Serkan Yazıcıoğlu: Kartlı Ödemelerin Yüzde 11’i İnternetten Yapılıyor

Serkan Yazıcıoğlu

Necip Murat: Serkan Bey merhaba, öncelikle keyifli hafta sonları dilerim. Cumartesi Kahvesi’ne sizleri kısaca tanıyarak başlayalım isterseniz.

Serkan Yazıcıoğlu: Merhaba, İTÜ İnşaat Mühendisliğinden mezun olduktan sonra Yıldız Teknik Üniversitesi İşletme Yönetimi Yüksek Lisansı ve İstanbul Üniversitesi Uluslararası İşletmecilik Programını bitirdim. Soyak İnşaat A.Ş ile profesyonel hayata adım attım. Sonrasında 13 yıl süren Finansbank tecrübemde Ödeme Sistemlerinden sorumlu  Yönetici olarak görev aldım. 2012 yılından itibaren BKM bünyesinde Dijital Çözümler Genel Müdür Yardımcısı olarak çalışıyorum.

N: Ben sorularıma BKM Express ile başlamak istiyorum. Zira ortada büyük bir emek, altyapı ve bunların sonucu olarak da başarı var. Henüz bilmeyen okuyucularımız için, BKM Express’in hikayesini kısaca anlatır mısınız?

S: 2012 yılında herşeyin internet üzerinden alınabileceği “İnternetten aldım” sloganı ile e-ticaret pazarını büyütmek için çalışmalara başladık. İnternet alışverişlerinde kolaylık ve  güvenliği sağlamak amacıyla Türk bankalarının katılımı ile Türkiye’nin ilk ulusal dijital cüzdanı “BKM Express”i hayata geçirdik. Ürünün lansmanı ile birlikte BKM Express “kart bilgisi girmeden, hızlı, kolay ve güvenli bir ödeme yöntemi” olarak konumlandırıldı. Bugün geldiğimiz noktada; pazar payı olarak %99’u temsil eden 18 banka, 1000 üye işyeri ve 1.1 milyonu kullanıcıya sahip bir platform haline geldi.

BKM-express-ana-ekranN: Bunlar gerçekten de muazzam rakamlar. Peki BKM Express’in kullanıcılara sunduğu faydalardan da biraz bahsedebilir misiniz?

Herşeyden evvel, BKM Express sayesinde cüzdanımızdaki farklı bankalara ait kartları dijital olarak saklayabilmeye başladık. Akıllı telefonlarımıza “BKM Express” mobil uygulamasını indirdiğimiz anda kartlarımızı fiziksel olarak taşımaya gerek kalmadı ve cep telefonumuz aynı zamanda cüzdanımız haline geldi.

Hayatı kolaylaştırmanın yanı sıra BKM Express sayesinde, internet ve mobil cihazlar üzerinden yaptığımız alışverişlerde kart bilgilerini üye işyerleri ile paylaşmadan, güvenli bir şekilde yapabilmeye başladık. Bu uygulama sayesinde alışverişlerimizi kendi belirlediğimiz şifreyi girerek  kolay, hızlı ve güvenli bir şekilde tamamlayabiliyoruz.

BKM Express yüz yüze alışverişlerde de kolayca kullanılabiliyor.  “BiTaksi” ve “Getir” uygulamalarında, İstanbul’da yer alan Total istasyonlarında ödemelerinizi  BKM Express ile yapabiliyorsunuz.  BKM Express kullanılarak yapılan alışverişlerde bankaların sunduğu tüm taksit kampanyalarından, puan kazanım fırsatlarından da faydalanılabiliyorsunuz. BKM Express’in diğer faydası 7 gün 24 saat para transferi yapma olanağı sağlaması. Üstelik para göndereceğiniz kişinin sadece  cep telefonunu bilmeniz  yeterli. Para gönderdiğiniz kişi ATM’den parayı kart kullanmadan kolayca çekebiliyor. BKM Express alışverişleriniz için ek bir ücret ödemezseniz ve BKM Express mobil uygulamasını ücretsiz olarak  App Store ve Google Play’den indirebilirsiniz.

serkan

N: Son dönemlerde Gürse Birsel ile ses getiren bir kampanyanız oldu. Nasıl ortaya çıktı bu kampanya? Yansımalarını özetleyebilir misiniz?

