Selim Kibar: Türkiye’de İnternet Reklam Yatırımının TV Mecrasını Geçmesi Söz Konusu Değil 0

İnternetin hayatımızın merkezinde yer tutmaya başlaması ile birlikte dijital reklamcılığın gücü de yüksek bir ivme ile arttı. Bu gücü yönetenler ise dijital reklamcılığın bu noktaya gelebileceğini erken tahmin edebilenler oldu. Bu hafta Cumartesi Kahvesi’nde dijital reklama yön verenlerden biriyle, Selim Kibar’la birlikteyiz.

2005 yılında İnternet reklamcılığı üzerine olan Medyaguru’yu kuran, 2011 yılı başında da zengin medya çözümleri sunan Crep Digital’i yaratan Kibar ile dijital reklam üzerine konuştuk.

İnternet reklamcılığının ölçülebilirliğinin yüksek olduğunu ancak Türkiye’de bugüne kadar bu konunun çok da iyi uygulanamadığını, sektörün sürekli bir büyüme kaydetmesinden dolayı sektördeki çalışan kalitesinin yeterli olmadığını belirten Kibar, gündeme damga vuracak açıklamalarda bulundu.

  • ‘’İngiltere pazarını Türkiye’den ayırmak gerekiyor.’’

‘’İnternet reklamcılığı 2006 yılından beri hem cirosal anlamda hem de potansiyel anlamda hızla büyüyor. Ancak yüksek olarak nitelendirilen ölçümleme kabileyeti o kadar da iyi değerlendirilemiyor malesef. Sektörün potansiyelinin yüksek bir ivme ile artmasından dolayı çalışan kalitesi de yeterli değil. Bu sebepten dolayı son birkaç yıldır sektörde bir yavaşlama söz konusu.

Herkes İngiltere’deki internet reklamı  pazarındaki gelişmelerden söz edip Türkiye’de anlatıyor ama İngiltere pazarı affiliate marketingle, ROI sorgulu işlerle büyüyor. Böyle bir büyümenin ülkemizde de olması için içeriğin kaliteli olması gerekiyor. Bizim ülkemizin de içerik bakımından durumu belli; kopyala-yapıştır yaparak içerik oluşturuyoruz. Haliyle Türkiye’de hiçbir zaman İngiltere gibi internet reklam oranının TV’ye yaklaşacağını düşünmüyorum ama pasta içerisindeki oranı artacaktır. Tabii artarken de gazete, radyo gibi mecraların payından yiyecektir . Türkiye’de televizyon ve açık hava, internet büyüyor diye çok zarar görmezler.’’

  • ‘’ Rich media, normal bannerlara göre 10-15 kat daha fazla tık alıyor.’’

Crep Digital’in ana çalışma alanı olan Rich Media şu sıralar gündemin bir parçası. Selim Kibar Rich Media tarzındaki reklamlar için şu açıklamalarda bulundu:

‘’Sitelerin kendi display alanlarını en iyi şekilde değerlendirebileceği işlerden birisi Rich Media. Normal banner’lardan daha büyük boyutlara çıkabildiği ve imaj olarak kuvvetli olduğu için, kullanıcıyı daha çok yakalayan ve etki altına alan bir özellik. Bunun için siteler 3-4 yıl içinde proje sponsorluğunun yanında daha çok rich media pazarlıyor hale gelecekler. Biz normal bir banner’da x tık alıyorsak, rich media’da 10-15 kat daha fazla tık alabiliyoruz. Belki bunun yarısı çöptür veya yanlışlıkla tıklanmış olabilir ama diğer yarısını değerlendirecek olursak normale göre  5-6 kat daha fazla doğru erişim sağladığını rahatlıkla söyleyebiliyoruz.’’

  • ‘’İnterneti iyi bilen ulusal reklamverenler, internet  reklam bütçelerini biraz azaltıyorlar.’’

‘’Sektördeki kaynak yeterliliği zayıf olduğundan dolayı interneti iyi bilen müşteriler ‘her kampanyama aynı plan, aynı siteler geliyor’ diyeinterneti çok fazla kullanmamaya başladı; böyle bir noktaya geldik. Bu cirosal anlamda sektörü kötü etkileyen bir şey ama daha iyisini aramak ve kaliteli işler çıkartmak adına da vereimli bir dönem.”

  • ‘’Mobil: Ufacık alanda insanların özgürlüğüne müdahele etmeyi çok doğru bulmuyorum.’’

Selim Kibar mobil alandaki reklam faaliyetleri ile ilgili de açıklamalarda bulundu. ‘’ Yaptığımız rich media’ları mobilde de yapmamız için teklifler geliyor. Zaten mobildeki ufak banner’lardan bile rahatsız olduğumuz için bu konu üzerine çok fazla gitmiyoruz ama sonuçta bu bir ticarettir, önümüzdeki dönemlerde yapmayacağımız anlamına gelmiyor. Mobil gelirlerinin uygulama satışı, uygulama içi gelirler ve uygulamanın yüklenmesi için gerekli olan sponsor reklamların tıklanması şeklinde  oluşması gerektiğini düşünüyorum.

