Daha Fazla Satış için Kullanılan Büyük Veri Yöntemleri

Yaptığınız iş ne olursa olsun hep başarı ve daha fazlası için çalışmaz mısınız? Özelilkle ucunda büyük bir ödül varsa. E-ticarette de en büyük anahtar performans göstergesi “satış”tır, belli bir hacme ulaştıktan sonra amaç her zaman “daha fazlası” olur. Big data yani büyük veri son yılların konuşulan en büyük olaylarından bir tanesi. Artık her yerde veri var ve bu veriyi doğru kullananlar kazanıyor. Yaptığımız pazarlama kampanyalarında her zaman doğru kişiye doğru zamanda ve doğru mesaj ile ulaşmak isteriz ve bunun en güzel yolu da dijitalde big datayı kullanmak. Bu yazımda daha fazla satmak için kullanabileceğiniz big data yöntemlerinden bazılarını yazacağım. Bunlar:

1) Hedefli reklamlar ile çapraz satış (cross sell): Bir e-ticaret sitesinde kullanıcı adına birçok bilgiye sahibiz, e-ticaret sitesine hangi kaynaktan geldiği, hangi ürünleri gezdiği, üyelik sistemi varsa sepete ürün bırakıp bırakmadığı, daha önce yaptığı alışverişleri sadece bunlardan birkaçı. Hedefli reklamlar ise kullanıcının demografik ya da daha önce belirttiği davranışlarına göre sosyal medyada, site üzerinde , Google gibi reklam sitelerinde ya da e-posta pazarlama aracılığı ile yapılan reklamlar. Çapraz satış ise bir ürünü alan kişiye aldığı ürün ile ilgili başka bir ürün gösterip kullanıcıya satın almaya yönlendirme. Örneğin, e-ticaret sitenizden iPhone 6 alan birine iPhone 6 aksesuarları gösterme. Big datayı kullanarak satışlarınızı bu yöntemler arttırabilirsiniz.

çapraz satış

2) Öneri motorları (recommendation engines): Türkiye’de yavaş yavaş uygulanmaya başlanan öneri motorlarını Amazon ve Booking gibi siteler yıllardır kullanıyorlar. Bu motorların kısaca amacı kullanıcının davranışlarını big data yardımıyla tahmin ederek, kullanıcıya ilgilenebileceği ürünü ya da hizmeti göstermek. Öneri motoruna en güzel örnek “bunu alanlar bunu da aldı” ibaresi altında doğru ürünleri sepet almaya yönlendirme.

amazon öneri motoru

3) Mikro segmentasyon (micro segmentation): Yukarıda da bahsettiğim gibi dijital dünya sayemizde kullanıcı hakkında elimizde çok fazla bilgi var mobilin gelişmesiyle birlikte daha da fazla bilgi elde ediyoruz. Mikro segmentasyon ile kullanıcıları belli davranışlar içinde gruplayarak e-ticaret sitesinde kişiselleştirilmiş bir deneyim sunmayı amaçlayabilirsiniz. Örneğin, amazon kullanıyorsanız amazon’un herkese aynı ana sayfayı gösterdiğini gördünüz mü? Big data ve mikro segmentasyon sayesinde bugün amazon’a giren her kişi farklı bir web sitesi deneyimi yaşıyor.

mikro segmentasyon

4) Dinamik fiyatlandırma (dynamic pricing): Bu çok ilginç bir konu ve Türkiye’de yapan şirketler olmasına rağmen çok fazla da rastladığımı söyleyemeyeceğim. Yapılan satış verilerine, hava durumuna, sezona, stok durumuna, günün saatine vs. bakarak işletmelerin ürünün veya hizmetin fiyatlarını dinamik olarak değiştirmesine dinamik fiyatlandırma deniyor. Yine Amazon gibi sitelerin yaptığını rahatlıkla söyleyebilirim.

Big data artık bizim için vazgeçilmez ve önem verdiğimiz konu haline gelmeli. Big dataya uygun sektörlerden bazıları, tüketici ürünleri, sigorta, online, seyahat ve taşımacılık, kredi kartları, banaklar, telekom, perakende. Eğer bu sektörlerden birinde çalışıyorsanız big datayı kullanarak rakiplerinizin önüne geçebiliriz.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Wanamaker'in dediği "Reklama harcadığım paranın yarısı boşa gidiyor, biliyorum. Ama hangi yarısının boşa gittiğini bilmiyorum" sözüne istinaden doğru yarıyı bulmaya gönül vermiş biri.