BKM Express’i en doğru ve yalın şekilde anlatabilmek adına 2015 yılı sonunda “Gülse Birsel” ile birlikte “Hayat Beklemez” kampanyasını hayata geçirdik. BKM Express’in basit ve hızlı bir ödeme yöntemi olmasından hareketle kampanya için belirlenen bu çatı mesajımızı her filmimizde kullandık. Hayat Beklemez mesajımızla “BKM Express de sizi bekletmez ve hızlı, güvenli kolay bir şekilde alışverişinizi yapabilirsiniz” konseptini en iyi şekilde vurguladığımızı düşünüyoruz.

Bu kampanya ile temel amacımız bu teknolojik ürünü müşteri ihtiyaçlarından yola çıkarak basit, anlaşılır ve tüketicileri tebessüm ettirerek anlatmak idi. Bu amaçla Gülse Birsel’in senaryolaştırdığı 3 farklı dijital filmi, seçilmiş konvensiyonel mecralarla örgütleyerek hayata geçirdik. Hedef kitlemiz internet ve mobilde alışveriş edenler olduğundan dijital filmleri merkeze alarak, kampanyayı selektif outdoor ve sinema  gibi mecralarla destekledik. Yayımlanan ilk 3 filmimiz yayınlandığı BKM Express YouTube kanalında toplamda 10 milyon kereden fazla izlenme elde etti. Hayat Beklemez serisinin 3 filmi de yayınlandığı aylarda Google tarafından oluşturulan, YouTube reklamları arasında reklamcılık ve yaratıcılığın en iyi örneklerinin sergilendiği Ads Leaderboard listesinde ilk 5 içinde yer almayı başardı.

N: Biz de bu kampanyayı yakından takip ettiğimizi ve dijital ekosistemin gelişmesi adına son derece faydalı bulduğumuzu söyleyelim. Bu arada sanal ödeme söz konusu olduğunda tüketicinin aklına ne yazık ki hala “acaba güvenli mi?” sorusu gelebiliyor. BKM Express’in bu algıyı kırdığını düşünüyor musunuz?

BKM olarak her yıl yaptırdığımız kart kullanım alışkanlıkları araştırması “Kart Monitor”a göre; internetten alışveriş yapmama nedenlerinde hala %50’ye yakın bir oranla “güvenmeme” bir sebep olarak karşımıza çıkıyor. Dolayısıyla standart ödeme çözümleri ile  Türkiye’de bu algıyı tamamen kırabilmiş değiliz. Bu kitleyi internet dünyası ile tanıştırmak için dijital cüzdanların iyi anlatılması çok önemli.

BKM Express Türkiye’nin ilk ulusal dijital cüzdanı. Bu cüzdana tüm banka ve kredi kartlarınızı sadece bir kere tanımlamanız yeterli. Üstelik bir kerelik kart tanımlarken dahi tüm kart numarasını paylaşmazsınız. Sadece kartınızın ilk 6 ve son 4 hanesini girersiniz. Bunu yaptıktan sonra internet ve mobilde yapılan tüm alışverişlerde kart no, cvv ve son kullanma tarihi bilgilerini girmenize gerek olmadan sadece BKM Express şifreniz veya mobil’de parmak izi teknolojisi ile ödeme yapmak mümkün. Dolayısıyla kart numaranızı sitelere vermek yerine tüm Bankaların ortak platformu olan Bankalararası Kart Merkezi’nin sağladığı güvenli altyapı ile korumanız mümkün. Üstelik alışverişleriniz son adımda telefonunuza gelen tek kullanımlık şifre ile sonlanır. Bu anlamda BKM Express dünyanın en güvenilir dijital cüzdan uygulaması diyebiliriz. Güven, kolaylık ve hıza ilaveten BKM Express’in sahiplendiği en önemli fayda unsurlarından biri.

