Dönüşüm Oranınızı Arttırmak için 4 Teşekkür Sayfası Önerisi 0

Yazıma öncelikle web sitelerinde bulunan “teşekkür sayfası”nın tanımı ile başlayalım. Her dönüşüm yapan web sitelerinin, dönüşüm gerçekleştikten sonra kullanıcıya gösterdikleri bir teşekkür sayfası bulunuyor. Bu sayfa, e-ticaret sitesinde satılan bir ürün sonrasında, yapılan bir otel rezervasyonu sonrasında, bir blogda yapılan üyelik sonrasında ya da alınan bir uçak bileti sonrasında karşımıza çıkar. Bir site yöneticisi ve dijital pazarlamacı için sitede dönüş getirmek amaç olsa da bu dönüşümün devamına da kimse hayır demez. Sizin için var olan kullanıcınızın sizin hizmetinizi tekrar kullanabilmesi için birkaç öneri derledim. Bunlar:

1- Arkadaş önerisi

Arkadaş önerisi, bir paylaşım her zaman çok etkili olan bir pazarlama tekniği.Özellikle paylaşım sonrasında özel bir link üretir ve paylaşımın sonunda yeni üyeler getiren kullanıcılarınıza promosyonlar vererek paylaşım ihtimalini daha da arttırabilirsiniz. Bu yüzden teşekkürler sayfasında, başka kişileri siteye üyeliğe davet ederek veya sosyal medyada paylaşım yapmaya davet ederek bilinirliğinizi ve erişiminizi daha etkili bir bir biçimde arttırırken yeni müşteri edinme maliyetlerinizi ortalamanın altına düşürebilirsiniz.

trendyol-indirim-kuponu-kampanyasi

2- Geribildirim

Teşekkürler sayfası sizin hizmetinizi bir şekilde kullanmayı başarmış kullanıcılardan oluşur yani sizin için en değerli kitlelerden biri. Bu yüzden bu kişilerin öneri ve şikayetlerini dinlemek çok çok önemli. Hem kendinizi yeni ürünlerle geliştirme açısından hem de belki de sitenizde farkında olmadığınız sorunu bulma hakkında. Bu geribildirimler sayesinde gelirlerinizi arttırabilirsiniz.

3- Bir dahaki gelişinde kullanabileceği kişiye özel indirimler

“Kişiselleştirme” son dönemlerin en moda kelimelerinden biri haline geldi. Bir gerçek var ki yaşam boyu değer (lifetime value) de pazarlamacılar ve site yöneticileri için bir diğer önemli kelime. Bu iki önemli kelimeyi kullanarak sizden ürün/hizmet almış kullanıcınıza kişiselleşmiş fırsatlar sunarak hem kendisini özel hissetmesini sağlarken bu fırsatı kullanırsa da yaşam boyu değeri arttırmış olursunuz. Böyle bir sisteminiz varsa detaylı analizler sonucu bu tür bir çalışmayı test etmenizi şiddetle öneririm.

e-commerce-icons-closeup-opt

4- Müşteriniz hakkında detaylı bilgi edinme

Web sitesinin üyelik formlarının kullanıcı açısından kısa olması çok önemli. Bu yüzden çoğu web sitesinde üyelik formlarında; ad, soyad, e-mail ve şifre isteniyor. Sonrasında belki kullanıcıyı asıl tanıyacağımız yerde olan bilgileri alamıyoruz. Bu yüzden bu bilgileri dönüşümü tamamlamış müşterilerden alabilirsiniz. Örneğin, otel rezervasyonu yapan bir web siteniz var ise, teşekkürler sayfasında ne amaçla seyahat ettiğini sorabilirsiniz. Bu sayede ilerleyen dönemlerde kendisine kişiselleşmiş iletişim yapabilirsiniz.

Yukarıdaki önerilerden bazıları teknik olarak yapmak açısından zor olsa da kolay olanlar da var. Elinizdeki kaynaklara göre bu önerileri değerlendirmeniz size ileri vadede fayda sağlayabilir. Bu yüzden denemeye değer.

 

Wanamaker'in dediği "Reklama harcadığım paranın yarısı boşa gidiyor, biliyorum. Ama hangi yarısının boşa gittiğini bilmiyorum" sözüne istinaden doğru yarıyı bulmaya gönül vermiş biri.

