Amazon Go ile Mağazada Ödeme Kuyruğu Dönemi Sona Eriyor

E-ticaret devi Amazon, yine bir yenilikle gündeme geliyor. Amazon’un Henüz test aşamasında olan uygulaması Amazon Go, kasada ödeme yapma derdini ortadan kaldırıyor. Ödeme yapmanız gerekmediği için sıraya girmeniz de gerekmediği için istediğiniz ürünleri raftan alıp çantanıza atarak mağazadan çıkabiliyorsunuz. Uygulama, sürücüsüz otomobillerde kullanılan teknolojilere (bilgisayarlı görü, sensörler ve derin öğrenme) dayanıyor.

 

Peki, Amazon Go Nasıl kullanılıyor?

Videoda da göreceğiniz üzere Amazon Go, QR kod okutmaya dayalı bir sistem. Uygulamayı indirdikten sonra sadece markete girişte bir QR kodu okutmanız yeterli oluyor. Normal bir şekilde alışverişinizi yapıp çıkıyorsunuz ve Amazon neleri aldığınızı tespit edip faturayı cebinize gönderiyor.

Amazon’un bu teknolojiyi perakende devlerine açıp açmayacağı ise ayrı bir soru işareti. Şimdilik Seattle’daki bir mağazada sadece Amazon çalışanları tarafından kullanılabilen bu teknolojinin diğer perakende devleri tarafından nasıl tepki göreceği de merak konusu. Çünkü, uygulama ciddi bir sensör ve kamera altyapısı gerektiyor. Ayrıca, çeşitli hilelerin de ortaya çıkabileceği bir sistem.

Amazon Go’nun 2017’nin başında genel kullanıma açılması bekleniyor. En çok merak edilen şeylerin başında ise perakende denilince akla ilk gelen isimlerden olan Walmart’ın tepkisi geliyor.

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Bir Cevap Yazın

Amazon’dan “Geldik, Evde Bulamadık” Bahanesini Ortadan Kaldıracak Uygulama

Bu hafta başında sizlere Amazon‘un mart ayı içerisinde Türkiye’deki faaliyetlerine başlayacağından bahsetmiştik. Bundan önce de özellikle fiyat avantajından dolayı Amazon’dan alışveriş yapan birçok kişi bu habere sevinirken şirket kullanıcılarının hoşuna gidebilecek yeni bir uygulama başlattı.

Bildiğiniz gibi, ülkemizde online alışveriş yapan birçok kişi ürünün teslimatı sürecinde birtakım problemler yaşıyor ve bu problemler çok büyük oranda kargo şirketlerinden kaynaklanıyor. Hatta bir dönem özellikle bir kargo şirketinin Geldik, sizi evde bulamadık. bahanesiyle kargoları teslim etmemesi olay olmuştu. Kargo geldiğinde evde birinin olması zorunluluğu da online alışverişin sıkıntılı bir başka tarafı.

Ancak Amazon’un kendi teslimat ağı bulunuyor ve şirket son dönemde bu teslimat ağını genişletip, kargo şirketlerini devreden çıkartarak bütün sipariş teslimatlarını kendisinin yapmasına yönelik önemli hamleler yapıyor. Bununla birlikte şirket, kargo teslimatında yaşanan dezavantajları da ortadan kaldırmaya yönelik hamleler yapıyor. Örneğin, kimse evde yokken kargo görevlilerinin eve girmesine izin veren sistem ve Bukoli benzeri, apartmanlara özel teslimat sistemi Amazon Hub bu hamleler içerisinde en dikkat çekenleriydi.

USA Today’in yaptığı habere göre, Amazon sessiz sedasız bir şekilde yeni bir teslimat uygulamasını hayata geçirmiş. Gelen bilgilere göre, şirketin teslimat çalışanları son aylarda siparişlerin teslim edildiğini doğrulamak için siparişin evin ön kapısına bırakıldığını gösteren fotoğraflar çekiyorlar. Bu sayede Amazon kullanıcıları, siparişlerinin geldiğinden haberdar oluyorlar ve siparişin tam olarak nereye bırakıldığını biliyorlar.

Amazon’un bu yeni uygulamasının isminin “Amazon Teslimatta Lojistik Fotoğrafı” olduğu belirtiliyor. USA Today’in aktardığı bilgilere göre, bu uygulama en az altı aydır devrede; ancak Amazon, teslimat cihazlarını ve uygulamasını yakın bir tarihte güncellemiş ve teslimat çalışanları, bu güncellemeden beri teslim ettikleri paketlerin fotoğraflarını çekebiliyorlar. Bununla birlikte bu uygulamanın şu anda sadece ABD’nin belli bölgelerinde devreye sokulduğu ifade ediliyor.