N: Biraz da ödeme sistemlerinin geleceğinden kısaca söz edelim isterseniz. Önümüzdeki yıllarda bizi ne gibi yenilikler bekliyor?

Ekran Resmi 2016-03-19 10.19.06Türkiye ödeme sistemlerinde 2015’i yüksek performans ile tamamladı. BKM’nin verilerine göre Türkiye’de toplam kart sayısı 2015’te yüzde 5 arttı ve 171 milyon adete ulaştı. Böylece Türkiye Avrupa’nın bir numaralı kart pazarı oldu. Toplam kartlı ödemeler yüzde 15 büyürken, dijital ve mobil dönüşüm ile temassız ödemelerin yükselişi de 2015’in önemli gelişmeleri oldu.

Ödemelerde dijital dönüşüm artan hızıyla devam ediyor. Geçtiğimiz yıl internetten kartlı ödeme tutarı yüzde 32 arttı. Toplam kartlı ödemelerin yüzde 11’i internetten yapıldı. 2015 yılında internetten alışveriş yapılan tekil kredi kartı sayısı 22 milyona ulaştı. Bir başka deyişle her 5 kredi kartından 2’si internetten ödemelerde kullanıldı.  Bugün internetten ödemelerde ortalama işlem tutarları fiziksel dünyada yapılan ödemelerin  yaklaşık 1.8 katı seviyelerinde.

Bu rakamlar da gösteriyor ki, Türkiye’de e-ticaret ve dolayısıyla dijital dönüşüm hızlanıyor. Bunun en büyük destekleyicisi ise kartlı ödeme sistemleri. Özellikle bu dönüşüm mobilde kendisini çok daha hızlı hissettiriyor. Bugün BKM Express verilerine göre internet alışverişlerinde mobilin payı yüzde 43’e ulaşıyor.

Son yıllarda gündemimize hızla girmeye başlayan giyilebilir teknolojiler, mobil ve nesnelerin interneti alanları yine önümüzdeki yıllara damgasını vuracak. Bir başka ifadeyle geleceğin dünyasında ödemeler hayatın her alanında  görünmez olacak.

N: E-ticaret ve mobilin ayrılmaz bir ikili olduğu su götürmez bir gerçek. Bu iki alanı birleştirmek adına ne tür iş birlikleri ve yenilikler yapıyorsunuz? BiTaksi ve Getir iş birlikleri epey ses getirdi. Ufukta yeni aksiyonlar var mı?

Amacımız kullanıcılar hangi platformu kullanıyorlarsa onlara müşteri deneyimi en iyi ve en basit ödeme çözümünü sunabilmek. Mobil uygulamamız Mart sonu itibariyle yenileniyor. Ayrıca BKM Express tablet uygulamalarını da geliştiriyoruz.

BKM Express verilerine göre internet alışverişleri içinde mobilin payı  2013’te %5 seviyelerinde iken, 2014’te %19, 2015’te ise %43’e yükselmiştir. Burada artan akıllı telefon penetrasyonu, artan mobil alışveriş alışkanlıkları ve “BiTaksi” ve “Getir” gibi yaratıcı mobil uygulamaların da etkisi oldu.

Bugün “BiTaksi” ve “Getir” dahil tüm BKM Express iş yerlerinin mobil  uygulamalarında BKM Express’i  kullanarak ödemelerimizi yanımızda kart taşımadan cep telefonumuz ile  yapabilir durumdayız. İş yerlerinin tercihine göre tek tıkla ödeme çözümünü sunabiliyoruz. Bu tür yenilikçi projeleri desteklemeye devam edeceğiz..

N: Değerli vaktinizi ayırdığınız ve Cumartesi Kahvesi’nde bizimle sohbet ettiğiniz için teşekkür ederiz.  