Bir Cevap Yazın

Instagram’da Ödeme Sistemi Test Ediliyor

Instagram kullanıcıları yakında sosyal ağ üzerinden restoran rezervasyonları yapabilecek ve sinema bileti satın alabilecek. Instagram halihazırda ABD ve İngiltere’deki başı şirketlere platform üzerinden ödeme kabul etme şansı tanımaya başladı. Instagram ödeme sistemi, Facebook Payments sistemi üzerinden çalışacak.

Dünyanın en popüler sosyal ağlarından Instagram, test etmeye başladığı ödeme desteğiyle e-ticaret alanının iddialı oyunlarından olmak istiyor.

TechCrunch’ın haberine göre, Instagram halihazırda ABD ve İngiltere’deki başı şirketlere platform üzerinden ödeme kabul etme şansı tanımaya başladı.

Instagram bir süredir markalara fotoğrafladıkları ürünlerine fiyat bilgisi ve ürün sayfasına giden bağlantılar ekleme şansı tanıyordu. Ürünü satın almak isteyen kullanıcılar, ürün sayfasına giderek alışverişlerini orada tamamlayabiliyordu. Bugün ortaya çıkan özellik ise bu ürünlerin Instagram platformundan çıkmaya gerek kalmadan satın alınabilmesini sağlayacak.

Facebook Payments sistemi üzerinden çalışacağı belirtilen Instagram ödemelerinin ne zaman tamamen kullanıma sunulacağı hakkında herhangi bir açıklama yapılmadı.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Amazon Çalışanları, Kovulmamak İçin Tuvalete Bile Gitmiyorlar

Her ne kadar Amazon, kullanıcılar açısından son derece olumlu imaja sahip bir şirket olsa da, şirketin özellikle ikmal merkezlerindeki çalışma şartları uzun süredir tartışılan bir konu. Hatta geçtiğimiz yıl Black Friday’de, olumsuz çalışma şartları nedeniyle Amazon’un Almanya ve İtalya’daki tesislerinde görev yapan kişiler grev yapmışlardı. Amazon markasıyla ilgili olumsuz bir izlenim yaratan bu ciddi tartışma konusu, yeni çıkan bir haberle tekrar gündeme geldi.

Business Insider’ın yaptığı habere göre, James Bloodworth isimli yazar, Birleşik Krallık’taki düşük ücretli işler konusunda bir kitap hazırlıyor ve bu kitap için yaptığı araştırma kapsamında, gizli bir şekilde Birleşik Krallık’ın Staffordshire isimli bölgesinde yer alan Amazon tesisine giriş yapmış. James Bloodworth, bu araştırma sonucunda son derece tuhaf bir durumu farketmiş: Amazon depolarının etrafında koşuşturan ve teslimatlar için ürünleri toplayan çalışanlar, tuvalet çok uzakta olduğu için tuvalete kadar gitmelerine gerek kalmadan işlerini halledebilmeleri için bir “tuvalet şişesi” sistemine sahipler.

Yazar, bu konu ile ilgili olarak The Sun gazetesine yaptığı açıklamada şunları ifade etti:

“En üst katta çalışanlarımız için en yakın tuvaletler dört kat aşağıdaydı. İnsanlar, boş zaman yüzünden cezalandırılma ve sadece tuvalet ihtiyaçları yüzünden işlerini kaybetme korkusu yaşadıkları için sadece şişelere işediler.”

Amazon, kesin olarak zamanlanmış molalar ve hedefler koyarak depo çalışanlarının ürünleri raflardan ne kadar hızlı toplayabildiğini ve paketleyebildiğini takip etmekle ünlüdür. Şirket, hedeflerine ulaşamayan ya da uzun mola veren çalışanlara uyarı puanları veriyor.

Bir işçi mücadelesi platformu olan Organise tarafından Amazon çalışanlarıyla ilgili olarak yapılan başka bir araştırma da ikmal merkezi çalışanlarının neredeyse dörtte üçünün, hedeflerini kaçırma korkusuyla tuvalet molası vermekten kaçındıklarını ortaya koyuyor. Bu araştırma, anonim olarak açıklama yapan bir Amazon çalışanının şu sözlerine de yer veriyor:

“Hedefler önemli ölçüde arttı. Su içmiyorum, çünkü tuvalete gitmek için zamanım yok.”

Bir başka Amazon çalışanı ise şunları söylüyor:

Dakikada iki ürün paketlemelisiniz. Su içmek için zamanınız yoktur, çünkü her akşam hedefle birlikte tarayıcıya mesajlar gönderildikten ve acele etmeniz söylendikten sonra tuvalete gidersiniz.”

Bununla birlikte Organise tarafından yapılan bu araştırma, çalışanların Amazon’a katıldıktan sonra önemli oranda daha fazla huzursuz hissettikleri sonucuna da ulaştı.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link