Bir Mail Stratejisi Olarak “Sepetten Ayrılanlara Özel Mail Atmak” 0

Sepetten ayrılma birçok e-ticaret sitesi için en önemli konulardan biri. Çünkü sepete gelen kişi dönüşüm hunisinde satın alma aşamasından bir önceki adımdadır. Bu adım da en değerli adımlardan biri, çünkü kullanıcının hangi ürünü sepete attığını ve almaya niyetli olduğunu biliyoruz. Sepet sayfasında web sitesinde yapılan en küçük hata e-ticaret sitesi için büyük gelir kaybına sebep olur.

Dönüşüm optimizasyonunu en çok etkileyen faktörlerden biri sepetten çıkma oranlarının yüksekliği. Bu yüzden sepet sayfasında her şeyi doğru yapsak da yine de sepetten ayrılan insanlar olur.

Sepetten ayrılanlar için yapılabilecek en güzel pazarlama stratejilerinden biri sepetteki ürünleri e-mail atmak. Normalde mağazalarda ürünü almaktan vazgeçtiğimizde, mağazadan hiç kimse bizim iletişim bilgilerimizi bilmez; ama e-ticaret sitelerinde durum farklı. Çok büyük oranda e-ticaret siteleri sepete ürün atmadan önce e-posta adresimizi alıyor.

Aşağıda econsultancy.com’un blogunda yer alan sepetteki ürünlerle ilgili yapılan ilginç istatistikleri bulabilirsiniz:

%11 oranla atılan e-mailler tıklanıyor

Sepette bırakılan ürünlerle ilgili atılan e-maillerin ortalama sepet tutarı, normal sepet tutarından %14 daha yüksek. Bu da gösteriyor ki sepette genelde pahalı ürünler bırakılıyor.

Sepetteki ürünlerle ilgili atılan e-maillerin %44’ü açılıyor ki e-ticaret sektöründe bu çok büyük bir oran.

Tıklanan e-maillerin neredeyse %30’u satın alma ile sonuçlanıyor ki dönüşüm oranı çok yüksek bir pazarlama tekniği diyebiliriz. Yatırım getirisi açısından (ROI) çok daha yüksek.

eCommerce

Sepetten ayrılma e-mailleri ile ilgili yapılabilecekler

Açık bir e-mail konusu belirleyin. Ziyaretçileriniz kendilerine özel e-mail atıldığını hissetmeli. Diğer türlü yüksek ihtimalle gelen e-maili açmayacaktır.

 Kişisel olun, elinizdeki kullanabileceğini bütün kişisel bilgileri kullanın.

Eğer ürün satıyorsanız sepette kalan ürünlerin stok durumu kritikse ürün görselleriyle birlikte belirtin. Bu sayede kullanıcıda ürünü kaçırmama isteği uyanır.

Eğer ürünler stokta yoksa benzer ürünler önerin.

Mutlaka sepete direkt gideceği bir link ekleyin.

Varsa müşteri yorumlarını da e-maile yükleyin.

 

Kaynak: econsultancy

Wanamaker'in dediği "Reklama harcadığım paranın yarısı boşa gidiyor, biliyorum. Ama hangi yarısının boşa gittiğini bilmiyorum" sözüne istinaden doğru yarıyı bulmaya gönül vermiş biri.

Bir Cevap Yazın

Yılın En Uğurlu Kampanyasında 1 Günde 140 Milyonluk Satış 0

n11.com, dev indirimlere sahne olan 24 saatlik online alışveriş maratonu Yılın En Uğurlu Kampanyası 11.11’in satış istatistiklerini açıkladı. Bir günde 140 milyon TL’lik satış rakamına imza atan n11.com, kampanyanın ilk 11 saatinde geçen yılki cirosu 65 milyon TL’yi yakaladı. Günlük satış rakamıyla rekor tazeleyen, bir önceki yılın cirosunu iki katından fazla yükselten n11.com’da ilk 15 dakikada satılan 1000 adet oto lastiği ve 2500 litre motor yağı kampanyanın ilgi çeken bir başka verisi olarak ön plana çıkarken, ilk saat içinde 3000 adet akıllı telefon satışına imza atıldı. Kampanyaya öğle saatlerinde katılan kadın kullanıcıların kozmetik ürünlere ve kıyafetlere yoğun ilgisi gözlendi. Under Armour, n11.com üzerinden bir günde yaptığı ürün satışıyla açıldığı günden bu yana kendi rekorunu kırarken, n11.com’dan satılan 11 bin 500 adet parfüm ve 10 bin 600 adet şampuan kadınların kampanyaya olan yoğun ilgisini gözler önüne serdi.

