Daha Fazla Satış için Kullanılan Büyük Veri Yöntemleri

Yaptığınız iş ne olursa olsun hep başarı ve daha fazlası için çalışmaz mısınız? Özelilkle ucunda büyük bir ödül varsa. E-ticarette de en büyük anahtar performans göstergesi “satış”tır, belli bir hacme ulaştıktan sonra amaç her zaman “daha fazlası” olur. Big data yani büyük veri son yılların konuşulan en büyük olaylarından bir tanesi. Artık her yerde veri var ve bu veriyi doğru kullananlar kazanıyor. Yaptığımız pazarlama kampanyalarında her zaman doğru kişiye doğru zamanda ve doğru mesaj ile ulaşmak isteriz ve bunun en güzel yolu da dijitalde big datayı kullanmak. Bu yazımda daha fazla satmak için kullanabileceğiniz big data yöntemlerinden bazılarını yazacağım. Bunlar:

1) Hedefli reklamlar ile çapraz satış (cross sell): Bir e-ticaret sitesinde kullanıcı adına birçok bilgiye sahibiz, e-ticaret sitesine hangi kaynaktan geldiği, hangi ürünleri gezdiği, üyelik sistemi varsa sepete ürün bırakıp bırakmadığı, daha önce yaptığı alışverişleri sadece bunlardan birkaçı. Hedefli reklamlar ise kullanıcının demografik ya da daha önce belirttiği davranışlarına göre sosyal medyada, site üzerinde , Google gibi reklam sitelerinde ya da e-posta pazarlama aracılığı ile yapılan reklamlar. Çapraz satış ise bir ürünü alan kişiye aldığı ürün ile ilgili başka bir ürün gösterip kullanıcıya satın almaya yönlendirme. Örneğin, e-ticaret sitenizden iPhone 6 alan birine iPhone 6 aksesuarları gösterme. Big datayı kullanarak satışlarınızı bu yöntemler arttırabilirsiniz.

çapraz satış

2) Öneri motorları (recommendation engines): Türkiye’de yavaş yavaş uygulanmaya başlanan öneri motorlarını Amazon ve Booking gibi siteler yıllardır kullanıyorlar. Bu motorların kısaca amacı kullanıcının davranışlarını big data yardımıyla tahmin ederek, kullanıcıya ilgilenebileceği ürünü ya da hizmeti göstermek. Öneri motoruna en güzel örnek “bunu alanlar bunu da aldı” ibaresi altında doğru ürünleri sepet almaya yönlendirme.

amazon öneri motoru

3) Mikro segmentasyon (micro segmentation): Yukarıda da bahsettiğim gibi dijital dünya sayemizde kullanıcı hakkında elimizde çok fazla bilgi var mobilin gelişmesiyle birlikte daha da fazla bilgi elde ediyoruz. Mikro segmentasyon ile kullanıcıları belli davranışlar içinde gruplayarak e-ticaret sitesinde kişiselleştirilmiş bir deneyim sunmayı amaçlayabilirsiniz. Örneğin, amazon kullanıyorsanız amazon’un herkese aynı ana sayfayı gösterdiğini gördünüz mü? Big data ve mikro segmentasyon sayesinde bugün amazon’a giren her kişi farklı bir web sitesi deneyimi yaşıyor.

mikro segmentasyon

4) Dinamik fiyatlandırma (dynamic pricing): Bu çok ilginç bir konu ve Türkiye’de yapan şirketler olmasına rağmen çok fazla da rastladığımı söyleyemeyeceğim. Yapılan satış verilerine, hava durumuna, sezona, stok durumuna, günün saatine vs. bakarak işletmelerin ürünün veya hizmetin fiyatlarını dinamik olarak değiştirmesine dinamik fiyatlandırma deniyor. Yine Amazon gibi sitelerin yaptığını rahatlıkla söyleyebilirim.

Big data artık bizim için vazgeçilmez ve önem verdiğimiz konu haline gelmeli. Big dataya uygun sektörlerden bazıları, tüketici ürünleri, sigorta, online, seyahat ve taşımacılık, kredi kartları, banaklar, telekom, perakende. Eğer bu sektörlerden birinde çalışıyorsanız big datayı kullanarak rakiplerinizin önüne geçebiliriz.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Wanamaker'in dediği "Reklama harcadığım paranın yarısı boşa gidiyor, biliyorum. Ama hangi yarısının boşa gittiğini bilmiyorum" sözüne istinaden doğru yarıyı bulmaya gönül vermiş biri.

