Webtures’in Kurucusu Kaan Gülten ile E-ticaret ve SEO Üzerine [Cumartesi Kahvesi]

Türkiye e-ticaret sektöründe yaşanan yüksek rekabet, online mecrada yer alan şirketlerin hatırı sayılır bütçeler ayırarak reklam yapmalarını zorunlu kılıyor. Fakat rekabetle birlikte yükselen reklam maliyetleri, orta ve küçük ölçekli pek çok kuruluşu kara kara düşündürüyor. İşte bu noktada daha az maliyetle kalıcı çözümler almanın yollarını arayan şirketler, Arama motoru optimizasyonu yani SEO konusunu ciddi olarak ele almaya başlıyorlar. Ancak SEO basit bir iş değil, profesyonellik gerektiren bir konu bu nedenle işi biraz daha derinlemesine öğrenmek adına online mecrada SEO denildiğinde ilk akla gelen isimlerden birisi olan SEO Hocası ve Webtures’in kurucusu Kaan Gülten Hocamızın kapısını çaldık, sağ olsun bizi kırmadı ve kendisi ile oldukça faydalı bir röportaj gerçekleştirdik.

Bu röportajımızda e-ticaret şirketleri açısından SEO’nun önemini, yeni açılan e-ticaret şirketlerinin neler yapması gerektiğini ve SEO ile ilgili kafamıza takılan birçok konuyu kendisine sorduk.

Sözü daha fazla uzatmadan sizleri bu röportajımız ile baş başa bırakalım.

Yeni açılacak bir e-ticaret şirketi için alan adı seçimi önemli midir? Alan adı tercihi, SEO açısından bir anlam ifade eder mi?

E-Ticaret siteler için alan adı seçiminde SEO’dan daha çok marka algısına önem verilmelidir. Telaffuzu kolay, akılda kalıcılığı yüksek, yazım hatalarını minimum seviyede tutacak isimlere öncelik verilmelidir. Eğer E-Ticaret sitesi tek bir ürün veya hizmet satışı gerçekleştirmekteyse o zaman SEO adına bu hizmet veya ürünün alan adı içerisinde yer alması önem teşkil edecektir. Eğer genel elektronik ürünler satan bir site ise, markaya yönelik alan adı, sadece laptop satışına yönelik ise SEO avantajı sağlamak üzere içerisinde laptop geçen bir markaya yönelik alan adı seçmek daha doğru olacaktır. Tabi alan adı içerisinde ilgili anahtar kelimenin geçmemesi, o kelimede başarılı olunamayacağı anlamına gelmemelidir.

E-ticaret Sitelerinin tasarımı ile SEO arasında bir bağlantı var mıdır? SEO’ya uygun tasarım diye bir şey var mı? Bu konuda neler söylemek istersiniz?

SEO, ziyaretçilere her aşmada verimli ve faydalı olma çalışmalarından olumlu etkilenmektedir. Ziyaretçilerin, ürünlere daha rahat erişmesi, daha fazla sayfa gezinmesi, sitede kalma süreleri, mobil, tablet ve pc gibi her platformdan sorunsuz erişim olanağı gibi tasarıma bağlı her unsur SEO’yu olumlu yönde etkileyecektir. Tasarım kalitesi, aynı zamanda sitenin vizyonunu ortaya koyar bu da e-ticaret teki en önemli ihtiyacın yani “güven” in oluşmasında son derece etkilidir.

Yeni açılan/açılacak olan bir e-ticaret şirketinin SEO çalışmalarını en baştan ele alması gerekiyor mu? SEO rekabet açısından vazgeçilmez midir? Yoksa bir site bu tür çalışmalara hiç bulaşmadan da hedefine ulaşabilir mi?

SEO, şu aşamaları kapsamaktadır;

 • Domain Bazlı SEO
 • Sunucu Bazlı SEO
 • Yazılımsal SEO
 • Tasarımsal SEO
 • İçerik Odaklı SEO
 • Ziyaretçi Odaklı SEO

Tüm bu aşamalar bakımdan ele alınırsa, domain seçiminden, sunucu yapılandırmasına, yazılımdan tasarıma kadar başlangıçtan itibaren her aşamada SEO verimliliği gözetilerek çalışma yapılmalıdır. SEO rekabet açısından vazgeçilmez değildir, ancak uzun vadeli düşünen firmalar için en güvenilir pazarlama aracıdır. Eğer dönemlik veya sezonluk ticaret yapan siteler açısından değerlendirecek olursak SEO olmadan da başarılı olabilirler. Ancak tüketicilerin, arama motorlarında en üst sırada yer alan firmalar için “bu işi en çok yapan ve en iyi yapan” izlenimine sahip olmaları, rakiplerine fark atmaları açısından büyük önem arz etmektedir.

