Sepetten ayrılma birçok e-ticaret sitesi için en önemli konulardan biri. Çünkü sepete gelen kişi dönüşüm hunisinde satın alma aşamasından bir önceki adımdadır. Bu adım da en değerli adımlardan biri, çünkü kullanıcının hangi ürünü sepete attığını ve almaya niyetli olduğunu biliyoruz. Sepet sayfasında web sitesinde yapılan en küçük hata e-ticaret sitesi için büyük gelir kaybına sebep olur.

Dönüşüm optimizasyonunu en çok etkileyen faktörlerden biri sepetten çıkma oranlarının yüksekliği. Bu yüzden sepet sayfasında her şeyi doğru yapsak da yine de sepetten ayrılan insanlar olur.

Sepetten ayrılanlar için yapılabilecek en güzel pazarlama stratejilerinden biri sepetteki ürünleri e-mail atmak. Normalde mağazalarda ürünü almaktan vazgeçtiğimizde, mağazadan hiç kimse bizim iletişim bilgilerimizi bilmez; ama e-ticaret sitelerinde durum farklı. Çok büyük oranda e-ticaret siteleri sepete ürün atmadan önce e-posta adresimizi alıyor.

Aşağıda econsultancy.com’un blogunda yer alan sepetteki ürünlerle ilgili yapılan ilginç istatistikleri bulabilirsiniz:

%11 oranla atılan e-mailler tıklanıyor

Sepette bırakılan ürünlerle ilgili atılan e-maillerin ortalama sepet tutarı, normal sepet tutarından %14 daha yüksek. Bu da gösteriyor ki sepette genelde pahalı ürünler bırakılıyor.

Sepetteki ürünlerle ilgili atılan e-maillerin %44’ü açılıyor ki e-ticaret sektöründe bu çok büyük bir oran.

Tıklanan e-maillerin neredeyse %30’u satın alma ile sonuçlanıyor ki dönüşüm oranı çok yüksek bir pazarlama tekniği diyebiliriz. Yatırım getirisi açısından (ROI) çok daha yüksek.

eCommerce

Sepetten ayrılma e-mailleri ile ilgili yapılabilecekler

Açık bir e-mail konusu belirleyin. Ziyaretçileriniz kendilerine özel e-mail atıldığını hissetmeli. Diğer türlü yüksek ihtimalle gelen e-maili açmayacaktır.

 Kişisel olun, elinizdeki kullanabileceğini bütün kişisel bilgileri kullanın.

Eğer ürün satıyorsanız sepette kalan ürünlerin stok durumu kritikse ürün görselleriyle birlikte belirtin. Bu sayede kullanıcıda ürünü kaçırmama isteği uyanır.

Eğer ürünler stokta yoksa benzer ürünler önerin.

Mutlaka sepete direkt gideceği bir link ekleyin.

Varsa müşteri yorumlarını da e-maile yükleyin.

 

Kaynak: econsultancy

Paylaş
Wanamaker'in dediği "Reklama harcadığım paranın yarısı boşa gidiyor, biliyorum. Ama hangi yarısının boşa gittiğini bilmiyorum" sözüne istinaden doğru yarıyı bulmaya gönül vermiş biri.

Bir Cevap Yazın