Amazon’dan Siz Evde Yokken Kargo Görevlilerinin Evinize Girmesine İzin Veren Sistem

Amazon‘un teslimat konusunda bir hayli önem verdiği artık herkes tarafından bilinen bir gerçek. E-ticaret devinin daha kolay ve hızlı teslimat yapabilmek için halihazırda yürüttüğü birden çok çalışması bulunuyor.

Bu anlamda, sizlere son olarak şirketin üzerinde çalıştığı Seller Flex adlı programla lojistik şirketlerini devre dışı bırakmak istediğinden bahsetmiştik. Bununla birlikte şirket, uzun bir süredir Prime Air ismini verdiği hizmet kapsamında drone ile teslimat konusunda ciddi çalışmalar yapıyor ve yine Prime Air kapsamında uçan depolar üzerinde çalışıyor. Bunların yanı sıra şirket, daha önce Türkiye’de Bukoli tarafından uygulanan ve başarısız olan kilitli teslimat dolaplarının yer aldığı Hub isimli hizmetini de geçtiğimiz aylarda duyurmuştu.

Ancak online perakende devinin teslimat konusundaki çalışmaları bunlarla sınırlı değil. Şirket, teslimat görevlilerinin, herhangi birisi evde yokken paketleri bırakabilmesi için evlere girebilmesine imkan tanıyan Amazon Key isimli sistemini duyurdu. İlk bakışta bunun güvenlik açısından oldukça riskli olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak Amazon, yabancı bir kişinin evinize girmesinin nispeten daha güvenli bir yolunu bulduğunu düşünüyor.

Amazon Key‘in sistemi şu şekilde işliyor: Teslimat görevlisi, teslimatı gerçekleştireceği eve geldiğinde paketin üzerinde yer alan barkodu taratıyor ve bu sayede, Amazon’un sistemine paketin bırakılmaya hazır olduğu bilgisi gönderiliyor. Sonra sistem, internet bağlantılı olan kameraya kayda başlamasını söylüyor ve teslimat görevlisine sistemin çalıştığı bilgisini iletiyor. Daha sonra teslimat görevlisi, uygulama aracılığıyla hazır olduğunu belirtiyor ve görevlinin içeri girebilmesi için akıllı kilit açılıyor. Ve görevli paketi bırakıyor ve evden ayrılıyor. Son olarak teslimat görevlisi, yine uygulama aracılığıyla teslimatın tamamlandığını sisteme bildiriyor ve kapı yeniden kilitleniyor.

Teslimat tamamlandıktan sonra ise müşteriye paketin eve ulaştığı bilgisi ve paketin eve bırakılış görüntülerinin yer aldığı bir video gönderiliyor. Bununla birlikte Amazon, bu sistemin sadece teslimatlar için olmadığını ve temizlikçiler gibi hizmet vermek için eve gelen kişiler için de bu sistemden yararlanılabileceğini belirtti.

Amazon Key hizmeti, şimdilik sadece belirli büyük şehirlerdeki Amazon Prime üyeleri tarafından kullanılabiliyor. Tabii, bu hizmetten faydalanmak isteyen Amazon Prime üyelerinin, öncelikle bulut kamerası ve akıllı kilidin yer aldığı 250 dolarlık kiti satın almaları gerekiyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlamasyon İçerik Editörü

Bir Cevap Yazın

Instagram’da Ödeme Sistemi Test Ediliyor

Instagram kullanıcıları yakında sosyal ağ üzerinden restoran rezervasyonları yapabilecek ve sinema bileti satın alabilecek. Instagram halihazırda ABD ve İngiltere’deki başı şirketlere platform üzerinden ödeme kabul etme şansı tanımaya başladı. Instagram ödeme sistemi, Facebook Payments sistemi üzerinden çalışacak.

Dünyanın en popüler sosyal ağlarından Instagram, test etmeye başladığı ödeme desteğiyle e-ticaret alanının iddialı oyunlarından olmak istiyor.

TechCrunch’ın haberine göre, Instagram halihazırda ABD ve İngiltere’deki başı şirketlere platform üzerinden ödeme kabul etme şansı tanımaya başladı.