SEO çalışmaları yapılırken genellikle Google’a yönelik çalışmalar yapılıyor. Yahoo, Bing, Yandex ve daha birçok arama motoru ise genellikle göz ardı ediliyor. Bu konu hakkında sizin düşünceleriniz nelerdir?

Evet bunun öncelikli sebebi Google’ın lider arama motoru olmasıdır. Diğer bir sebebi de Google için yapılacak çalışmaların büyük ölçüde diğer arama motorlarına da katkı sağlıyor olmasıdır. Seo Hocası için yaptığımız çalışma sonrasında Google ile birlikte Yandex ve Bing üzerinde de 1. sırada yer almaktayız.

Mobil cihazlar artık tamamen hayatımıza dâhil olmuş durumda. SEO çalışmaları kapsamında şirketler, mobil platformlara ayrı yaklaşımlar gerçekleştirmeli mi?

Şu an için mobile özel bir SEO algoritması geliştirilmedi, ancak önümüzdeki dönemlerde geliştirilmesi kuvvetle muhtemeldir. Mobil desteği olmayan, mobilde kullanıcı deneyimini önemsemeyen, hız ve kullanılabilirlik unsurlarını göz ardı eden sitelerin mobil aramalardaki performanslarının düşebileceğini söylemek mümkündür. Her firmanın mobil sitelerinin ziyaretçi alışkanlık ve deneyimlerini analiz ederek optimize etmeleri SEO anlamında oldukça faydalı olacaktır.

Google tarafından gerçekleştirilen algoritma güncellemelerinin birçok siteyi fazlasıyla etkilediği söyleniyor. Bunlardan minimum hasar ile sıyrılmak için nelere dikkat etmeliyiz?
Ekran Resmi 2016-01-02 11.09.39Her zaman şuna dikkat çekiyoruz, Google için değil Ziyaretçi için site oluşturulmalıdır. Çok basit bir örnekle açıklayalım. “Parke Fiyatları” gibi bir kelime için SEO çalışması yapacaksanız, Google’ın güncel algoritmaları bu kelimeye yönelik bir sayfa açıp, ortalama 200 – 250 kelimelik bu konuya özel bir makale yazmanızı yeterli bulacaktır. Ancak Google ziyaretçilerin beklentilerini de tam anlamıyla ölçümleyemediği için ve bu konuda sürekli kendini geliştirerek algoritmalarını güncellediği için sonraki algoritmalarda makale içeren bu sayfa SEO anlamında olumsuz etkilenecektir. Bu sebeple her zaman, kullanıcılar bu aramayı yapıyorken, aslında hangi bilgiye ulaşmak istiyorlar sorusunu sormamız gerekir. Buradan yola çıkarak, fiyat politikasını anlatan bir makaledense, fiyat için kısa bir bilgi içeren yazı ve fiyat almak için formu doldurunuz gibi bir etkileşim daha verimlidir, ancak bundan da daha verimlisi, fiyat tablosuna yer vererek kullanıcıların ihtiyaçlarının ne tutarda olacağını tablo vasıtlasıyla öğrenebilmesidir. Eğer en verimlisine ulaşmak ve bundan sonra çıkacak tüm yeni algoritmalara uyumlu bir web sitesine sahip olmak isterseniz, m2, ürün cinsi, işçilik vs. gibi bilgiler girilerek direk fiyat bilgisine ulaşılabilecek, kişiye özel fiyat hesaplama motoru yapılması gerekir. Bu örnekte görüldüğü üzere güncel algoritmalara göre site yaparsanız içerik oluşturmanız yeterlidir, ancak gelecek algoritmalara göre yapmak istiyorsanız kullanıcılara en faydalı yapıyı oluşturmanız gerekir.

E-ticaret şirketlerinin sosyal medya çalışmalarını oldukça önemsediğini, bu platformların gücünden faydalanmak için çabaladıklarını görüyoruz. Bu platformların SEO açısından önemi ne düzeydedir? Bu konuda şirketlere ne gibi tavsiyelerde bulunabilirsiniz?