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

İTÜ Elektrik Mühendisliği mezunuyum. B2B Pazarlama, Mühendislik ve Marka Yönetimi özel ilgi alanlarım. Şuan Mühendislik firmalarına Pazarlama danışmanlığı yapıyorum.

Bir Cevap Yazın

Yuvako Kurucusu Altay Tınar ile Dijital Gayrimenkul Sektörü Üzerine…

Gayrimenkul sektörü ülkemiz ekonomisinin son 10 yıldaki lokomotifi oldu. Özellikle büyük kentlerdeki kentsel dönüşüm süreciyle 6.5 milyon konut ve karşılığında 400-500 milyar dolar yatırım gerçekleşti. Hal böyleyken dijital girişimciler de bu sektördeki fırsatları göz ardı etmedi.

Bugünkü konuğumuz da gayrimenkul sektöründeki dijital dönüşüme öncülük etme potansiyeli olan start-uplardan Yuvako. Aynı zamanda Garanti Partners girişimlerinden olan Yuvako’nun kurucu ortaklarından ve şu anda CEO’luk görevini üstlenen Altay Tınar’la Yuvako’yu ve gayrimenkul sektörünü konuştuk.

 

Halil İşgüzar: Öncelikle sizi ve ekibinizi tanıyarak başlayabilir miyiz? Yuvako’nun doğuşuna kadar ne gibi tecrübeler yaşadınız?

Altay Tınar: Yuvako’yu Melih Herman, Can Erenberk ve Selen Erdem ile birlikte hayata geçirdik. Hepimiz daha önce uluslararası şirketlerde ve teknoloji girişimlerinde ticaret, pazarlama, yenilikçi çözümler ve akıllı uygulamalar üzerine çalışmış deneyimli bir ekibiz. Melih ile start-up ve yatırım çevresinden bir tanışıklığımız vardı. Can ve Selen ile de yollarımız önceki girişimim olan, aylık 30 milyon tekil ziyaretçi sayılarına ulaşmış Eniyihekim.com’da kesişmişti. Bu girişimi alanında dünyanın en büyük oyuncularından biri olan Polonya merkezli DocPlanner grubuna sattıktan sonra birlikte yeni bir girişim kurmak için yola çıktık.

H: Yuvako kısaca nedir, siz nasıl tanımlarsınız?

A: Yuvako yeni nesil ve teknolojik bir emlak ofisi. Evini hızlıca satmak isteyen ya da ev arayan kişilerin tüm ihtiyaçlarını, sürecin en başından tapu dairesinde anlaşmayı yapana kadar takip edip, her aşamada modern ve teknolojik pazarlama metotları ile çözüm üretiyoruz.

 

H: Şimdi de Yuvako’nun hikayesine gelelim. Nasıl doğdu Yuvako?

A: Gayrimenkul alım satımı stratejik bir karar. Hatta birçok insanın hayatındaki en önemli ticari kararlarından biri. Aynı zamanda karmaşık bir süreç.  Bu kararın Türkiye’de halen geleneksel “sokaktaki emlakçı” modeli çerçevesinde sınırlı bir müşteri memnuniyeti ile verilmesi, bizim gibi yenilikçi teknolojilere ve modern pazarlama metotlarına hakim bir ekipte çok daha iyisinin mümkün olduğu fikrini uyandırdı. Böylece gayrimenkulünü satmak ya da yeni bir ev almak isteyen kişilerin yaşadığı problemlere teknolojik ve müşteri memnuniyeti odaklı çözümler sunan; onların daha hızlı ve kolay anlaşmalar yapmalarını sağlayan Yuvako ortaya çıktı.

 

H: Garanti Partners ile tanışmanız nasıl oldu? Size katkıları neler Garanti Partners’ın?

A: Yuvako’yu kurarken gayrimenkul danışmanlığı gibi geleneksel ve eski yöntemler ile çalışan bir sektörün ancak teknoloji girişimcileri tarafından değiştirilebileceğine inanıyorduk.

