E-ticaret devi Amazon, yine bir yenilikle gündeme geliyor. Amazon’un Henüz test aşamasında olan uygulaması Amazon Go, kasada ödeme yapma derdini ortadan kaldırıyor. Ödeme yapmanız gerekmediği için sıraya girmeniz de gerekmediği için istediğiniz ürünleri raftan alıp çantanıza atarak mağazadan çıkabiliyorsunuz. Uygulama, sürücüsüz otomobillerde kullanılan teknolojilere (bilgisayarlı görü, sensörler ve derin öğrenme) dayanıyor.

 

Peki, Amazon Go Nasıl kullanılıyor?

Videoda da göreceğiniz üzere Amazon Go, QR kod okutmaya dayalı bir sistem. Uygulamayı indirdikten sonra sadece markete girişte bir QR kodu okutmanız yeterli oluyor. Normal bir şekilde alışverişinizi yapıp çıkıyorsunuz ve Amazon neleri aldığınızı tespit edip faturayı cebinize gönderiyor.

Amazon’un bu teknolojiyi perakende devlerine açıp açmayacağı ise ayrı bir soru işareti. Şimdilik Seattle’daki bir mağazada sadece Amazon çalışanları tarafından kullanılabilen bu teknolojinin diğer perakende devleri tarafından nasıl tepki göreceği de merak konusu. Çünkü, uygulama ciddi bir sensör ve kamera altyapısı gerektiyor. Ayrıca, çeşitli hilelerin de ortaya çıkabileceği bir sistem.

Amazon Go’nun 2017’nin başında genel kullanıma açılması bekleniyor. En çok merak edilen şeylerin başında ise perakende denilince akla ilk gelen isimlerden olan Walmart’ın tepkisi geliyor.

 

Bir Cevap Yazın