Bir Cevap Yazın

Yılın En Uğurlu Kampanyasında 1 Günde 140 Milyonluk Satış 0

n11.com, dev indirimlere sahne olan 24 saatlik online alışveriş maratonu Yılın En Uğurlu Kampanyası 11.11’in satış istatistiklerini açıkladı. Bir günde 140 milyon TL’lik satış rakamına imza atan n11.com, kampanyanın ilk 11 saatinde geçen yılki cirosu 65 milyon TL’yi yakaladı. Günlük satış rakamıyla rekor tazeleyen, bir önceki yılın cirosunu iki katından fazla yükselten n11.com’da ilk 15 dakikada satılan 1000 adet oto lastiği ve 2500 litre motor yağı kampanyanın ilgi çeken bir başka verisi olarak ön plana çıkarken, ilk saat içinde 3000 adet akıllı telefon satışına imza atıldı. Kampanyaya öğle saatlerinde katılan kadın kullanıcıların kozmetik ürünlere ve kıyafetlere yoğun ilgisi gözlendi. Under Armour, n11.com üzerinden bir günde yaptığı ürün satışıyla açıldığı günden bu yana kendi rekorunu kırarken, n11.com’dan satılan 11 bin 500 adet parfüm ve 10 bin 600 adet şampuan kadınların kampanyaya olan yoğun ilgisini gözler önüne serdi.

“111 otomobili sadece online ödeme yöntemleriyle sattık”
n11.com Genel Müdürü Won Yong, Jo, bir gün süren alışveriş maratonunda tüketicileri gün boyu çeşitli sürprizlerle karşıladıklarını belirtirken, “Açık pazar e-ticaret platformları arasında yeniden bir ilke imza atarak 111 adet otomobilin satışını bu konuda bize destek veren önemli bir bankamızla ilk kez online gerçekleştirdik. 11 Kasım tarihinde sürpriz fiyatla satışa sunduğumuz 111 otomobil ilk yarım saat içerisinde sadece online ödeme yöntemleri kullanılarak satın alındı. Büyük ve gelişmeye müsait yapısıyla Türkiye e-ticaret sektörü, n11.com’la büyümeye devam edecek” dedi.

3 Walmart Yöneticisinin Online Satışları Artırmak İçin Girdiği 3 Ay Sürecek Yarışma 0

Bloomberg’in yaptığı habere göre üç Walmart yöneticisi, önümüzdeki tatil döneminde belirli fitness ürünlerindeki online satışları en çok artıran kişinin kazanacağı ve üç ay boyunca sürecek bir yarışın içerisine girdiler.

Üçü de e-ticaret odaklı olan bu yöneticilerden biri Walmart’ın 2016 yazında satın aldığı kurucu ortağı ve Walmart’ın ABD’deki online işlerinin başındaki kişi olan Marc Lore, diğeri Walmart ABD’nin teknolojiden sorumlu baş yöneticisi (CTO) Jeremy King, bir diğeri ise Walmart ABD’nin e-ticaret tarafındaki cirodan sorumlu baş yöneticisi (CRO) Scott Hilton. Bu üç yönetici de farklı bir ürün grubunun satışlarını artırmak için uğraşacak. Marc Lore yoga matlarının, Jeremy King abdominal tonlama makinelerinin, Scott Hilton ise egzersiz toplarının satışlarını artırmak için çalışacak.

5 Ekim’de başlayan yarışmanın, Walmart’ın en büyük rakibi Amazon ile en iyi hangi şekilde rekabet edebileceğine dair yöneticilere bir fikir edinme şansı sağlaması amaçlanıyor. Bloomberg’in belirttiğine göre perakende analizi üzerine uzmanlığı bulunan Archimedes Stuk, yarışma sonunda satışlar, mal çeşidi ve genel müşteri deneyimi gibi birtakım kriterlere göre kazananı belirleyecek.

Bununla birlikte Walmart’ın internet sitesinde yarışmaya dair herhangi bir iz bulunmuyor. Yani anasayfada fitness kategorisi öne çıkartılmamış. Bununla birlikte spor ve fitness kategorisinin içinde de yarışmaya dahil olan ürün gruplarının hiçbirine dikkat çekmek için ekstra bir çaba harcanmamış gibi görünüyor. Muhtemelen üç yönetici de sorumlu oldukları ürün gruplarının satışlarını artırmak için arka planda birtakım değişiklikler uyguluyorlar.

Sonuç olarak yarışmanın galibi kim olursa olsun, Walmart her halükarda kazanacak gibi duruyor. Böylesi bir yarışma şirket içi rekabeti artırıp satışları artırmanın yanı sıra, Walmart’ın online tarafta güç kazanmasını sağlayacak ciddi bir strateji elde etmesine de vesile olabilir.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link


 

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link