Selim Kibar: Türkiye’de İnternet Reklam Yatırımının TV Mecrasını Geçmesi Söz Konusu Değil

İnternetin hayatımızın merkezinde yer tutmaya başlaması ile birlikte dijital reklamcılığın gücü de yüksek bir ivme ile arttı. Bu gücü yönetenler ise dijital reklamcılığın bu noktaya gelebileceğini erken tahmin edebilenler oldu. Bu hafta Cumartesi Kahvesi’nde dijital reklama yön verenlerden biriyle, Selim Kibar’la birlikteyiz.

2005 yılında İnternet reklamcılığı üzerine olan Medyaguru’yu kuran, 2011 yılı başında da zengin medya çözümleri sunan Crep Digital’i yaratan Kibar ile dijital reklam üzerine konuştuk.

İnternet reklamcılığının ölçülebilirliğinin yüksek olduğunu ancak Türkiye’de bugüne kadar bu konunun çok da iyi uygulanamadığını, sektörün sürekli bir büyüme kaydetmesinden dolayı sektördeki çalışan kalitesinin yeterli olmadığını belirten Kibar, gündeme damga vuracak açıklamalarda bulundu.

  • ‘’İngiltere pazarını Türkiye’den ayırmak gerekiyor.’’

‘’İnternet reklamcılığı 2006 yılından beri hem cirosal anlamda hem de potansiyel anlamda hızla büyüyor. Ancak yüksek olarak nitelendirilen ölçümleme kabileyeti o kadar da iyi değerlendirilemiyor malesef. Sektörün potansiyelinin yüksek bir ivme ile artmasından dolayı çalışan kalitesi de yeterli değil. Bu sebepten dolayı son birkaç yıldır sektörde bir yavaşlama söz konusu.

Herkes İngiltere’deki internet reklamı  pazarındaki gelişmelerden söz edip Türkiye’de anlatıyor ama İngiltere pazarı affiliate marketingle, ROI sorgulu işlerle büyüyor. Böyle bir büyümenin ülkemizde de olması için içeriğin kaliteli olması gerekiyor. Bizim ülkemizin de içerik bakımından durumu belli; kopyala-yapıştır yaparak içerik oluşturuyoruz. Haliyle Türkiye’de hiçbir zaman İngiltere gibi internet reklam oranının TV’ye yaklaşacağını düşünmüyorum ama pasta içerisindeki oranı artacaktır. Tabii artarken de gazete, radyo gibi mecraların payından yiyecektir . Türkiye’de televizyon ve açık hava, internet büyüyor diye çok zarar görmezler.’’

  • ‘’ Rich media, normal bannerlara göre 10-15 kat daha fazla tık alıyor.’’

Crep Digital’in ana çalışma alanı olan Rich Media şu sıralar gündemin bir parçası. Selim Kibar Rich Media tarzındaki reklamlar için şu açıklamalarda bulundu:

‘’Sitelerin kendi display alanlarını en iyi şekilde değerlendirebileceği işlerden birisi Rich Media. Normal banner’lardan daha büyük boyutlara çıkabildiği ve imaj olarak kuvvetli olduğu için, kullanıcıyı daha çok yakalayan ve etki altına alan bir özellik. Bunun için siteler 3-4 yıl içinde proje sponsorluğunun yanında daha çok rich media pazarlıyor hale gelecekler. Biz normal bir banner’da x tık alıyorsak, rich media’da 10-15 kat daha fazla tık alabiliyoruz. Belki bunun yarısı çöptür veya yanlışlıkla tıklanmış olabilir ama diğer yarısını değerlendirecek olursak normale göre  5-6 kat daha fazla doğru erişim sağladığını rahatlıkla söyleyebiliyoruz.’’

  • ‘’İnterneti iyi bilen ulusal reklamverenler, internet  reklam bütçelerini biraz azaltıyorlar.’’

‘’Sektördeki kaynak yeterliliği zayıf olduğundan dolayı interneti iyi bilen müşteriler ‘her kampanyama aynı plan, aynı siteler geliyor’ diyeinterneti çok fazla kullanmamaya başladı; böyle bir noktaya geldik. Bu cirosal anlamda sektörü kötü etkileyen bir şey ama daha iyisini aramak ve kaliteli işler çıkartmak adına da vereimli bir dönem.”

  • ‘’Mobil: Ufacık alanda insanların özgürlüğüne müdahele etmeyi çok doğru bulmuyorum.’’

Selim Kibar mobil alandaki reklam faaliyetleri ile ilgili de açıklamalarda bulundu. ‘’ Yaptığımız rich media’ları mobilde de yapmamız için teklifler geliyor. Zaten mobildeki ufak banner’lardan bile rahatsız olduğumuz için bu konu üzerine çok fazla gitmiyoruz ama sonuçta bu bir ticarettir, önümüzdeki dönemlerde yapmayacağımız anlamına gelmiyor. Mobil gelirlerinin uygulama satışı, uygulama içi gelirler ve uygulamanın yüklenmesi için gerekli olan sponsor reklamların tıklanması şeklinde  oluşması gerektiğini düşünüyorum.

Türkiye’de mobil gelirleri 2015’ten sonra bir patlama yapacak ama herşeyden önce ekranların büyümesi ve lokasyon bazlı çalışma kabiliyetlerinin artması gerekiyor. Bu sebeplerden dolayı ben 2015’i mobil reklamdaki  esas sıçrama yılı olarak görüyorum.”

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlama alanında Türkiye'nin en çok okunan blogu : Pazarlamasyon'un kurucusu.