Bir Cevap Yazın

Toyota, Perakendenin Değişim Hızına Yetişmeye Çalışıyor

Hatırlarsanız yakın zamanda  Robomart’ın, Dünyanın ilk insansız seyyar marketi‘ni tanıtacağını yazmıştık.  Toyota da benzer bir gelişmeyle karşımıza çıktı. Ancak Toyota’nın yeni aracı seyyar marketten daha fazlasını kapsıyor.

Toyota, kendi kendisine çalışan ve önümüzdeki dönemde piyasaya sürmeyi planladığı araçları e-Palette’yi, Las Vegas’ta düzenlenen CES 2018 fuarında tanıttı.

Perakende Sektörü Nereye Gidiyor?

Son zamanlardaki perakende satışının çok büyük bir kısmının internetten yapıldığını söyleyebiliriz. Bu oranın giderek arttığı da su götürmez bir gerçek. Bu gelişmeler doğrultusunda teknolojinin de bu yeniliklere uyması gerekiyordu elbet. Toyota’nın geliştirdiği araçlar şu an için üst bir teknoloji gibi görünebilir ama yakın zamanda gerçekten ihtiyaç duyacağımız teknoloji olacaklar.

Toyota, tanıtım sırasında yaptığı açıklamada, “Bu araç, sürüş paylaşımı, teslimat ve perakende satış dahil olmak üzere bir dizi kullanıma kolayca adapte edilmiş açık, esnek bir platform. Bugün alışveriş yapmak için mağazaya gitmek zorundasın. Ancak gelecekte mağaza size gelecek.” dedi.

Toyota’nın söylediğine göre araçlar işletmelerin kullanım isteklerine göre şekillendirilebilecek. Her işletmeye uyum sağlayabilecek bir donanımda geliştirilen araçların daha çok e-ticaret şirketleri, kargo şirketleri, lojistik şirketleri gibi şirketler tarafından kullanılması bekleniyor. Şu anda hali hazırda ülkemizde de hizmet veren Getir gibi mobil uygulamaların veya Morhipo gibi e-ticaret sitelerinin işine oldukça yarayabilir gibi görünüyor.

Toyota Başkanı Shoichiro e-Palette’yi Toyota’nın otomobil şirketinden “mobilite şirketine” geçişinin bir parçası olarak gördüğünü belirtti. Toyoda, şirketin e-Palette’yi gerçek haline getirme niyetinin olduğunu söyledi. Şirket, Amazon, Pizza Hut, Uber, Mazda ile ortaklık kuruyor. Ayrıca konseptin 2020 Olimpik Oyunları’nda kullanılabileceğini de belirttiler.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

H&M Irkçılık ile Suçlanıyor!

İsveç’li perakende markası H&M’in online alışveriş sitesinde yer alan bir ürün tanıtımı görseli için kullandığı siyahi çocuk ve giydiği sweatshirt’ün üzerinde yazan cümle H&M’in sosyal medyada ırkçılıkla suçlanmasına yol açtı.

Bahsi geçen görselde kullanılan siyahi çocuğun giydiği yeşil sweatshirt’ün üzerinde “coolest monkey in the Jungle” (ormandaki en havalı maymun) yazıyor.

Çocuk mankenin siyahi olması ve üzerindeki cümlede “maymun” yazması nedeniyle sosyal medyadan markaya tepkiler yağdı.

” Siyahi insanlar için bu terim kullanılıyor. Bir seferinde birer hediye olarak maymun resimleri içeren çıkartmalar verildiğini görmüştüm. Bana güvenin, bu armağanlar hiç de masum değildi. Hediye veren bana ne düşündüklerini söyledi. Hediyeyi çöpe atmıştım.”

“Aklınızı mı kaybettiniz siz?”

“Bu küçük siyahi çocuğa üzerinde ‘coolest monkey in the jungle’ yazan sweet’i giydirmek kimin fikriydi?”

Sosyal medyadaki tartışmaların ardından söz konusu görsel H&M’e ait tüm mecralardan kaldırıldı. Marka adına açıklama yapan bir yetkili de rencide olan herkesten özür dilediklerini belirtti.

 

 

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link