Amazon’dan Siz Evde Yokken Kargo Görevlilerinin Evinize Girmesine İzin Veren Sistem 0

Amazon‘un teslimat konusunda bir hayli önem verdiği artık herkes tarafından bilinen bir gerçek. E-ticaret devinin daha kolay ve hızlı teslimat yapabilmek için halihazırda yürüttüğü birden çok çalışması bulunuyor.

Bu anlamda, sizlere son olarak şirketin üzerinde çalıştığı Seller Flex adlı programla lojistik şirketlerini devre dışı bırakmak istediğinden bahsetmiştik. Bununla birlikte şirket, uzun bir süredir Prime Air ismini verdiği hizmet kapsamında drone ile teslimat konusunda ciddi çalışmalar yapıyor ve yine Prime Air kapsamında uçan depolar üzerinde çalışıyor. Bunların yanı sıra şirket, daha önce Türkiye’de Bukoli tarafından uygulanan ve başarısız olan kilitli teslimat dolaplarının yer aldığı Hub isimli hizmetini de geçtiğimiz aylarda duyurmuştu.

Ancak online perakende devinin teslimat konusundaki çalışmaları bunlarla sınırlı değil. Şirket, teslimat görevlilerinin, herhangi birisi evde yokken paketleri bırakabilmesi için evlere girebilmesine imkan tanıyan Amazon Key isimli sistemini duyurdu. İlk bakışta bunun güvenlik açısından oldukça riskli olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak Amazon, yabancı bir kişinin evinize girmesinin nispeten daha güvenli bir yolunu bulduğunu düşünüyor.

Amazon Key‘in sistemi şu şekilde işliyor: Teslimat görevlisi, teslimatı gerçekleştireceği eve geldiğinde paketin üzerinde yer alan barkodu taratıyor ve bu sayede, Amazon’un sistemine paketin bırakılmaya hazır olduğu bilgisi gönderiliyor. Sonra sistem, internet bağlantılı olan kameraya kayda başlamasını söylüyor ve teslimat görevlisine sistemin çalıştığı bilgisini iletiyor. Daha sonra teslimat görevlisi, uygulama aracılığıyla hazır olduğunu belirtiyor ve görevlinin içeri girebilmesi için akıllı kilit açılıyor. Ve görevli paketi bırakıyor ve evden ayrılıyor. Son olarak teslimat görevlisi, yine uygulama aracılığıyla teslimatın tamamlandığını sisteme bildiriyor ve kapı yeniden kilitleniyor.

Teslimat tamamlandıktan sonra ise müşteriye paketin eve ulaştığı bilgisi ve paketin eve bırakılış görüntülerinin yer aldığı bir video gönderiliyor. Bununla birlikte Amazon, bu sistemin sadece teslimatlar için olmadığını ve temizlikçiler gibi hizmet vermek için eve gelen kişiler için de bu sistemden yararlanılabileceğini belirtti.

Amazon Key hizmeti, şimdilik sadace belirli büyük şehirlerdeki Amazon Prime üyeleri tarafından kullanılabiliyor. Tabii, bu hizmetten faydalanmak isteyen Amazon Prime üyelerinin, öncelikle bulut kamerası ve akıllı kilidin yer aldığı 250 dolarlık kiti satın almaları gerekiyor.

