Serkan Yazıcıoğlu

Necip Murat: Serkan Bey merhaba, öncelikle keyifli hafta sonları dilerim. Cumartesi Kahvesi’ne sizleri kısaca tanıyarak başlayalım isterseniz.

Serkan Yazıcıoğlu: Merhaba, İTÜ İnşaat Mühendisliğinden mezun olduktan sonra Yıldız Teknik Üniversitesi İşletme Yönetimi Yüksek Lisansı ve İstanbul Üniversitesi Uluslararası İşletmecilik Programını bitirdim. Soyak İnşaat A.Ş ile profesyonel hayata adım attım. Sonrasında 13 yıl süren Finansbank tecrübemde Ödeme Sistemlerinden sorumlu  Yönetici olarak görev aldım. 2012 yılından itibaren BKM bünyesinde Dijital Çözümler Genel Müdür Yardımcısı olarak çalışıyorum.

N: Ben sorularıma BKM Express ile başlamak istiyorum. Zira ortada büyük bir emek, altyapı ve bunların sonucu olarak da başarı var. Henüz bilmeyen okuyucularımız için, BKM Express’in hikayesini kısaca anlatır mısınız?

S: 2012 yılında herşeyin internet üzerinden alınabileceği “İnternetten aldım” sloganı ile e-ticaret pazarını büyütmek için çalışmalara başladık. İnternet alışverişlerinde kolaylık ve  güvenliği sağlamak amacıyla Türk bankalarının katılımı ile Türkiye’nin ilk ulusal dijital cüzdanı “BKM Express”i hayata geçirdik. Ürünün lansmanı ile birlikte BKM Express “kart bilgisi girmeden, hızlı, kolay ve güvenli bir ödeme yöntemi” olarak konumlandırıldı. Bugün geldiğimiz noktada; pazar payı olarak %99’u temsil eden 18 banka, 1000 üye işyeri ve 1.1 milyonu kullanıcıya sahip bir platform haline geldi.

BKM-express-ana-ekranN: Bunlar gerçekten de muazzam rakamlar. Peki BKM Express’in kullanıcılara sunduğu faydalardan da biraz bahsedebilir misiniz?

Herşeyden evvel, BKM Express sayesinde cüzdanımızdaki farklı bankalara ait kartları dijital olarak saklayabilmeye başladık. Akıllı telefonlarımıza “BKM Express” mobil uygulamasını indirdiğimiz anda kartlarımızı fiziksel olarak taşımaya gerek kalmadı ve cep telefonumuz aynı zamanda cüzdanımız haline geldi.

Hayatı kolaylaştırmanın yanı sıra BKM Express sayesinde, internet ve mobil cihazlar üzerinden yaptığımız alışverişlerde kart bilgilerini üye işyerleri ile paylaşmadan, güvenli bir şekilde yapabilmeye başladık. Bu uygulama sayesinde alışverişlerimizi kendi belirlediğimiz şifreyi girerek  kolay, hızlı ve güvenli bir şekilde tamamlayabiliyoruz.

BKM Express yüz yüze alışverişlerde de kolayca kullanılabiliyor.  “BiTaksi” ve “Getir” uygulamalarında, İstanbul’da yer alan Total istasyonlarında ödemelerinizi  BKM Express ile yapabiliyorsunuz.  BKM Express kullanılarak yapılan alışverişlerde bankaların sunduğu tüm taksit kampanyalarından, puan kazanım fırsatlarından da faydalanılabiliyorsunuz. BKM Express’in diğer faydası 7 gün 24 saat para transferi yapma olanağı sağlaması. Üstelik para göndereceğiniz kişinin sadece  cep telefonunu bilmeniz  yeterli. Para gönderdiğiniz kişi ATM’den parayı kart kullanmadan kolayca çekebiliyor. BKM Express alışverişleriniz için ek bir ücret ödemezseniz ve BKM Express mobil uygulamasını ücretsiz olarak  App Store ve Google Play’den indirebilirsiniz.

serkan

N: Son dönemlerde Gürse Birsel ile ses getiren bir kampanyanız oldu. Nasıl ortaya çıktı bu kampanya? Yansımalarını özetleyebilir misiniz?

