Booking’den Sonra Airbnb de Türkiye’de Kapatılabilir

Biliyorsunuz son zamanlarda merkezi yurt dışında olan girişimler, vergi gerekçesi nedeniyle kapatılma tehlikesi yaşıyor. Bunun son örneği Booking.com’du. Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) tarafından, birlik üyesi seyahat acentalarına karşı gerçekleştirilen haksız rekabetin önlenmesi amacıyla açılan davada, online rezervasyon portalı Booking.com’un Türkiye’deki faaliyetlerine tedbiren durdurma kararı verilmişti.

İnternet üzerinden oda ve ev kiralama hizmeti sunan Airbnb de Türkiye’de vergi ödemediği için sorun yaşamaya başladı. Hürriyet’te yayınlanan habere göre İstanbul’da başlayan vergi denetimleri sonucu Airbnb üzerinden kiralanan bir daire polis tarafından basıldı. Dairede kalan 7 turist konuyla alakalı ifade verdi. Ardından pasaportlarını geri alan turistler, polisler tarafından bu şekilde ev kiralamanın vergi kaçırmaya girdiği konusunda uyarıldı.

Bu olayın ses getirmesinin ardından akıllara Airbnb de kapatılıyor mu sorusunu getirdi. Bir süre önce otel, pansiyon ve turistik işletmelerin internet üzerinden kiralanmasını sağlayan Booking.com, Türkiye içinden yapılan rezervasyonları kapatmıştı. Vergi konusunda özel taşıt ve taksi kiralanmasını sağlayan bir diğer uygulama olan Uber’in ise, İstanbul’daki yolcu ve sürücülerine ceza yazılmıştı.

Aslında bu sorun Airbnb için ilk değil. Özellikle otellerin işini azaltması sebebiyle daha önce New York, San Fransisko ve Berlin’de de sorunlar yaşamıştı. Bazı şehirlerde olan ‘şehir vergisi’ gibi ücretleri kullanıcılardan almasına karşın, şirketin elde ettiği gelirin turizm kapsamında vergilendirilmiyor olması, bu şehirlerdeki yerel yönetimlerce yasaklanmaya ve hizmeti kullananlara dava açılmasına varan uygulamalara yol açtı.

Siz bu gelişmeyi nasıl değerlendiriyorsunuz?

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlama alanında Türkiye'nin en çok okunan blogu : Pazarlamasyon'un kurucusu.

Bir Cevap Yazın

2018’in En Değerli Markası Amazon’un Başarısı Nereden Geliyor?

Dün yayımladığımız Brand Finans 2018 raporuna göre Amazon dünyanın en değerli şirketi seçildi. Geçen sene dünyanın en değerli üçüncü şirketi olan Amazon bu yıl Google ve Apple‘ı sollayarak ilk sıraya yerleşti. Peki Amazon’un bu başarısı nereden geliyor?

Amazon, 1994 yılında Jeff Bezos tarafından Cadabra adıyla Jeff Bezos’un  Washington’daki garajında kuruldu ve 1995 yılında Amazon.com ismini aldı. Amazon ilk kurulduğunda online bir kitapçıydı. Kitapları çok seven Jeff yalnızca insanların daha kolay yollarla kitaba ulaşmalarını istemişti ancak Washington’un dışından da giderek artan talep onu biraz endişelendirdi ve yeni bir şeyler eklemesi gerektiğini düşündürdü.

Jeff Bezos ilk olarak Amazon’un başarısına büyük bir katkısı olan, kitap satın alanlara kendi kitap eleştirilerini yazma opsiyonu ekledi. Bu opsiyondan sonra insanlar için Amazon sadece kitap alınan bir site olmaktan çıktı. Bezos, daha sonra siteye yavaş yavaş başka ürünler de eklemeye başladı; elektronik aletler, video oyunları, ev gereçleri… 

Amazon sürekli bir yükselişteydi, rakipleri sürekli değer kaybederken Amazon önlenemez bir şekilde yükseliyor her geçen gün değeri artıyordu.