Sosyal Medya, günümüzün en önemli iletişim ve paylaşım kanallarıdır. Bu sebeple güncel ve faydalı sitelerin, içeriklerin paylaşılması kullanıcıların bu site ve içerikleri faydalı bulduğu anlamına gelir. Kullanıcıya fayda sağladığı anlaşılan her unsur da SEO açısından olumlu etki oluşturmaktadır.

Özellikle orta ve küçük ölçekli e-ticaret şirketlerinin, blog ve web sitelerden tanıtım yazısı aldığını bilmekteyiz. Bu yöntem SEO açısından faydalı mıdır?

Evet tanıtım yazısı, site dışı SEO adına etki gösteren unsurlardır. Ancak, tanıtım yazısı alınan kaynakların şu açılardan incelenmesi gerekir;

Siteden yapılan link çıkışı nedir?

Trustrank değeri nedir, ne kadar güçlü bir domaindir?

Domain ve ip odaklı bir cezai durumu var mıdır?

Hangi kelime veya kelime gruplarından link verilmektedir?

Sitenin ziyaretçi yoğunluğu nedir?

İçeriklerin özgünlük durumu veya oranı nedir?

Sitenin içerikleri kendi başlıklarında hangi sıralarda çıkmaktadır?

Gibi birçok açıdan incelenerek alım yapılmalıdır, aksi halde bilinçli olmadan yapılacak her tanıtım yazısı siteye zarar verecektir.

E-ticaret şirketleri backlink almak istedikleri platformların PR değerleri ile alexa sıralamalarını dikkate alıyorlar. Bu konuda siz ne düşünüyorsunuz?

PR değeri Google tarafından artık güncellenmeyen, güncellendiği dönemde de SEO ile doğrudan bir ilişkisi olmayan bir değerleme sistemiydi. Alexa elbette bir fikir vermektedir, ancak manipüle edilebilir olması tek başına dikkat edilmemesi gereken bir unsur olduğunu göstermektedir. Backlink alınacak platformların SEO açısından gücünü en iyi gösterecek kriter, kendi ilgili kelimelerinde kaçıncı sıralarda çıktığıdır. Neticede iyi pozisyonlarda yer alan bir site Google tarafından sevilen bir sitedir, bu sebeple o siteden alınacak bir backlink de en değerli backlink kaynağı olacaktır.

Bir reklam ve pazarlama yöntemi olarak SEO çalışmalarının uzun vadede şirketlere daha az maliyet ve daha yüksek dönüşüm oranı olarak olumlu katkılar sağladığını söylemek mümkün mü? Bu konuda elimizde somut örnekler var mı? Neler söylemek istersiniz?

seoElbette bu SEO’nun en cazip pazarlama stratejisi olmasının en önemli sebepleridir. Diğer reklam ve pazarlama stratejileri hızlı geri dönüş almanızı sağlar, ancak maliyeti en yüksek ve sonlandırıldığı anda direk etkisini kaybeden çalışmalardır. Ancak SEO kalıcı olduğu için dönemlik yapılması halinde bile uzun yıllar boyunca geri dönüşü olacak bir pazarlama stratejisidir.

SEO’nun geri dönüşü konusunda maalesef orta ölçekli firmalar yeterli vizyona sahip olamamaktadır. Çünkü SEO’nun karlılığını anlayabilmeleri için ya SEO üzerinden ciddi cirolar elde eden firmaların rakamları hakkında duyumlara sahip olması gerekir, ya da bu işin geri dönüşü olacağına dair vizyona sahip olması gerekir. SEO orta ve uzun vadeli bir geri dönüş sağladığı için vizyon sahibi olmayan girişimcilerin bu alana yatırım yapmasını beklemek çok doğru olmayacaktır. Tabi bir müşterimizin sadece Google üzerinden gelen satış cirosunu 1 yılda 3.1 milyon TL arttırdığımızı öğrenen firmaların bu alana yatırım yapmak istemeleri, ancak o sektörde ikinci bir firma kabul etmediğimizden dolayı da rekabette ikinci planda kalmalarının nedenli bir kayıp olduğunu o zaman anlayabilmektedirler.

Sanat dünyasında yer alan kişiler tarafından söylenen bir söz var. Zirveye çıkmak değil, orada kalmak zordur derler. Bu durum SEO için de geçerli midir? SEO ile zirveye taşınan bir e-ticaret şirketinin orada sürekli kalabilmesi için benzer çalışmalarına düzenli olarak devam mı etmesi gerekir? Yoksa SEO ile gelen yükselme kalıcı mıdır?