Türkiye’de mobil gelirleri 2015’ten sonra bir patlama yapacak ama herşeyden önce ekranların büyümesi ve lokasyon bazlı çalışma kabiliyetlerinin artması gerekiyor. Bu sebeplerden dolayı ben 2015’i mobil reklamdaki  esas sıçrama yılı olarak görüyorum.”

Pazarlama alanında Türkiye'nin en çok okunan blogu : Pazarlamasyon'un kurucusu.

Bir Cevap Yazın

Banner Kullanımı: Neleri Doğru, Neleri Yanlış Yapıyoruz? 0

Özellikle e-ticaret sitelerinde banner kullanımlarının zaman zaman kullanıcının nefretini kazandığı konusunda hepimiz hemfikiriz. Hemen hemen çoğumuzun deneyimi şu şekildedir: Kullanıcı anasayfaya gelir, showcase alanındaki banner’ı görüntüler, tam okumaya çalışırken showcase’de yer alan ikinci banner ekrana gelir, kullanıcı bir öncekini okumak için navigasyondan geri dönmek durumunda kalır. Bu sinir bozucu deneyimi, Jared Smith çok güzel kurgulamış. Fakat dönüşüm oranını olumsuz yönde etkileyen tek geçerli kullanılabilirlik sorunu tabii ki bu değil.

İnsanların fazla konuşmadıkları başka bir faktör var ki, bu da banner kullanımınızın, kullanıcıların web sitenizdeki ilk izlenimine dramatik bir etkisi olabildiği gerçeği. Banner’lar genellikle haftalık hatta günlük olarak güncellenir. Bu tip bir durumda, showcase’deki banner kullanımı ile günlük olarak güncellenen banner’ların mesajlarında çakışmalar yaşanabiliyor ve bu da marka veya kampanya hakkında yanlış bir izlenim verebiliyor. Bu yazıda, doğru ilk izlenimi vermenin ne kadar önemli olduğunu birlikte inceleyeceğiz.

İlk İzlenimin Gücü Adına

Araştırmalar, bir kullanıcının web sitenizdeki deneyiminin ilk birkaç saniyesinin karar verme mekanizmasında önemli rol oynadığını gösteriyor.

Aşağıdaki grafik, bir kullanıcının sitenizi zamanla terk etme ihtimalini gösteriyor ve tam olarak Peep Laja‘nın web sitenizdeki ilk saniye değerinin takip eden diğer tüm saniyelerden daha fazla olması gerektiği yönündeki söylemini destekliyor. Başka bir araştırma da kullanıcıların web siteniz hakkında olumlu/olumsuz görüşe sahip olmasının yalnızca 50 milisaniyelik bir süre aldığını gösteriyor.

www.nngroup.com

Peki, Bu Fark Ne Kadar Önemli?

Oldukça önemli! Gelin 2 örneği birlikte inceleyelim:

  • Sayfanın Görsel Hiyerarşisini Değiştirme

Bir sayfanın tasarımı, hangi içeriğin önemli olduğunu belirten güçlü görsel ipuçlarını kullanıcılara hissettirmelidir. Bu görsel ipuçları, hangi içeriğe ilk önce bakılacağını da belirler. Çok basit bir ifadeyle: Bir banner‘ı değiştirdiğinizde sayfanın tamamının görsel hiyerarşisini de değiştirirsiniz.

Örneğin; popüler atletik giyim markası olan Puma’nın, kendi web sitesinde, toplamda 4 banner’dan oluşan bir showcase var.

Aşağıdaki algı haritaları, sayfaya gelindikten sonra, 3 saniye içinde kullanıcıların hangi içerikleri göreceğine dikkat çekiyor.

Görüldüğü üzere, 4 banner’ın da içerik yerleşimi farklı. Kullanıcı ilk banner’da, yukarıdan aşağıya bir tarama yaparken, ikinci banner’da soldan sağa, üçüncü banner’da ise sağdan sola bir okuma deneyimi yaşamak zorunda kalıyor ve bu durum da kullanıcının, göz gezdirdiği tüm mesajları anlamlandırmasını zorlaştırıyor.

  • Duygusal Bağı Yanlış Kurma

Kullanıcılar, görsel olarak uyarıcı siteler ile daha sade veya potansiyel olarak daha sıkıcı gelen siteler arasında tepkilerini gayet hızlı verebilirler. Herhangi bir işletme için, web sitesine gelen kullanıcının ilk izleniminin, marka karakteriyle eşleşmesi ve sunulan ürünlere uygun olması beklentisi çok doğal.

Bir kaykay atölyesi heyecan verici bir tasarım isteyebilir, peki ya hayat sigortası sunan bir marka? Burada, heyecan uyandıran, aşırı eğlenceli bir tasarım uygunsuz olarak algılanabilir. Bir banner‘ın görüntüsü ve renk şeması, sitenizin istenen duyguyu tetikleyip tetiklemediği konusunda kullanıcının hızlı karar almasını sağlar.

