Selim Kibar: Türkiye’de İnternet Reklam Yatırımının TV Mecrasını Geçmesi Söz Konusu Değil

İnternetin hayatımızın merkezinde yer tutmaya başlaması ile birlikte dijital reklamcılığın gücü de yüksek bir ivme ile arttı. Bu gücü yönetenler ise dijital reklamcılığın bu noktaya gelebileceğini erken tahmin edebilenler oldu. Bu hafta Cumartesi Kahvesi’nde dijital reklama yön verenlerden biriyle, Selim Kibar’la birlikteyiz.

2005 yılında İnternet reklamcılığı üzerine olan Medyaguru’yu kuran, 2011 yılı başında da zengin medya çözümleri sunan Crep Digital’i yaratan Kibar ile dijital reklam üzerine konuştuk.

İnternet reklamcılığının ölçülebilirliğinin yüksek olduğunu ancak Türkiye’de bugüne kadar bu konunun çok da iyi uygulanamadığını, sektörün sürekli bir büyüme kaydetmesinden dolayı sektördeki çalışan kalitesinin yeterli olmadığını belirten Kibar, gündeme damga vuracak açıklamalarda bulundu.

  • ‘’İngiltere pazarını Türkiye’den ayırmak gerekiyor.’’

‘’İnternet reklamcılığı 2006 yılından beri hem cirosal anlamda hem de potansiyel anlamda hızla büyüyor. Ancak yüksek olarak nitelendirilen ölçümleme kabileyeti o kadar da iyi değerlendirilemiyor malesef. Sektörün potansiyelinin yüksek bir ivme ile artmasından dolayı çalışan kalitesi de yeterli değil. Bu sebepten dolayı son birkaç yıldır sektörde bir yavaşlama söz konusu.

Herkes İngiltere’deki internet reklamı  pazarındaki gelişmelerden söz edip Türkiye’de anlatıyor ama İngiltere pazarı affiliate marketingle, ROI sorgulu işlerle büyüyor. Böyle bir büyümenin ülkemizde de olması için içeriğin kaliteli olması gerekiyor. Bizim ülkemizin de içerik bakımından durumu belli; kopyala-yapıştır yaparak içerik oluşturuyoruz. Haliyle Türkiye’de hiçbir zaman İngiltere gibi internet reklam oranının TV’ye yaklaşacağını düşünmüyorum ama pasta içerisindeki oranı artacaktır. Tabii artarken de gazete, radyo gibi mecraların payından yiyecektir . Türkiye’de televizyon ve açık hava, internet büyüyor diye çok zarar görmezler.’’

  • ‘’ Rich media, normal bannerlara göre 10-15 kat daha fazla tık alıyor.’’

Crep Digital’in ana çalışma alanı olan Rich Media şu sıralar gündemin bir parçası. Selim Kibar Rich Media tarzındaki reklamlar için şu açıklamalarda bulundu:

‘’Sitelerin kendi display alanlarını en iyi şekilde değerlendirebileceği işlerden birisi Rich Media. Normal banner’lardan daha büyük boyutlara çıkabildiği ve imaj olarak kuvvetli olduğu için, kullanıcıyı daha çok yakalayan ve etki altına alan bir özellik. Bunun için siteler 3-4 yıl içinde proje sponsorluğunun yanında daha çok rich media pazarlıyor hale gelecekler. Biz normal bir banner’da x tık alıyorsak, rich media’da 10-15 kat daha fazla tık alabiliyoruz. Belki bunun yarısı çöptür veya yanlışlıkla tıklanmış olabilir ama diğer yarısını değerlendirecek olursak normale göre  5-6 kat daha fazla doğru erişim sağladığını rahatlıkla söyleyebiliyoruz.’’

  • ‘’İnterneti iyi bilen ulusal reklamverenler, internet  reklam bütçelerini biraz azaltıyorlar.’’

‘’Sektördeki kaynak yeterliliği zayıf olduğundan dolayı interneti iyi bilen müşteriler ‘her kampanyama aynı plan, aynı siteler geliyor’ diyeinterneti çok fazla kullanmamaya başladı; böyle bir noktaya geldik. Bu cirosal anlamda sektörü kötü etkileyen bir şey ama daha iyisini aramak ve kaliteli işler çıkartmak adına da vereimli bir dönem.”