Bu nedenle Garanti Bankası’nın teknoloji ve inovasyona değer veren girişimcileri desteklemek için kurduğu Garanti Partners’ı da takip ediyorduk. Yuvako’nun internet üzerinden 3 boyutlu ev gezme teknolojileri, akıllı eşleştirme algoritmaları ve modern pazarlama yöntemleri Garanti Partners felsefesi örtüşen alanlar olarak öne çıkıyordu. Bu sayede biz de Garanti Partners bünyesine katılan Türkiye’deki ilk gayrimenkul danışmanı olduk.

 

H: Yuvako’nun istatistiklerinden bahsedebilir miyiz? Kurulduğu günden bu yana Yuvako kaç kullanıcıya ulaştı ve Yuvako üzerinden kaç satış ve kiralama gerçekleşti?

A: Yuvako kurulduğu günden beri 4 milyon’un üzerinde kullanıcı ile çeşitli mecralar üzerinden temas kurdu. 3 boyutlu hale getirdiğimiz satılık ve kiralık evlerimiz 141 bin kişi tarafından sanal ortamda oda oda gezildi ve detaylıca incelendi. 3 bin’in üzerinde alıcı ve satıcı adayı hizmetlerimizden faydalanmak için bize başvurmuş halde. Her ay 10’un üzerinde satış ve kiralama anlaşmasına aracılık ediyoruz. Bu adetler hızla artmakta. Çok yakında bu rakamı günde 1 eve yükseltiyor olacağız.

 

H: Yuvako rakiplerinden nasıl sıyrılıyor? Evimizi satmak isteyenlere nasıl fayda sağlıyor? Neyi farklı yapıyor?

A: Bugünün koşullarında hızlı ev satabilmek için alışılmış yöntemlerin ötesine geçebilmek çok önemli. Afiş asmanın ve internetteki ilan sitelerini kullanmanın öteside, ciddi alıcılara hızla ulaşacak satış & pazarlama aktivitelerini kurgulamak gerekiyor.

Yuvako, normal emlak ofislerinin kullanmadığı yenilikçi teknolojileri kullanır ve satış yetkisini aldığı mülkü hızla elden çıkarabilmeniz için yapmadığı yatırımları yapar. Bağımsız kurumlara profesyonel ve tarafsız değerleme raporları hazırlatır. İnternette ve geleneksel mecralarda modern pazarlama aktiviteleri kurgular. Böylece klasik yöntemlere göre 10 kata kadar daha fazla alıcı talebi oluşturarak, evinizi kısa sürede & doğru fiyata satmanızı sağlar.

Yuvako, öncelikle satmak istediğiniz evi Türkiye’de bir ilk olan teknolojisi sayesinde 3D ortamda oda oda dolaşılabilir hale getirir. Bu da aynı anda yüzlerce kişinin evinizi bizzat yerinde görmek zorunda kalmadan oradaymış gibi incelemesini ve sadece ciddi alıcıların ziyaret etmesini sağlar. Özellikle satışa çıkarttığı evde halen oturan ya da kiracısı olan mülk sahipleri, bu yöntemi ev sakinlerini neredeyse hiç rahatsız etmediği için avantajlı bulmakta. 3D ev gezme deneyimini yaşamak isteyenler www.yuvako.com adresinden örnek bir daireyi inceleyebilir.

Ek olarak, evin ve çevrenin profesyonel fotoğraf ve video çekimi de kurgulanır. Yuvako eviniz için ürettiği bu özel içeriği, Facebook, Instagram, Youtube, Google vs. kanallardan ciddi alıcıların önüne çıkartmak için yatırım yapar. Bu sayede eski ve bilinen emlakçı yöntemlerine göre çok daha kısa sürede satış yapabildiğimizi defalarca gördük.

H: Peki ev ararken Yuvako’yu kullanmanın avantajları neler?

