1.3 milyar kişilik bir nüfusuyla dünyanın en kalabalık ülkesi olan Çin, e-ticarette de emin adımlarla ilerliyor. Yapılan son araştırmalara göre 2009’dan 2013’e kadar e-ticaret hacmini %71 arttıran ülkede, 2015 yılında e-ticaret hacminin 3.3 trilyon Yuan (540 milyar dolar) olması bekleniyor. Çin’in global çaptaki en büyük rakibi olan ABD ise 2009-2012 arasındaki e-ticaret hacmini sadece %17 arttırdı.

chinaÇin’deki tüketiciler tarafından harcanan toplam online ticaret rakamları da bir hayli yüksek. Çinli tüketiciler geçtiğimiz yıl içerisinde toplam 212 milyar dolarlık bir harcama yaptı. Bu rakam ABD’de ise 228 milyar dolar. İki ülkenin nüfussal bazdaki farkını düşünürsek Çin için bu rakamın düşük olduğu sonucuna varabiliriz. Ancak Çin’in  e-ticaret penetrasyonundaki yüksek ivmeli artış sayesinde ABD ile arasında olan farkı kısa sürede eriteceği de aşikar. Öyle ki, Bain & Company tarafından yapılan araştırma, Çin’in bu yıl içerisinde ABD’yi yakalayarak Dünya’nın en çok e-ticaret harcaması yapan toplumu olacağını söylüyor.

Çin’deki yüksek ihracat nedeniyle başka ülkelere yapılan satış hacminin yüksek olması son derece doğaldı. Ancak ülke içerisindeki e-ticaret hacminin bu denli yüksek rakamlara ulaşması son derece sürpriz bir durum oldu. Ülke e-ticaret hacminin bu rakamlara ulaşmasının en önemli nedeni ülke içindeki yüksek teknoloji penetrasyonu. Araştırmalar, ülkedeki nüfusun tamamına yakınının internete direk giriş olanağı bulduğunu ve ülke nüfusunun %80’inin akıllı cihazının bulunduğunu gösteriyor.

Bakalım ABD ile Çin’in ekonomi yarışı başka hangi mecralara taşınacak…

Bir Cevap Yazın