Yazıma öncelikle web sitelerinde bulunan “teşekkür sayfası”nın tanımı ile başlayalım. Her dönüşüm yapan web sitelerinin, dönüşüm gerçekleştikten sonra kullanıcıya gösterdikleri bir teşekkür sayfası bulunuyor. Bu sayfa, e-ticaret sitesinde satılan bir ürün sonrasında, yapılan bir otel rezervasyonu sonrasında, bir blogda yapılan üyelik sonrasında ya da alınan bir uçak bileti sonrasında karşımıza çıkar. Bir site yöneticisi ve dijital pazarlamacı için sitede dönüş getirmek amaç olsa da bu dönüşümün devamına da kimse hayır demez. Sizin için var olan kullanıcınızın sizin hizmetinizi tekrar kullanabilmesi için birkaç öneri derledim. Bunlar:

1- Arkadaş önerisi

Arkadaş önerisi, bir paylaşım her zaman çok etkili olan bir pazarlama tekniği.Özellikle paylaşım sonrasında özel bir link üretir ve paylaşımın sonunda yeni üyeler getiren kullanıcılarınıza promosyonlar vererek paylaşım ihtimalini daha da arttırabilirsiniz. Bu yüzden teşekkürler sayfasında, başka kişileri siteye üyeliğe davet ederek veya sosyal medyada paylaşım yapmaya davet ederek bilinirliğinizi ve erişiminizi daha etkili bir bir biçimde arttırırken yeni müşteri edinme maliyetlerinizi ortalamanın altına düşürebilirsiniz.

trendyol-indirim-kuponu-kampanyasi

2- Geribildirim

Teşekkürler sayfası sizin hizmetinizi bir şekilde kullanmayı başarmış kullanıcılardan oluşur yani sizin için en değerli kitlelerden biri. Bu yüzden bu kişilerin öneri ve şikayetlerini dinlemek çok çok önemli. Hem kendinizi yeni ürünlerle geliştirme açısından hem de belki de sitenizde farkında olmadığınız sorunu bulma hakkında. Bu geribildirimler sayesinde gelirlerinizi arttırabilirsiniz.

3- Bir dahaki gelişinde kullanabileceği kişiye özel indirimler

“Kişiselleştirme” son dönemlerin en moda kelimelerinden biri haline geldi. Bir gerçek var ki yaşam boyu değer (lifetime value) de pazarlamacılar ve site yöneticileri için bir diğer önemli kelime. Bu iki önemli kelimeyi kullanarak sizden ürün/hizmet almış kullanıcınıza kişiselleşmiş fırsatlar sunarak hem kendisini özel hissetmesini sağlarken bu fırsatı kullanırsa da yaşam boyu değeri arttırmış olursunuz. Böyle bir sisteminiz varsa detaylı analizler sonucu bu tür bir çalışmayı test etmenizi şiddetle öneririm.

e-commerce-icons-closeup-opt

4- Müşteriniz hakkında detaylı bilgi edinme

Web sitesinin üyelik formlarının kullanıcı açısından kısa olması çok önemli. Bu yüzden çoğu web sitesinde üyelik formlarında; ad, soyad, e-mail ve şifre isteniyor. Sonrasında belki kullanıcıyı asıl tanıyacağımız yerde olan bilgileri alamıyoruz. Bu yüzden bu bilgileri dönüşümü tamamlamış müşterilerden alabilirsiniz. Örneğin, otel rezervasyonu yapan bir web siteniz var ise, teşekkürler sayfasında ne amaçla seyahat ettiğini sorabilirsiniz. Bu sayede ilerleyen dönemlerde kendisine kişiselleşmiş iletişim yapabilirsiniz.

Yukarıdaki önerilerden bazıları teknik olarak yapmak açısından zor olsa da kolay olanlar da var. Elinizdeki kaynaklara göre bu önerileri değerlendirmeniz size ileri vadede fayda sağlayabilir. Bu yüzden denemeye değer.

 

Paylaş
Wanamaker'in dediği "Reklama harcadığım paranın yarısı boşa gidiyor, biliyorum. Ama hangi yarısının boşa gittiğini bilmiyorum" sözüne istinaden doğru yarıyı bulmaya gönül vermiş biri.

Bir Cevap Yazın