Instagram bir süredir markalara fotoğrafladıkları ürünlerine fiyat bilgisi ve ürün sayfasına giden bağlantılar ekleme şansı tanıyordu. Ürünü satın almak isteyen kullanıcılar, ürün sayfasına giderek alışverişlerini orada tamamlayabiliyordu. Bugün ortaya çıkan özellik ise bu ürünlerin Instagram platformundan çıkmaya gerek kalmadan satın alınabilmesini sağlayacak.

Facebook Payments sistemi üzerinden çalışacağı belirtilen Instagram ödemelerinin ne zaman tamamen kullanıma sunulacağı hakkında herhangi bir açıklama yapılmadı.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Amazon Çalışanları, Kovulmamak İçin Tuvalete Bile Gitmiyorlar

Her ne kadar Amazon, kullanıcılar açısından son derece olumlu imaja sahip bir şirket olsa da, şirketin özellikle ikmal merkezlerindeki çalışma şartları uzun süredir tartışılan bir konu. Hatta geçtiğimiz yıl Black Friday’de, olumsuz çalışma şartları nedeniyle Amazon’un Almanya ve İtalya’daki tesislerinde görev yapan kişiler grev yapmışlardı. Amazon markasıyla ilgili olumsuz bir izlenim yaratan bu ciddi tartışma konusu, yeni çıkan bir haberle tekrar gündeme geldi.

Business Insider’ın yaptığı habere göre, James Bloodworth isimli yazar, Birleşik Krallık’taki düşük ücretli işler konusunda bir kitap hazırlıyor ve bu kitap için yaptığı araştırma kapsamında, gizli bir şekilde Birleşik Krallık’ın Staffordshire isimli bölgesinde yer alan Amazon tesisine giriş yapmış. James Bloodworth, bu araştırma sonucunda son derece tuhaf bir durumu farketmiş: Amazon depolarının etrafında koşuşturan ve teslimatlar için ürünleri toplayan çalışanlar, tuvalet çok uzakta olduğu için tuvalete kadar gitmelerine gerek kalmadan işlerini halledebilmeleri için bir “tuvalet şişesi” sistemine sahipler.

Yazar, bu konu ile ilgili olarak The Sun gazetesine yaptığı açıklamada şunları ifade etti:

“En üst katta çalışanlarımız için en yakın tuvaletler dört kat aşağıdaydı. İnsanlar, boş zaman yüzünden cezalandırılma ve sadece tuvalet ihtiyaçları yüzünden işlerini kaybetme korkusu yaşadıkları için sadece şişelere işediler.”

Amazon, kesin olarak zamanlanmış molalar ve hedefler koyarak depo çalışanlarının ürünleri raflardan ne kadar hızlı toplayabildiğini ve paketleyebildiğini takip etmekle ünlüdür. Şirket, hedeflerine ulaşamayan ya da uzun mola veren çalışanlara uyarı puanları veriyor.

Bir işçi mücadelesi platformu olan Organise tarafından Amazon çalışanlarıyla ilgili olarak yapılan başka bir araştırma da ikmal merkezi çalışanlarının neredeyse dörtte üçünün, hedeflerini kaçırma korkusuyla tuvalet molası vermekten kaçındıklarını ortaya koyuyor. Bu araştırma, anonim olarak açıklama yapan bir Amazon çalışanının şu sözlerine de yer veriyor:

“Hedefler önemli ölçüde arttı. Su içmiyorum, çünkü tuvalete gitmek için zamanım yok.”

Bir başka Amazon çalışanı ise şunları söylüyor:

Dakikada iki ürün paketlemelisiniz. Su içmek için zamanınız yoktur, çünkü her akşam hedefle birlikte tarayıcıya mesajlar gönderildikten ve acele etmeniz söylendikten sonra tuvalete gidersiniz.”

Bununla birlikte Organise tarafından yapılan bu araştırma, çalışanların Amazon’a katıldıktan sonra önemli oranda daha fazla huzursuz hissettikleri sonucuna da ulaştı.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Haftanın En Çok Okunan 10 İçeriği

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link