A: Taşınmak ya da yatırım yapmak üzere ev arayan kişiler bize başvurduğunda hem kendi portföyümüzü hem de tüm piyasayı özel algoritmamız ile inceleyerek ihtiyaçlarına en uygun evleri hızla buluyoruz. Bu, normal şartlarda bizzat uğraşılan zorlu ev arama sürecini onların yerine hızlı ve etkili şekilde yapmamız anlamına geliyor.

Önce beğendikleri birçok evi oda oda dolaşarak kolayca 3D geziyor; sonra da sadece gerçekten ilgilendikleri evleri Yuvako danışmanları eşliğinde yerinde görüyorlar. Bu sayede ev ararken insanların beğenmeyeceği evlere giderek vakit kaybetmesi problemi de son buluyor. Satın alma kararı vermeleri durumunda da tüm tapu işlemlerini deneyimli ekibimiz ile yürüterek yeni evlerine kavuşmalarını sağlıyoruz.

 

H: Sanıyorum şu an için sadece İstanbul’a ya da ağırlıklı olarak İstanbul’a hizmet veriyorsunuz. Diğer şehirlere açılmayı düşünüyor mu Yuvako ya da bunu ne zaman planlıyorsunuz?

A: Şu anda İstanbul çapında gayrimenkul danışmanlığı hizmeti veriyoruz. Yuvako ekibi ve hizmet verdiği bölgeler sürekli genişliyor. Büyük şehirlerimiz öncelikli olmak üzere büyümeye devam ediyor olacağız.

2017 yılının başından beri yurt dışında, ABD’de ev almak isteyenler için Miami ofisimiz aracılığı ile gayrimenkul danışmanlığı hizmeti vermeye başladık. Birçok yatırımcımız düşük kira çarpanları ve diğer avantajları nedeniyle Miami’den ev almaya sıcak bakıyor. Yurt dışı projeleri Yuvako için aynı zamanda önemli bir büyüme stratejisi olarak da öne çıkıyor.

 

H: Son olarak Yuvako’nun önümüzdeki dönem planlarından ve hedeflerinden bahseder misiniz?

A: Bu yılı bizim için farklı büyüme metotlarını birlikte kurgulayıp uygulama yılı olarak öngörüyoruz. Yuvako’nun yenilikçi ve müşteri memnuniyeti odaklı felsefesine inanan tecrübeli ofisler ile birlikte çalışmalarımız olmakta. Bunun ilk örneğini İstanbul’da Zekeriyaköy’ün köklü gayrimenkul ofislerinden Vis Gayrimenkul ile başlattık. 2017 yılı başından beri yerel ve çok değerli tecrübelerini, yenilikçi teknolojimiz ile birleştirerek Zekeriyaköy bölgesinde YuvakoVis markası altında hizmet veriyoruz.

 

H: Bu keyifli sohbet için çok teşekkür ederiz. :)

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Sina Afra ile Girişimcilik Üzerine…

Bu hafta Cumartesi Kahvesi’nde Türkiye’de girişimcilik denince akla ilk gelen isimlerden Sina Afra var. Kendisine bizi kırmayarak röportaj talebimizi kabul ettiği için teşekkür ediyor ve hemen sizi Sina Afra ile baş başa bırakıyoruz. :)

 

Halil İşgüzar: Normalde sorularımıza sizi tanıyabilir miyiz ile başlıyorduk. Ancak sanırım Pazarlamasyon takipçileri arasında Sina Afra’yı tanımayan yoktur :) Bu yüzden direkt girişimcilikle başlamak istiyorum.

Eğitim yaşamınızı tamamladıktan sonra uzun yıllar büyük şirketlerde çalıştınız ve girişimcilik hikâyeniz bundan sonra başladı. Ancak yeni nesil artık üniversite biter bitmez kendi işini kurmayı hayal ediyor. Siz bu noktada hangisini tavsiye edersiniz? Genç girişimci adaylarının kurumsal hayatta belli bir tecrübe kazandıktan sonra girişimciliğe yönelmesi mi daha yararlı olur, yoksa bu girişimcilik konusunda çok da etkili bir unsur değil midir?