BKM Express’i en doğru ve yalın şekilde anlatabilmek adına 2015 yılı sonunda “Gülse Birsel” ile birlikte “Hayat Beklemez” kampanyasını hayata geçirdik. BKM Express’in basit ve hızlı bir ödeme yöntemi olmasından hareketle kampanya için belirlenen bu çatı mesajımızı her filmimizde kullandık. Hayat Beklemez mesajımızla “BKM Express de sizi bekletmez ve hızlı, güvenli kolay bir şekilde alışverişinizi yapabilirsiniz” konseptini en iyi şekilde vurguladığımızı düşünüyoruz.

Bu kampanya ile temel amacımız bu teknolojik ürünü müşteri ihtiyaçlarından yola çıkarak basit, anlaşılır ve tüketicileri tebessüm ettirerek anlatmak idi. Bu amaçla Gülse Birsel’in senaryolaştırdığı 3 farklı dijital filmi, seçilmiş konvensiyonel mecralarla örgütleyerek hayata geçirdik. Hedef kitlemiz internet ve mobilde alışveriş edenler olduğundan dijital filmleri merkeze alarak, kampanyayı selektif outdoor ve sinema  gibi mecralarla destekledik. Yayımlanan ilk 3 filmimiz yayınlandığı BKM Express YouTube kanalında toplamda 10 milyon kereden fazla izlenme elde etti. Hayat Beklemez serisinin 3 filmi de yayınlandığı aylarda Google tarafından oluşturulan, YouTube reklamları arasında reklamcılık ve yaratıcılığın en iyi örneklerinin sergilendiği Ads Leaderboard listesinde ilk 5 içinde yer almayı başardı.

N: Biz de bu kampanyayı yakından takip ettiğimizi ve dijital ekosistemin gelişmesi adına son derece faydalı bulduğumuzu söyleyelim. Bu arada sanal ödeme söz konusu olduğunda tüketicinin aklına ne yazık ki hala “acaba güvenli mi?” sorusu gelebiliyor. BKM Express’in bu algıyı kırdığını düşünüyor musunuz?

BKM olarak her yıl yaptırdığımız kart kullanım alışkanlıkları araştırması “Kart Monitor”a göre; internetten alışveriş yapmama nedenlerinde hala %50’ye yakın bir oranla “güvenmeme” bir sebep olarak karşımıza çıkıyor. Dolayısıyla standart ödeme çözümleri ile  Türkiye’de bu algıyı tamamen kırabilmiş değiliz. Bu kitleyi internet dünyası ile tanıştırmak için dijital cüzdanların iyi anlatılması çok önemli.

BKM Express Türkiye’nin ilk ulusal dijital cüzdanı. Bu cüzdana tüm banka ve kredi kartlarınızı sadece bir kere tanımlamanız yeterli. Üstelik bir kerelik kart tanımlarken dahi tüm kart numarasını paylaşmazsınız. Sadece kartınızın ilk 6 ve son 4 hanesini girersiniz. Bunu yaptıktan sonra internet ve mobilde yapılan tüm alışverişlerde kart no, cvv ve son kullanma tarihi bilgilerini girmenize gerek olmadan sadece BKM Express şifreniz veya mobil’de parmak izi teknolojisi ile ödeme yapmak mümkün. Dolayısıyla kart numaranızı sitelere vermek yerine tüm Bankaların ortak platformu olan Bankalararası Kart Merkezi’nin sağladığı güvenli altyapı ile korumanız mümkün. Üstelik alışverişleriniz son adımda telefonunuza gelen tek kullanımlık şifre ile sonlanır. Bu anlamda BKM Express dünyanın en güvenilir dijital cüzdan uygulaması diyebiliriz. Güven, kolaylık ve hıza ilaveten BKM Express’in sahiplendiği en önemli fayda unsurlarından biri.