Eğer yapılan çalışmalar, ağırlıklı olarak backlink kaynakları kalıcı ise elde edilen başarı büyük ölçüde kalıcıdır. Büyük ölçüde dememizin tek sebebi rakipler olmaktadır. Çünkü rakipler sizin başarınızdan sonra çalışmalarına hız vererek sizi geçebilirler aksi halde bir gerileme veya düşüş yaşanmayacaktır. Tabi ki Google her zaman güncel faydaya önem vermektedir. Bu sebeple 1 yıl önce alınmış 5.000 backlinkten ziyade son 1 ayda alınmış 50 – 100 backlink daha değerlidir. Eğer rakipleriniz son zamanlarda daha fazla paylaşılıyor ve tavsiye ediliyorsa sizleri geçme ihtimali artacaktır. Bu durum da SEO’nun rakipleri ve sektörü düzenli takip ederek devamlı yapılması gerektiği anlamına gelmektedir.

Peki, SEO’nun geleceğini nasıl görüyorsunuz?

İnsanoğlu yaşamı boyunca hep bir arama ve araştırma içerisinde olmuştur ve bu durum vazgeçilmez bir davranış şeklidir. Arama var oldukça ve buna hizmet eden araçlar da bulundukça “arama sonuçlarında iyileştirme” çalışmaları da sürekli bir ihtiyaç olacaktır. Ancak insanların, alışkanlıkları, davranış ve tüketim şekilleri, arama motorlarının yapısı değiştikçe çalışmaların uygulama alanları da eş zamanlı değişmek zorunda kalacaktır. Bunu sektörde “arama motoru algoritma güncellemesi” olarak tanımlıyoruz. Algoritmalar bir sitenin neden o sonuç için daha iyi bir kaynak olduğunu tespit etmeye yarayan hesaplama sistemidir. Bu sebeple, arama motorları insanların arama eylemlerinin altındaki ihtiyacı daha iyi tanımaya başladıkça sürekli geliştirdikleri ve bu sayede SEO sektörünü sürekli güncel tuttukuları bir işleyiş içerisindedir.

Son olarak e-ticaret sektörü içinde yer alan kimselere, bizim size yöneltmediğmiz ancak sizin söylemek istediğiniz SEO önerileriniz var mı? Biliyorsunuz sizin bu sözlerinizin onlar için ayrı bir önemi ve yeri olacaktır.

E-Ticaret sektöründeki firmalar, internetteki varoluşlarında sadece ticari amaçla yaklaşmasınlar. Faydalı olabilecek uygulamalar geliştirsinler. İnsanların bu uygulamayı paylaşacakları, tekrar tekrar kullanmak için siteyi ziyaret edecekleri, daha sonra ziyaret etmek üzere site ismini hatırlamaya çalışacakları ve bu sayede marka olmanın yolunu da hızlandıracaklarını bilmeliler. Uzmanından SEO kitabımdaki son cümleyle röportajı bitirmek isterim :)

Paylaşmak kazanmanın en hızlı yoludur.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlama alanında Türkiye'nin en çok okunan blogu : Pazarlamasyon'un kurucusu.

Bir Cevap Yazın

AstroLogos’un Kurucusu Burcu İnci ile Astroloji Üzerine Konuştuk

Cumartesi Kahvesinde bu haftaki konuğumuz AstroLogos’un kurucusu Burcu İnci.

 • Öncelikle sizi tanıyarak başlayabilir miyiz?

 • Bİ: Tabii. Kabataş Erkek Lisesi, Yıldız Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği mezunuyum. Amerika Montclair State Universitesinde tam burslu olarak, pazarlama yüksek lisans eğitimimi tamamladıktan sonra Türkiye’ye döndüm. Yaklaşık 15 yıldır kurumsal hayatın içindeyim. Türkiye’nin hızlı tüketim, telekomünikasyon ve enerji sektörlerinde faaliyet gösteren, lider şirketlerinde yöneticilik görevleri aldım. Halen de Enerji sektöründe, Türkiye’nin en büyük ve benim için özel gruplarının bir tanesinde görev almaktayım.
 • Peki Astroloji nasıl girdi hayatınıza?