Sina Afra: Ben bir devlet memurunun oğlu olarak dünyaya geldim. Uzun süre kurumsal olarak çalıştım ve bu hayattan çok mutluydum. Girişimciliği çok geç keşfettim. Ama bir şekilde başarılı oldum. Belki benim hikâyemde çok kişi kendinden bir parça bulabiliyor. Ama iki yol da mübah. Girişimciliğe giden tek bir yol yok. Herkesin şartları aynı. 

 

H: Girişimcilikle ilgili özellikle merak ettiğim şeylerden biri de yine eğitimle alakalı. Ülkemizde önemli işler yapmış girişimcilerin geçmişine baktığımızda çoğunluğunun ülke ortalamasının üzerinde bir eğitim aldığını ve sermaye konusunda çok da zorlanmadıklarını görüyoruz. Bununla bağlantılı olarak sizce girişimin başarılı olmasında ya da en azından tutundurma süresinin kısaltılmasında girişimcinin eğitimi ve sermaye ne kadar etkili?

S: Eğitim hepsinden daha önemli diye düşünüyorum. Ama sermaye olmadan da hiçbir şey olmuyor. İsterseniz dünyanın en iyi okullarını bitirmiş olun. Bu konuda iyi bir eğitim, iyi bir sermaye ve iyi bir karaktere sahip olmanız lazım. Bu üçlüdeki unsurların “çok iyi” olmasına gerek yok. Ama üçünün de olması gerekiyor.

  

H: Geçtiğimiz aylarda Wired 100 listesine giren 2 Türk’ten biri oldunuz. Bu tarz gelişmeleri girişimciler için ödül olarak nitelendirebiliriz. Bu ödüller sizi daha çok çalışmak konusunda motive ediyor mu? Diğer yandan bu listelerde daha fazla Türk girişimcinin yer alması için sizce neler yapmalıyız?

S: Türk girişimciliği açısından çok önemli bir gelişme oldu. Son iki senedir Avrupa’nın Wired 100 listesine giren tek Türk’ü olmuştum. İlk defa global listede Hakan Baş ile olmamız hem bir ilk oldu hem Türkiye’nin de bu konuda bir sesi olduğunu gösterdi. İlginç bir şekilde yurtdışından aldığım tebrikler yurtiçinden aldıklarımdan çok daha fazlaydı. Hatta “sen o insanları tanıdığından seçildin” diyebilecek seviyesizlikte girişimci arkadaşlar oldu. Bakış açıları böyle olduğu sürece Türkiye’den çok daha fazla insanı o listelerde göremeyeceğiz diye düşünüyorum.

screen-shot-2016-11-04-at-22-57-12

 

H: Sizi yakalamışken yeni girişiminizden de bahsetmek isteriz. :) Evtiko ev satış sürecine yeni bir bakış acısıyla yeni bir model sunuyor. Öncelikle merak ettiğim şey neden gayrimenkul sektörü oldu. Ve sonrasında Evtiko ile ilgili kısa ve uzun vadeli hedefleriniz neler?

S: 2016 Eylül ayında yerli ve yabancı yatırımcılar ortaklığında kurduğum Evtiko ile Türkiye gayrimenkul sektörüne teknoloji altyapısını kullanarak yenilikçi bir bakış açısı getirmeyi amaçlıyoruz. Eviniz satmak mı istiyorsunuz? Evtiko.com’a gelin. İki günde teklif verelim. Kabul ederseniz 3 günde alalım. Verdiğimiz teklifler bu arada gerçek pazar fiyatlarının bir yansıması. Elimizdeki data algoritmalarını kullanıyoruz.

