirken, “Açık pazar e-ticaret platformları arasında yeniden bir ilke imza atarak 111 adet otomobilin satışını bu konuda bize destek veren önemli bir bankamızla ilk kez online gerçekleştirdik. 11 Kasım tarihinde sürpriz fiyatla satışa sunduğumuz 111 otomobil ilk yarım saat içerisinde sadece online ödeme yöntemleri kullanılarak satın alındı. Büyük ve gelişmeye müsait yapısıyla Türkiye e-ticaret sektörü, n11.com’la büyümeye devam edecek” dedi.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Black Friday Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link

BLACK FRIDAY

Marketing Meetup'ta Bugün ve Yarın Tüm Biletler 42,90 €
BU ETKİNLİKTE OLMALIYIM
Sadece ilk 50 kişi için geçerli olacaktır
close-link
€42,90 Bugün ve Yarın Marketing Meetup'ta Tüm Biletler İndirimli
Black Friday