Bunların yanı sıra, bu uygulamanın özel hayatına müdahalede bulunduğunu düşünen kullanıcılar, fotoğraf çekme uygulamasını devre dışı bırakabiliyorlar. Amazon hesabının “siparişler” kısmında bu uygulamayı devre dışı bırakılmasını sağlayacak bir seçenek bulunuyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Amazon Mart Ayında Türkiye’de

ABD’li e-ticaret devi Amazon’un Türkiye’ye girişi tarihi belli oldu.

Toptancı ve satıcılara “hazır olun” mesajı veren Amazon’un Mart ayı sonu itibarıyla Türkiye’de test satışlarına başlayacağı belirtildi. Amazon’un Türkiye piyasasına ortalamanın altında bir komisyon oranıyla girmesi beklenirken e-ticaretten perakende sektörüne kadar tüm alanlarda kartlar yeniden karılacak.

eBay’in Gittigidiyor’u satın almasının ardından Amazon’un da Türkiye’ye yönelik bir hamle yapması bekleniyordu. Geçtiğimiz yıl bu yönde ilk adımını atan Amazon şirket kurduğunu ilan etmişti. Lüksemburg merkezli Amazon Europe Core Sari’ye bağlı olarak faaliyet gösteren Amazon Turkey Services’in hiç beklemeden Türkiye’de toptancı ve satıcılarla irtibata geçtiği öğrenildi.

Türkiye ekibiyle komisyon oranlarından ürün yelpazesine kadar pazar araştırması yapan firma, büyük tedarikçilerle de bir araya gelerek beklentilerini dinledi. Amazon’un en çok sorduğu soru ise “ne kadar komisyon ödüyorsunuz” oldu. Komisyon oranlarının ortalama yüzde 15’lerde olduğu sektöre Amazon’un ortalama yüzde 10 komisyon oranı ile gireceği konuşulanlar arasında.

Kendi adıyla girecek

Girdiği ülkelerde o ülkenin en büyük e-ticaret platformunu satın alan Amazon’un Türkiye’de de Hepsiburada’yı satın alacağı iddia edilmişti. Hepsiburada daha önce yaptığı açıklama ile iddiaları yalanlamıştı.

Gelen haberlere göre firmanın amazon.com.tr adıyla faaliyet göstereceği belirtiliyor. Amazon’un belirli ürün kategorisinde test satışlarına başlayacağı bildirildi. Ayrıca Lüksemburg ekibinin önümüzdeki hafta Türkiye’ye gelerek büyük firmalarla görüşmeler gerçekleştireceği öğrenildi.

Kendi kargo şirketini kurdu

Türkiye’deki tüm hazırlıklarını tamamlayan Amazon, müşterilerinin satın aldığı ürünleri üreticiden alıp tüketiciye ulaştıracak kendi kargo şirketini de kuruyor.

Shipping with Amazon ismini alacak olan kargo şirketi ilk aşamada Amazon müşterilerine daha avantajlı fiyatlarla kargo seçeneği sunacak. Böylece bir alışverişte hem alışveriş komisyonundan hem de kargo ücretinden kazanç sağlayacak olan Amazon aynı zamanda rakip kargo şirketlerinin de Amazon siparişlerinden elde ettiği kazancı keserek kargo şirketlerine ağır bir darbe vurmuş olacak.

Amazon’un ikinci aşamada ise kargo şirketini tüm diğer kargo işlemlerine açması bekleniyor. Böylece Shipping with Amazon, UPS veya FedEx gibi dünya çapında dev bir kargo şirketine dönüşecek.

Sahibi dünyanın en zengin insanı

Amazon’un kurucusu Jeff Bezos, servetini 2017 yılında 99 milyar dolara çıkararak dünyanın en zengin kişisi unvanını Bill Gates’ten almıştı. Amazon hisseleri, tarihinde ilk defa bin 500 doları aşarken Bezos’un serveti de 124 milyar dolara ulaştı.

Kaynak: Dünya Gazetesi

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

MARKETING MEETUP 2018


Marketing Meetup'ta erken kayıt dönemi devam ediyor.
30 Mart'a kadar devam eden 'Last Call' kampanyasında yararlanmak için hemen kaydol.
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Marketing Meetup'ta erken kayıt dönemi devam ediyor. 30 Mart'a kadar devam eden 'Last Call' kampanyasında yararlanmak için hemen kaydol.
KAYDOL
19 Nisan, Uniq Istanbul
close-link

Son Başvuru Tarihi 2 Nisan
 

ÖDÜLLERİ İNCELE
19 Nisan, Uniq Istanbul
close-link

Pazarlama Dünyası Yeni Ödülüne Kavuşuyor
 

ÖDÜLLERİ İNCELE
19 Nisan, Uniq Istanbul
close-link

MARTECH AWARDS


MarTech Awards'ta başvurular devam ediyor. Son başvuru tarihi
2 Nisan.
Ödülleri İncele
close-link