Biliyorsunuz son zamanlarda merkezi yurt dışında olan girişimler, vergi gerekçesi nedeniyle kapatılma tehlikesi yaşıyor. Bunun son örneği Booking.com’du. Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) tarafından, birlik üyesi seyahat acentalarına karşı gerçekleştirilen haksız rekabetin önlenmesi amacıyla açılan davada, online rezervasyon portalı Booking.com’un Türkiye’deki faaliyetlerine tedbiren durdurma kararı verilmişti.

İnternet üzerinden oda ve ev kiralama hizmeti sunan Airbnb de Türkiye’de vergi ödemediği için sorun yaşamaya başladı. Hürriyet’te yayınlanan habere göre İstanbul’da başlayan vergi denetimleri sonucu Airbnb üzerinden kiralanan bir daire polis tarafından basıldı. Dairede kalan 7 turist konuyla alakalı ifade verdi. Ardından pasaportlarını geri alan turistler, polisler tarafından bu şekilde ev kiralamanın vergi kaçırmaya girdiği konusunda uyarıldı.

Bu olayın ses getirmesinin ardından akıllara Airbnb de kapatılıyor mu sorusunu getirdi. Bir süre önce otel, pansiyon ve turistik işletmelerin internet üzerinden kiralanmasını sağlayan Booking.com, Türkiye içinden yapılan rezervasyonları kapatmıştı. Vergi konusunda özel taşıt ve taksi kiralanmasını sağlayan bir diğer uygulama olan Uber’in ise, İstanbul’daki yolcu ve sürücülerine ceza yazılmıştı.

Aslında bu sorun Airbnb için ilk değil. Özellikle otellerin işini azaltması sebebiyle daha önce New York, San Fransisko ve Berlin’de de sorunlar yaşamıştı. Bazı şehirlerde olan ‘şehir vergisi’ gibi ücretleri kullanıcılardan almasına karşın, şirketin elde ettiği gelirin turizm kapsamında vergilendirilmiyor olması, bu şehirlerdeki yerel yönetimlerce yasaklanmaya ve hizmeti kullananlara dava açılmasına varan uygulamalara yol açtı.

Siz bu gelişmeyi nasıl değerlendiriyorsunuz?

Bir Cevap Yazın