 •  Bİ: Aslında hobi olarak girdi. Bundan 5 yıl önce, hayatı anlamlandırmak istediğim, hayatımın zor dönemeçlerinden bir tanesini yaşarken, hayat beni konusunda son derece bilgili bir astrolog ile bir araya getirdi. Hayatımda ilk defa yıldız haritası gördüğüm anı hala hatırlıyorum. Üzerinde garip sembol ve işaretlerin olduğu, hiç birini anlamadığım, bir çembere bakıp 5,6 saat konuşmuştuk. O gece aslında Astroloji’ye aşık olmuşum ben. Sonrasında da hiç vazgeçemedim. Artık hobimi bulmuştum. Fakat bir hobi, aşkla yapınca kabına sığmadı, doldu, taştı…

 • Nereden çıktı kitap yazma fikriniz?

 • Bİ: Türkiye’de Astroloji denince insanların aklına hayatta en nefret ettiğim kelime olan “Fal” geliyor. Bu korkunç bir yanlış. Bu Matematiğin, Geometrinin temellerini oluşturan bir ilime yapılan büyük bir hakaret. Astrolojiye aşkım büyüyüp, bu derinleştikçe daha da derinleşen denize atlayınca yapılan haksızlığı fark etmeye başladım. Holdingde öğle tatillerinde ekip arkadaşlarımla sohbetler ederken aslında doğru anlatınca Beyaz Yakalıların bile ilgisini çektiğini fark ettim. Sonra da çok yakın bir arkadaşıma bir ajanda hazırlamayı, kitap gibi yapıp, doğru bilgileri de sunmayı planladığımı söyledim. Fikre bayıldı. O kadar destekledi ki, melek yatırımcım oldu.
 • Biraz da kitap/ajandadan bahsedelim.

 • Bİ: İnsanların kullanım kitapçıklarının gökyüzünde saklı olduğuna inanıyorum. Doğru zamanda doğru bilgi ile hayatı anlamlandırabilmek çok önemli. Bu yüzden kitaba başladığımda amacım, 2018 yılının her bir gününe ait gökyüzü olaylarını not etmek ve ipuçları vermekti. Nitekim tam olarak bunu yaptım, yayıncım bu not alanlarının üzerini kitap sahiplerinin de notlarını alabilmeleri için boş bıraktı, böylelikle ajanda ama üzerinde bilgiler olan bir ajanda çıktı ortaya…

 • Son olarak AstroLogos markasından bahseder misiniz?

 • Bİ: Kendi uzmanlığımda pazarlama ve markalaşma süreçleri olduğundan bir marka yaratmadan, çalışmalarımı paylaşmak doğru olmazdı. AstroLogos markasını kurdum. AstroLogos, Latince Yıldız Bilimi manasına gelir. Tüm çalışmalarımı www.astrologos.com.tr den takip edebilirsiniz. Ayrıca sosyal medya da AstroLogosTr hesaplarında her güne özel yorumlarımla sizleri bekliyor olacağım.
 • https://www.instagram.com/astrologostr/
 • https://twitter.com/astrologostr

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Bidolubaskı CEO’su Ömer Atakoğlu ile Online Matbaacılık Üzerine

Cumartesi Kahvesi röportaj serimizin bu bölümünde Türkiye’nin online matbaacılık sektörünün en güçlü ismi Bidolubaskı ile keyifli bir sohbet gerçekleştirdik. Bi Dolu Baskı’nın gelişim süreci, şirketin geleceği ve girişimcilik üzerine sorduğumuz sorulara Bi Dolu Baskı CEO’su Ömer Atakoğlu cevapladı.

Keyifli okumalar :)

Ömer Bey merhaba, öncelikle sizi biraz tanımak isteriz? Bidolubaskı’daki pozisyonunuz nedir? Kendinizden kısaca bahseder misiniz?

Işık Üniversitesi’nde lisans eğitimini İşletme üzerine tamamladıktan sonra Bilgi Üniversitesi’nde Pazarlama İletişimi üzerine yüksek lisans yaptım. Kurumsal hayatta pazarlama alanında ürün yönetimi, stratejik planlama ve proje yönetimi görevlerinde bulunduktan sonra Türkiye’nin ilk muhafazakar kadınlar için özel alışveriş kulübü olan tikbu.com’un kurucuları arasında yer aldım. 2010 yılında Türkiye’nin özgür yazılım Drupal üzerine uzmanlaşan ilk yazılım şirketi Nemedya’yı kurarak arasında TUBİTAK, TED Üniversitesi, Eczacıbaşı gibi kurumların da yer aldığı birçok şirkete 50’nin üzerinde yazılım projesi geliştirdim. 2015 yılında ise pazarlama ve yazılım alanındaki deneyimlerimi aktarabileceğimi düşünerek bidolubaski.com’un kurucu ortakları arasında yerini aldım.