  

H: Girişimcilik Vakfı’na gelecek olursak… Girişimcilik konusunun özellikle gençler arasında yaygınlaşması ve bir kültüre dönüşmesi için bu vakfı kurdunuz. Şu an neler yapıyor bu doğrultuda vakıf, kısa ve uzun vadeli planları neler?

S: Girişimcilik, Türk kültürünün ve dolayısıyla eğitim sisteminin bir parçası değil. İlham veren rol modelleri görmek ve risk almak, girişimcilik için en önemli unsurların başında geliyor. Bununla birlikte, Türkiye’deki mevcut yapı hâli hazırda girişimci olmaya karar vermiş kişilere yönelik hızlandırma programlarından ve sonrasındaki desteklerden oluşuyor. Oysa girişimcilik kültürünü geliştirmek için önce altyapı oluşturmanız, buna temelden başlamanız gerekir. Burada en doğru başlangıç noktası da üniversitelerdir. Üniversiteler, girişimcilik için doğru inkübasyon alanlarını oluşturuyor. Çünkü gençler, bu yaş aralıklarında ve üniversite ortamında risk almaya, farklı ve yeni şeyler öğrenmeye, en önemlisi de ilham almaya çok daha açıklar.

girisimcilik_vakfi_yonetim_kurulu_baskani_sina_afra-1024x682

Biz de bu düşünce ve gerekçeler ile yola koyulduk ve Girişimcilik Vakfı’nı kurduk. Fellow Programı’na katılacak gençleri altı adımdan oluşan yenilikçi ve bilimsel bir seçim süreciyle belirliyoruz. İlham mekanizmasını kullanarak Girişimcilik Vakfı Fellow’larını iki ayda bir başarılı girişimcilerle buluşturup, bu hikâyelerden kendilerine sonuç çıkarmalarını sağlıyoruz. Türkiye’nin en yüksek öğrenci bursunu veriyor, girişim elçileri olarak farklı etkinlik ve projelerde yer almalarını teşvik ediyoruz. Artan uluslararası işbirliklerimiz ve sponsorlarımız sayesinde dünyadaki önemli oluşumlara ve konferanslara Fellow’larımızı göndermeye çalışıyoruz.

Girişimcilik Vakfı, şuan bünyesindeki 100 Fellow’la üçüncü yılına başladı. Fellow Programı’na ilk yılında 6400, ikinci yılında 30.000 ve bu yıl ise bir rekorla 61.000 üniversite öğrencisinden başvuru aldık.

 

H: Şu an bildiğimiz aktif olarak Evtiko, De-facto yönetim kurulu, melek yatırımcılık işleri, Girişimcilik Vakfı ve Undo ile ilgileniyorsunuz. Bu arada etkinliklere de konuşmacı olarak katılıyorsunuz. Bu kadar iş yükünü nasıl organize ediyorsunuz? Tatil yapmaya fırsat kalıyor mu? 

S: Bunun yanı sıra birde 1907 Fenerbahçe eSpor takımımız var. Benim düzenli çalışma saatlerim yok. Bazı zaman gündüz bazı zaman geceleri çalışıyorum. Aynısı tatile gittiğimde de geçerli. Öyle bir şekilde dengemi buluyorum. Kaldı ki çevremde yukarıdaki işleri organize eden, analizleri yapan vs. muhteşem ekipler var.

 

H: Kişisel bir soruyla bitirelim. Türkiye’de girişimci adaylarının ilham aldığı girişimciler listesinde ilk sırada olan isimlerden birisiniz. Peki sizin için ilham veren girişimci veya girişimciler kimlerdir? Nedenleriyle öğrenebilir miyiz?

S: Elon Musk dünyadaki, Hüsnü Özyeğin ise Türkiye’deki en başarılı girişimciler bence. Girişimciler büyüyünce onların girişimci olduğunu unutuyoruz ama her büyük şirketin başlangıç noktası girişimcilik.

H: Sina Bey değerli yanıtlarınız için teşekkür ederiz. Yeni girişim hikayelerinizi heyecanla bekliyoruz. 

 

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link