Jeff Bezos insanların ihtiyacını buldu ve buna cevap verdi. İnsanlar artık alışveriş yapmak için dışarı çıkmak istemiyorlar evlerinden çok daha kısa bir sürede bu işi halledebilmek istiyorlardı. Herkesin ilgisini çekti ve hayatlarını kolaylaştırdı. Fakat onu diğerlerinden farklı kılan tek şey bu değildi. Amazon müşterilere yaşattığı deneyim ile farklılaştı ve yine müşterilerine yaşattığı deneyim ile bu noktaya geldi. Jeff Bezos, pazarlama harcamalarını kıstı ve müşteriyi memnun etmek için yatırım yaptı. Reklam giderlerini azaltarak, müşterilere ücretsiz nakliye hizmeti verdi. 

Amazon’un müşteri deneyiminin boyutunu anlamanız için kısa bir hikayeden bahsetmek istiyorum: Bir gün oğluna PS3 hediye etmek isteyen bir adam ürünü teslim alamadığı 4. günün sonunda müşteri temsilcisini aradı ve ona olayı anlattı.Temsilci, ürünün bir sonraki gün gönderileceğinin garantisini verdi. Adam ne kadar ödemesi gerektiğini sorduğunda, temsilci “Hiçbir şey” diye yanıtladı. Bu adam milyonlarca potansiyel müşterinin olduğu New York Times’a bir makale yazdı. İşte Amazon’un başarısı da tam olarak bu ve bunun gibi hikayelerden yani müşteri deneyiminden geliyor.

Amazon’un önceliği müşteri kazanmaktı ve bu da doğal olarak para ve değer kazanmayı arkasında getirdi. 2017 yılında yayımladığımız bir yazıda Amazon’un son 10 yıl içinde değerini %1934 arttırdığını yazmıştık. Brand Finans’ın raporuna göre Amazon şu anda 150,811 milyar dolar’lık değeri ile dünyadaki en değerli şirket.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Butik Oteller, Airbnb ile Rekabet Edebilmek İçin Yeni Yollar Deniyor

İnsanların hemen hemen dünyanın her yerinde uygun fiyata konaklayabilecekleri bir yer bulmalarını sağlayan bir uygulama olan Airbnb, tüm dünyada milyonlarca kişi tarafından kullanılıyor. Airbnb’nin yaygın bir şekilde kullanılması, en çok butik otellerin işlerinin sekteye uğramasına neden oldu. Bu durumun önüne geçmek isteyen butik oteller de müşteri çekmek için otellerinde konaklayan müşterilerine ekstra avantajlar sunmaya başladılar.

PSFK’nın yaptığı habere göre Amerika Birleşik Devletleri’nin beş farklı lokasyonunda otelleri bulunan The Standard isimli butik otel grubu, bir hafta ya da daha uzun süre otellerinde kalan konuklara ev konforu hissini yaşattıklarını söyledikleri Stowaway (Kaçak Yolcu) isimli yeni bir program oluşturdu. Stowaway programına dahil olan konuklar; kişisel odacı, restoran rezervasyonları ve birtakım kişiselleştirilmiş avantajların keyfini çıkartıyorlar.

Paylaşım ekonomisinin yükselişiyle birlikte Airbnb ve uygun fiyata konaklama hizmeti sunan benzer servislerin ortaya çıkması, özellikle butik otelleri daha sıkı bir rekabetin içine soktu. Otellerin bu rekabette en çok zorlandığı nokta ise fiyat. Buna karşılık The Standard, rekabet edebilmek adına Stowaway programına dahil olan konuklarına oda fiyatlarında %40’a varan indirimler sağlıyor. Bununla birlikte otel, maddi gücü yeten konuklarına bolca lüks imkanı da sunuyor.

Ancak sunulan tüm bu olanaklara rağmen, mevcut durumda otellerin uzun süreli konaklayacak müşteri bulması zor görünüyor. Zira Airbnb aracılığıyla konaklamak, bir otelde konaklamaya göre hala çok daha ucuza geliyor. Birçok ülkede ve eyalette Airbnb vb. kiralama servislerinin faaliyetlerini denetim altına almak için çalışmalar yapılsa da, bunun önüne geçmek de pek de kolay gibi görünmüyor.

Airbnb’nin otel endüstrisi için ne kadar büyük bir tehdit olduğunu geçtiğimiz temmuz ayında paylaştığımız bir yazıyla sizlere aktarmıştık. Buraya tıklayarak o yazımıza ulaşabilirsiniz.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

MARKETING MEETUP 2018Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
BU ETKİNLİKTE OLMALIYIM
19 Nisan'da Uniq Istanbul'da Sophia'nın da katılımı ile Marketing Meetup'ta buluşuyoruz.
close-link