Pazarlamasyon İçerik Editörü

Bir Cevap Yazın

Yılın En Uğurlu Kampanyasında 1 Günde 140 Milyonluk Satış 0

n11.com, dev indirimlere sahne olan 24 saatlik online alışveriş maratonu Yılın En Uğurlu Kampanyası 11.11’in satış istatistiklerini açıkladı. Bir günde 140 milyon TL’lik satış rakamına imza atan n11.com, kampanyanın ilk 11 saatinde geçen yılki cirosu 65 milyon TL’yi yakaladı. Günlük satış rakamıyla rekor tazeleyen, bir önceki yılın cirosunu iki katından fazla yükselten n11.com’da ilk 15 dakikada satılan 1000 adet oto lastiği ve 2500 litre motor yağı kampanyanın ilgi çeken bir başka verisi olarak ön plana çıkarken, ilk saat içinde 3000 adet akıllı telefon satışına imza atıldı. Kampanyaya öğle saatlerinde katılan kadın kullanıcıların kozmetik ürünlere ve kıyafetlere yoğun ilgisi gözlendi. Under Armour, n11.com üzerinden bir günde yaptığı ürün satışıyla açıldığı günden bu yana kendi rekorunu kırarken, n11.com’dan satılan 11 bin 500 adet parfüm ve 10 bin 600 adet şampuan kadınların kampanyaya olan yoğun ilgisini gözler önüne serdi.

“111 otomobili sadece online ödeme yöntemleriyle sattık”
n11.com Genel Müdürü Won Yong, Jo, bir gün süren alışveriş maratonunda tüketicileri gün boyu çeşitli sürprizlerle karşıladıklarını belirtirken, “Açık pazar e-ticaret platformları arasında yeniden bir ilke imza atarak 111 adet otomobilin satışını bu konuda bize destek veren önemli bir bankamızla ilk kez online gerçekleştirdik. 11 Kasım tarihinde sürpriz fiyatla satışa sunduğumuz 111 otomobil ilk yarım saat içerisinde sadece online ödeme yöntemleri kullanılarak satın alındı. Büyük ve gelişmeye müsait yapısıyla Türkiye e-ticaret sektörü, n11.com’la büyümeye devam edecek” dedi.

3 Walmart Yöneticisinin Online Satışları Artırmak İçin Girdiği 3 Ay Sürecek Yarışma 0

Bloomberg’in yaptığı habere göre üç Walmart yöneticisi, önümüzdeki tatil döneminde belirli fitness ürünlerindeki online satışları en çok artıran kişinin kazanacağı ve üç ay boyunca sürecek bir yarışın içerisine girdiler.

Üçü de e-ticaret odaklı olan bu yöneticilerden biri Walmart’ın 2016 yazında satın aldığı kurucu ortağı ve Walmart’ın ABD’deki online işlerinin başındaki kişi olan Marc Lore, diğeri Walmart ABD’nin teknolojiden sorumlu baş yöneticisi (CTO) Jeremy King, bir diğeri ise Walmart ABD’nin e-ticaret tarafındaki cirodan sorumlu baş yöneticisi (CRO) Scott Hilton. Bu üç yönetici de farklı bir ürün grubunun satışlarını artırmak için uğraşacak. Marc Lore yoga matlarının, Jeremy King abdominal tonlama makinelerinin, Scott Hilton ise egzersiz toplarının satışlarını artırmak için çalışacak.

5 Ekim’de başlayan yarışmanın, Walmart’ın en büyük rakibi Amazon ile en iyi hangi şekilde rekabet edebileceğine dair yöneticilere bir fikir edinme şansı sağlaması amaçlanıyor. Bloomberg’in belirttiğine göre perakende analizi üzerine uzmanlığı bulunan Archimedes Stuk, yarışma sonunda satışlar, mal çeşidi ve genel müşteri deneyimi gibi birtakım kriterlere göre kazananı belirleyecek.

Bununla birlikte Walmart’ın internet sitesinde yarışmaya dair herhangi bir iz bulunmuyor. Yani anasayfada fitness kategorisi öne çıkartılmamış. Bununla birlikte spor ve fitness kategorisinin içinde de yarışmaya dahil olan ürün gruplarının hiçbirine dikkat çekmek için ekstra bir çaba harcanmamış gibi görünüyor. Muhtemelen üç yönetici de sorumlu oldukları ürün gruplarının satışlarını artırmak için arka planda birtakım değişiklikler uyguluyorlar.

Sonuç olarak yarışmanın galibi kim olursa olsun, Walmart her halükarda kazanacak gibi duruyor. Böylesi bir yarışma şirket içi rekabeti artırıp satışları artırmanın yanı sıra, Walmart’ın online tarafta güç kazanmasını sağlayacak ciddi bir strateji elde etmesine de vesile olabilir.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link


 

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link