“111 otomobili sadece online ödeme yöntemleriyle sattık”
n11.com Genel Müdürü Won Yong, Jo, bir gün süren alışveriş maratonunda tüketicileri gün boyu çeşitli sürprizlerle karşıladıklarını belirtirken, “Açık pazar e-ticaret platformları arasında yeniden bir ilke imza atarak 111 adet otomobilin satışını bu konuda bize destek veren önemli bir bankamızla ilk kez online gerçekleştirdik. 11 Kasım tarihinde sürpriz fiyatla satışa sunduğumuz 111 otomobil ilk yarım saat içerisinde sadece online ödeme yöntemleri kullanılarak satın alındı. Büyük ve gelişmeye müsait yapısıyla Türkiye e-ticaret sektörü, n11.com’la büyümeye devam edecek” dedi.

3 Walmart Yöneticisinin Online Satışları Artırmak İçin Girdiği 3 Ay Sürecek Yarışma 0

Bloomberg’in yaptığı habere göre üç Walmart yöneticisi, önümüzdeki tatil döneminde belirli fitness ürünlerindeki online satışları en çok artıran kişinin kazanacağı ve üç ay boyunca sürecek bir yarışın içerisine girdiler.

Üçü de e-ticaret odaklı olan bu yöneticilerden biri Walmart’ın 2016 yazında satın aldığı kurucu ortağı ve Walmart’ın ABD’deki online işlerinin başındaki kişi olan Marc Lore, diğeri Walmart ABD’nin teknolojiden sorumlu baş yöneticisi (CTO) Jeremy King, bir diğeri ise Walmart ABD’nin e-ticaret tarafındaki cirodan sorumlu baş yöneticisi (CRO) Scott Hilton. Bu üç yönetici de farklı bir ürün grubunun satışlarını artırmak için uğraşacak. Marc Lore yoga matlarının, Jeremy King abdominal tonlama makinelerinin, Scott Hilton ise egzersiz toplarının satışlarını artırmak için çalışacak.

5 Ekim’de başlayan yarışmanın, Walmart’ın en büyük rakibi Amazon ile en iyi hangi şekilde rekabet edebileceğine dair yöneticilere bir fikir edinme şansı sağlaması amaçlanıyor. Bloomberg’in belirttiğine göre perakende analizi üzerine uzmanlığı bulunan Archimedes Stuk, yarışma sonunda satışlar, mal çeşidi ve genel müşteri deneyimi gibi birtakım kriterlere göre kazananı belirleyecek.

Bununla birlikte Walmart’ın internet sitesinde yarışmaya dair herhangi bir iz bulunmuyor. Yani anasayfada fitness kategorisi öne çıkartılmamış. Bununla birlikte spor ve fitness kategorisinin içinde de yarışmaya dahil olan ürün gruplarının hiçbirine dikkat çekmek için ekstra bir çaba harcanmamış gibi görünüyor. Muhtemelen üç yönetici de sorumlu oldukları ürün gruplarının satışlarını artırmak için arka planda birtakım değişiklikler uyguluyorlar.

Sonuç olarak yarışmanın galibi kim olursa olsun, Walmart her halükarda kazanacak gibi duruyor. Böylesi bir yarışma şirket içi rekabeti artırıp satışları artırmanın yanı sıra, Walmart’ın online tarafta güç kazanmasını sağlayacak ciddi bir strateji elde etmesine de vesile olabilir.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link


 

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link