N: Biraz da ödeme sistemlerinin geleceğinden kısaca söz edelim isterseniz. Önümüzdeki yıllarda bizi ne gibi yenilikler bekliyor?

Ekran Resmi 2016-03-19 10.19.06Türkiye ödeme sistemlerinde 2015’i yüksek performans ile tamamladı. BKM’nin verilerine göre Türkiye’de toplam kart sayısı 2015’te yüzde 5 arttı ve 171 milyon adete ulaştı. Böylece Türkiye Avrupa’nın bir numaralı kart pazarı oldu. Toplam kartlı ödemeler yüzde 15 büyürken, dijital ve mobil dönüşüm ile temassız ödemelerin yükselişi de 2015’in önemli gelişmeleri oldu.

Ödemelerde dijital dönüşüm artan hızıyla devam ediyor. Geçtiğimiz yıl internetten kartlı ödeme tutarı yüzde 32 arttı. Toplam kartlı ödemelerin yüzde 11’i internetten yapıldı. 2015 yılında internetten alışveriş yapılan tekil kredi kartı sayısı 22 milyona ulaştı. Bir başka deyişle her 5 kredi kartından 2’si internetten ödemelerde kullanıldı.  Bugün internetten ödemelerde ortalama işlem tutarları fiziksel dünyada yapılan ödemelerin  yaklaşık 1.8 katı seviyelerinde.

Bu rakamlar da gösteriyor ki, Türkiye’de e-ticaret ve dolayısıyla dijital dönüşüm hızlanıyor. Bunun en büyük destekleyicisi ise kartlı ödeme sistemleri. Özellikle bu dönüşüm mobilde kendisini çok daha hızlı hissettiriyor. Bugün BKM Express verilerine göre internet alışverişlerinde mobilin payı yüzde 43’e ulaşıyor.

Son yıllarda gündemimize hızla girmeye başlayan giyilebilir teknolojiler, mobil ve nesnelerin interneti alanları yine önümüzdeki yıllara damgasını vuracak. Bir başka ifadeyle geleceğin dünyasında ödemeler hayatın her alanında  görünmez olacak.

N: E-ticaret ve mobilin ayrılmaz bir ikili olduğu su götürmez bir gerçek. Bu iki alanı birleştirmek adına ne tür iş birlikleri ve yenilikler yapıyorsunuz? BiTaksi ve Getir iş birlikleri epey ses getirdi. Ufukta yeni aksiyonlar var mı?

Amacımız kullanıcılar hangi platformu kullanıyorlarsa onlara müşteri deneyimi en iyi ve en basit ödeme çözümünü sunabilmek. Mobil uygulamamız Mart sonu itibariyle yenileniyor. Ayrıca BKM Express tablet uygulamalarını da geliştiriyoruz.

BKM Express verilerine göre internet alışverişleri içinde mobilin payı  2013’te %5 seviyelerinde iken, 2014’te %19, 2015’te ise %43’e yükselmiştir. Burada artan akıllı telefon penetrasyonu, artan mobil alışveriş alışkanlıkları ve “BiTaksi” ve “Getir” gibi yaratıcı mobil uygulamaların da etkisi oldu.

Bugün “BiTaksi” ve “Getir” dahil tüm BKM Express iş yerlerinin mobil  uygulamalarında BKM Express’i  kullanarak ödemelerimizi yanımızda kart taşımadan cep telefonumuz ile  yapabilir durumdayız. İş yerlerinin tercihine göre tek tıkla ödeme çözümünü sunabiliyoruz. Bu tür yenilikçi projeleri desteklemeye devam edeceğiz..

N: Değerli vaktinizi ayırdığınız ve Cumartesi Kahvesi’nde bizimle sohbet ettiğiniz için teşekkür ederiz.  

Paylaş
İTÜ Elektrik Mühendisliği mezunuyum. B2B Pazarlama, Mühendislik ve Marka Yönetimi özel ilgi alanlarım. Şuan Mühendislik firmalarına Pazarlama danışmanlığı yapıyorum.

Bir Cevap Yazın