  • ‘’Mobil: Ufacık alanda insanların özgürlüğüne müdahele etmeyi çok doğru bulmuyorum.’’

Selim Kibar mobil alandaki reklam faaliyetleri ile ilgili de açıklamalarda bulundu. ‘’ Yaptığımız rich media’ları mobilde de yapmamız için teklifler geliyor. Zaten mobildeki ufak banner’lardan bile rahatsız olduğumuz için bu konu üzerine çok fazla gitmiyoruz ama sonuçta bu bir ticarettir, önümüzdeki dönemlerde yapmayacağımız anlamına gelmiyor. Mobil gelirlerinin uygulama satışı, uygulama içi gelirler ve uygulamanın yüklenmesi için gerekli olan sponsor reklamların tıklanması şeklinde  oluşması gerektiğini düşünüyorum.

Türkiye’de mobil gelirleri 2015’ten sonra bir patlama yapacak ama herşeyden önce ekranların büyümesi ve lokasyon bazlı çalışma kabiliyetlerinin artması gerekiyor. Bu sebeplerden dolayı ben 2015’i mobil reklamdaki  esas sıçrama yılı olarak görüyorum.”

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlama alanında Türkiye'nin en çok okunan blogu : Pazarlamasyon'un kurucusu.

Bir Cevap Yazın

5 Akıllı Telefon Kullanıcısından 1’i, Cihazını 5 Dakikada Bir Kullanıyor

IAB’nin 18 ülkede gerçekleştirdiği ‘Always On – A Global Perspective of Mobile Consumer Experience araştırmasına  göre, dünya üzerindeki akıllı telefon kullanıcılarının neredeyse 3’te 2’si (%63), telefonlarını her yarım saatte bir; 5’te 1’inden fazlası da (%22) her 5 dakikada bir kullanıyor. Kuzey Amerika, Güney Amerika, Asya, Avrupa ve Afrika’dan ankete katılanların birçoğu, günde en az bir kere mobil internet (%88) ya da mobil aplikasyon (%84) üzerinden internete erişim sağlıyor.

Araştırma, hem mobil internetteki hem de mobil aplikasyonlardaki farkındalık oranının oldukça yüksek olduğunu gösteriyor. Akıllı telefon kullanıcılarının çoğu, mobil reklamları gördükten sonra birkaç gün içinde hatırlıyor (mobil internette %90, mobil aplikasyonda %86). Üstelik kullanıcıların yarısından fazlası, mobilde gördükleri reklamla ilgili aksiyon alıyor. Söz konusu davranış, mobil internette %45, mobil aplikasyonlarda %47 oranında sergileniyor. Global rakamlar, bölgesel ve ülkesel kırılımlar bazında da tutarlı bir grafik çiziyor.

Tüketicilerin %46’sı, mobil cihazlarda gördüğü reklamlarla etkileşime geçiyor. %13’lük kesim, gördüğü reklamları hatırlarken %9 ise reklamı yapılan markanın internet sitesini ziyaret ediyor.

Akıllı telefon kullanıcıları, geçtiğimiz yıl mobil cihazlardaki reklam yükleme hızında ve yaratıcılıkta gelişme görüldüğünü belirtirken Brezilya, Rusya ve Güney Amerika’daki kullanıcılar, mobil reklam deneyimlerinde ilerleme kaydettiklerini söylüyor.  Reklamların artan sayısı ile ilgili genellikle benzer sıkıntılar dile getirilse de Brezilya ve Fransa’daki akıllı telefon kullanıcıları, mobil reklamlara daha ılımlı yaklaşıyor.

Araştırmanın sonuçlarına göre kullanıcılar, mobil internet ya da mobil aplikasyonları farklı aktiviteler için tercih ediyor. Mobil internet, işlevsellik ve ihtiyaca yönelik kullanılırken mobil aplikasyonlar, daha çok eğlence ve sosyal aktiviteler için ilgi görüyor. Örneğin, bir ürün ya da hizmet alınması veya rezervasyon yapılması, çoğunlukla mobil internet fonksiyonları kapsamına giriyor. Mobil internet ortamı ayrıca; eğitim, iş, seyahat, anlık etkinlikler ve diğer konular ile bilgi edinmek (%76) amacıyla da tercih ediliyor. Öbür yandan mobil aplikasyonlar; video (%57), film (%57), müzik (%73) ve oyun (%83) gibi eğlendirici içerikleri tüketmek ve e-posta, mesajlaşma, sosyal paylaşım, sesli ve görüntülü aramalar gibi iletişim faaliyetleri için kullanılıyor.