Bir Cevap Yazın

Küresel Mobil Reklam Yatırımları 2016’da 63 Milyar Euro’ya Ulaştı

IAB Avrupa, IAB ABD ve IHS Markit’in açıkladığı Global Mobil Reklam Yatırımları Raporu’na göre 2015 yılında 39 milyar euro’ya (52 milyar dolar) ulaşan mobil reklam yatırımları, 2016’da yüzde 60,5 büyümeyle 63 milyar euro’ya (83 milyar dolar) çıktı. Bu artışta mobil odaklı tüketici dünyası ve gelişen pazarlama teknolojileri etkili oldu.

Açıklanan rapora göre, mobil gösterim, yüzde 64,3 oranındaki artışla en yüksek büyümeyi elde ederken, mobil arama reklam yatırımları yüzde 61,1’lik artışla ikinciliği aldı. Kullanıcıların, operatörlerin sunduğu mesajlaşma servislerinden aplikasyon bazlı mesajlaşma platformlarına kaymasıyla mesajlaşmadaki artış yüzde 11,2 oldu.

2016 yılında mobil gösterim reklam yatırımları, 34 milyar euro (45 milyar dolar) ile mobil reklam yatırımlarının yüzde 54’ünü oluştururken mobil arama yatırımları 27 milyar euro (36 milyar dolar) ile tüm mobil reklam yatırımlarından yüzde 42,8’lik pay aldı. Mesajlaşma reklam yatırımları ise düşüşe devam ederek 1,9 milyar euro (2,6 milyar dolar) ile yüzde 3,1’lik pay elde etti.

2016 yılındaki 63 milyar Euro (83 milyar dolar)’luk global mobil reklam yatırımlarının bölgelere göre dağılımında yüzde 46’lık oran ve 29 milyar euro’luk yatırımla Kuzey Amerika birinci sırada yer alıyor. Asya-Pasifik yüzde 33 ile ikinci (21 milyar euro), Avrupa ise yüzde 19 (12 milyar euro) ile sıralamada üçüncü olarak yer alıyor. Mobil reklam yatırımları, Orta Doğu ve Afrika’da yüzde 0,8 (0,5 milyar euro), Latin Amerika’da ise yüzde 0,7 (0,4 milyar euro) şeklinde gerçekleşti.

Yıllık büyüme oranlarına bakıldığında ise Kuzey Amerika’da yüzde 73, Latin Amerika’da yüzde 57, Asya-Pasifik’te yüzde 52, Avrupa’da yüzde 48, Orta Doğu ve Afrika’da yüzde 46 olarak tüm bölgelerde artış kaydedilmesi dikkat çekti.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Mobil Reklamlar, 2016 Yılında Toplam Dijital Reklam Gelirinin %51’ini Oluşturdu

Pazarlama kampanyalarında tüketicilerin sezona göre hareket etme durumu, sadece promosyonlar veya satışlarla sınırlı değil; aynı zamanda tüketicilerin çevrimiçi olarak ürün aramak ve satın almak için kullandıkları cihazların türlerine göre de değişim gösteriyor. Mobil cihazlar, artık günlük yaşamın ayrılmaz bir parçası haline geldiği için masaüstü bilgisayarların reklamcılık harcamalarındaki payı azalırken mobil harcamalar ve buna bağlı olarak da mobil ticaretin, e-ticaret içindeki payı hızla artıyor. Mobil ticaretin hızlı yükselişiyle ilgili bir başka veri de ölçüm şirketi App Annie‘den geldi. App Annie’nin raporuna göre, mobil uygulama pazarının, 5 yıl içinde 6,3 trilyon dolar büyüklüğe ulaşması bekleniyor.

PricewaterhouseCoopers ve IAB‘nin (Interactive Advertising Bureau) yayınladığı en son İnternet Reklamcılığı Gelir Raporu’na göre, dijital reklam geliri bir önceki yıla göre %22 artış göstererek 2016 yılında 72,5 milyar dolara yükseldi. İlk defa mobil reklamlar, 36,6 milyar dolar ile toplam dijital reklam gelirinin %51’ini, yani harcamaların yarısından fazlasını oluşturdu.

Mobilin giderek büyüyen gücü, bu yaz sezonunda programatik tabanlı yatırımlarda ağırlık kazanıyor. RTB House, aralarında Türkiye’nin de olduğu Avrupa, Latin Amerika, Asya ve Pasifik, Ortadoğu ve Afrika genelinde 40’tan fazla pazardaki verilere dayanarak akıllı telefonların ve tabletlerin yazın sıcak aylarında “kurtarıcı” cihazlar olduğunu ortaya koydu.

2017’de Mobilde Dönüşüm Oranı %50 Arttı

RTB House’un Türkiye’de yaptığı araştırmaya göre, akıllı telefon kullanım oranının, yıl ortalamasının üzerinde olduğu temmuz ayında %42, ağustos ayında ise %33’lük artış görüldü. Dönüşüm oranlarına bakıldığında ise mobil cihazlardan temmuz ayında %33, ağustos ayında %32 dönüşüm elde edildi. Bu rakamlara göre, Türkiye’de mobil cihaz kullanımının ve dönüşüm oranının, dünya ortalamasının yaklaşık %5 üzerinde gerçekleştiği belirlendi.

“Yaz aylarında mobil olma eğilimi”, mobil pazarlama genelinde daha geniş bir büyüme anlamı taşıyor. Türkiye’de mobil reklamlara 122 milyon TL harcanan 2016 yılının ilk 5 ayına kıyasla, 2017 yılında %50’lik artışla mobil cihazlardan yaklaşık %28 dönüşüm sağlandı. Buna göre, bu yıl, temmuz ve ağustos aylarının aynı veya daha yüksek oranda yoğun zaman dilimi getireceği öngörülüyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link