Nasıl kuruldunuz?

Bidolubaski.com, online matbaa hizmeti veren bir e-ticaret sitesi olarak esasen 2014 yılında kuruldu. 2015 yılında ise gerçekleşen yönetim değişimi ve süreç optimizasyonuyla benim ve Onur Durmuş’un girişimi olarak yepyeni bir sayfa açtı.

1) Klasik matbaa anlayışını online mecraya taşıma fikri nasıl ortaya çıktı?

Matbaa ürünlerinin online satışı Avrupa ve Amerika’da 15 yıllık bir sektör haline gelmiş durumda. Almanya’da matbaa ürün siparişlerinin yüzde 20’si online kanallardan gerçekleşiyor. Türkiye’de ise toplam 7 milyarlık bir matbaa pazarı olduğu söyleniyor ve henüz bunun çok küçük bir kısmı online kanallar üzerinden yürütülüyor. Böyle bir potansiyeli gördükten sonra karar vermek çok zor olmadı. Öte yandan matbaacılık geleneksel bir sektör olmasına rağmen, işi online’a taşıdığımızda özellikle üretim ve satış süreçlerinde teknoloji ile değer yaratabileceğimizi gördük. Bu da işi bizim için daha da değerli kılan faktörlerden.

2) Müşterilerinizi klasik matbaa anlayışından kendinize yönlendirmek için ne gibi çalışmalar yaptınız?

Klasik matbaalardan bizi ayıran birçok özelliğimiz var. Ürünlerimizin fiyatlarını herkes şeffaf olarak görüntüleyebiliyor, klasik matbaalarda ise işler teklif usulü ilerliyor. Müşterilerimizle kurduğumuz ilişkiye çok önem veriyor, sunduğumuz kaliteli ve samimi destek ile farklılaşıyoruz. Yine hiçbir matbaanın yapmadığı şekilde kişiye özel üretilen bir ürün olmasına rağmen, memnuniyetsizlik durumunda koşulsuz şartsız tekrar üretim veya iade uyguluyoruz. E-ticaretin doğası gereği Bidolubaskı’dan matbaa ürünleri satın almak geleneksel bir matbaaya göre çok daha kolay.

3) Online baskı sektöründe öncüsünüz sizi takip eden başka girişimler var mı? Sektörde durum nedir?

Bizimle birlikte birkaç oyuncu daha online baskı sektörünü geliştirmeye çalışıyor, pazarın da büyümesi ile birlikte önümüzdeki dönemde rekabetin artacağını düşünüyoruz.

4) Hizmetlerinizin sınırını her geçen gün genişletiyorsunuz. Gelecekte karşımıza ne gibi yeniliklerle çıkmayı planlıyorsunuz?

Şu anda 100 çeşidin üzerinde kişiselleştirilmiş baskı ürünü üretebiliyoruz, önümüzdeki sene bu sayıyı 200’ün üzerine çıkarmayı hedefliyoruz. Ürün gamını genişletirken, tüm Türkiye’ye ertesi gün kargo, İstanbul içine ise aynı gün teslim gibi opsiyonları sağlayarak müşterilerimizin acil taleplerini de karşılıyor olacağız. Türkiye’de kurumların tüm baskı ihtiyaçları için tek nokta olmak istiyoruz.

5) Girişimlerin izleyeceği yollar hakkında tavsiyeleriniz neler? Gamechanger olmak isteyen bir girişim neler yapmalı?

Oyunu değiştirmek için önce iyi oyunculara sahip olmanız gerekli. Bu yüzden girişimcilerin her ortamda işlerini tutku ile anlatıp ekiplerine katabilecekleri iyi insanları arıyor olmaları önemli.  Herkesin işini tutkuyla yapabileceği iyi bir ekip kurup, müşteriyi merkeze alan kültürü de oluşturduğunuzda, gemiyi götürebileceğiniz noktaların sınırı yok.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Haftanın En Çok Okunan 10 İçeriği

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link