Türkiye’de Bir Mobil İnternet Kullanıcısı, Günde Ortalama 5 Mobil Siteye Giriyor

Araştırmaya katılan 18 ülke arasında Türkiye de yer alıyor. Anket kapsamında sorulan sorulara verilen cevaplar karşılaştırıldığında, Türkiye ile diğer ülke ortalamaları paralellik gösteriyor. Avrupa genelinde, mobil cihazlar üzerinde görülen reklamlarla etkileşim ortalaması %46 iken, bu oran Türkiye’de %38. Dünyada mobil internet reklamlarının yüklenme hızının ortalama %21, mobil aplikasyonların ise %20 arttığı görülürken Türkiye’de bu rakamların mobil internette %26, mobil aplikasyonlarda ise %22 olduğu görülüyor. Tüketicilerin dünyada mobil reklamlarla karşılaşma ortalamasının mobil internette %50, mobil aplikasyonlarda %51 arttığı; Türkiye’de ise sırasıyla %64 ve  %56 arttığı görülüyor.

Türkiye’de bir kişi, bir günde ortalama 5,57 mobil site ziyaret ederken 4,74 mobil aplikasyon kullanıyor. Bu oranlar, dünyada mobil siteler için 5,82, aplikasyonlar içinse 5,85.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Küresel Mobil Reklam Yatırımları 2016’da 63 Milyar Euro’ya Ulaştı

IAB Avrupa, IAB ABD ve IHS Markit’in açıkladığı Global Mobil Reklam Yatırımları Raporu’na göre 2015 yılında 39 milyar euro’ya (52 milyar dolar) ulaşan mobil reklam yatırımları, 2016’da yüzde 60,5 büyümeyle 63 milyar euro’ya (83 milyar dolar) çıktı. Bu artışta mobil odaklı tüketici dünyası ve gelişen pazarlama teknolojileri etkili oldu.

Açıklanan rapora göre, mobil gösterim, yüzde 64,3 oranındaki artışla en yüksek büyümeyi elde ederken, mobil arama reklam yatırımları yüzde 61,1’lik artışla ikinciliği aldı. Kullanıcıların, operatörlerin sunduğu mesajlaşma servislerinden aplikasyon bazlı mesajlaşma platformlarına kaymasıyla mesajlaşmadaki artış yüzde 11,2 oldu.

2016 yılında mobil gösterim reklam yatırımları, 34 milyar euro (45 milyar dolar) ile mobil reklam yatırımlarının yüzde 54’ünü oluştururken mobil arama yatırımları 27 milyar euro (36 milyar dolar) ile tüm mobil reklam yatırımlarından yüzde 42,8’lik pay aldı. Mesajlaşma reklam yatırımları ise düşüşe devam ederek 1,9 milyar euro (2,6 milyar dolar) ile yüzde 3,1’lik pay elde etti.

2016 yılındaki 63 milyar Euro (83 milyar dolar)’luk global mobil reklam yatırımlarının bölgelere göre dağılımında yüzde 46’lık oran ve 29 milyar euro’luk yatırımla Kuzey Amerika birinci sırada yer alıyor. Asya-Pasifik yüzde 33 ile ikinci (21 milyar euro), Avrupa ise yüzde 19 (12 milyar euro) ile sıralamada üçüncü olarak yer alıyor. Mobil reklam yatırımları, Orta Doğu ve Afrika’da yüzde 0,8 (0,5 milyar euro), Latin Amerika’da ise yüzde 0,7 (0,4 milyar euro) şeklinde gerçekleşti.

Yıllık büyüme oranlarına bakıldığında ise Kuzey Amerika’da yüzde 73, Latin Amerika’da yüzde 57, Asya-Pasifik’te yüzde 52, Avrupa’da yüzde 48, Orta Doğu ve Afrika’da yüzde 46 olarak tüm bölgelerde artış kaydedilmesi dikkat çekti.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link