Apple’ın web sitesini ele alalım. Sitenin anasayfasında görüntülenmekte olan showcase banner’larından ikisi arasındaki kullanıcı tepkilerine ait veriyi aşağıda görebilirsiniz.

İlk banner tasarımı, kullanıcılar tarafından, diğerine göre yaklaşık 2,5 kat kadar daha ilgi çekici bulunmuş. Bu örnekte de görebileceğiniz gibi, 2. showcase görselindeki mesaj “Çok ince. Büyük eğlence.” olmasına rağmen, ilgiye baktığımızda kullanıcılar tarafından çok da eğlenceli bulunmadığı açık.

Sonuç

Bu yazıda, kullanıcıların sitenizle ilgili kritik ilk izlenimlerine dair spesifik noktalara değindik ve banner’ların bu deneyimi nasıl önemli ölçüde etkilediğini gördük. Bu, çoğu şirketin kendi web sitelerinde slider’lı bir showcase yapısından kaçınmasının bir başka nedenidir.

Ancak bu, birçok e-ticaret şirketinin bu yapıyı kullandığı gerçeğini değiştirmiyor ve bu gerçek bir gecede ortadan kaybolmayacak. Peki, başka şansınız yoksa ne yapabilirsiniz?

Sunduğunuz kullanıcı deneyiminin günden güne, haftadan haftaya tutarlı olması için, showcase alanında ve sitenin diğer alanlarında kullanılan banner’lar için uygun bir kalite kontrol sürecinin olması sağlanabilir. Bunun en sağlıklı yolu, banner alternatiflerini değerlendirmek için günlük veya haftalık kullanıcı araştırmaları yapmaktır. Nihayetinde, kullanıcıyı işin odağına koyduğunuz kadar değer/fayda yaratabildiğinizi unutmayın.

Mobil Reklamlara 122 Milyon TL Harcadık 0

Mobil pazarlamanın ve ilgili teknolojilerin gelişimine öncülük eden MMA (Mobil Pazarlama Birliği) Türkiye,  2016 yılı Türkiye Mobil Reklam Harcama Araştırması’nın verilerini açıkladı. Digital Age Summit 2017 etkinliğinde sunumu gerçekleşen araştırma verilerine göre, 2016 yılında önde gelen mecralarda 22,3 milyar reklam görüntülemesi gerçekleşti. Bu reklamlar için yapılan reklam yatırımları ise 122 milyon TL oldu.

Gerçek Verilere Dayalı Analiz

2016 Türkiye Mobil Reklam Harcama Araştırması, MMA Türkiye sponsorluğunda Nielsen Türkiye tarafından gerçekleştirildi. Araştırma raporu, mobil reklam gösterim adetleri ve yatırım tutarlarının yanı sıra; tercih edilen kanallar, önce çıkan reklam tipleri, sektörel dağılımlar gibi veriler içeriyor. Raporda ayrıca, reklamlarda kreatif tiplerine göre harcama dağılımları ve gösterimler ile harcamaların karşılaştırılması gibi analizler, gerçek verilere dayandırılarak inceleniyor. Rapor, bu özellikleriyle, sektörün geleceğine yön verebilecek analizler içeriyor.

Raporun sunumu, MMA Türkiye Yönetim Kurulu Onursal Başkanı Volkan Biçer’in yanı sıra, Yönetim Kurulu Üyesi ve Nielsen Türkiye Genel Müdürü Erdem Tolon ile MMA Türkiye Araştırma & Ölçümleme Komitesi Eş Başkanı Burak Yılmaz’ın katıldıkları bir panelde gerçekleşti.

Volkan Biçer (MMA Türkiye Yönetim Kurulu Onursal Başkanı), Burak Yılmaz (MMA Türkiye Araştırma & Ölçümleme Komitesi Eş Başkanı) ve Erdem Tolon (MMA Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi ve Nielsen Türkiye Genel Müdürü) (Soldan Sağa)

Rapor verilerine göre, mobil içerik mecralarına yapılan reklam yatırımları 122 Milyon TL düzeyinde gerçekleşti. Facebook, Twitter, Google arama, Youtube gibi sosyal paylaşım ve arama mecraları, rapor hesaplamalarının dışında tutuldu.

Premium Reklamlara Daha Yüksek Yatırım

Reklam harcamalarının 89,1 milyon TL’lik kısmı, ‘premium’ reklamlarda gerçekleşti. Bu çalışmalar ile elde edilen görüntülenme sayısı, 6,7 milyar oldu. Premium satın almalarda reklam veren ya da medya ajansları reklam ağları ve yayıncılarla birebir görüşerek reklamın hedef kitleye uygun mecralar üzerinde çıkmasını sağlıyor.

Programatik olarak tabir edilen ve reklam alım-satım sürecinin insanlar yerine makineler arasında gerçekleştiği sistem üzerinden sunulan mobil reklamlarda ise 32,9 milyon TL harcama ve 15,5 milyar görüntüleme gerçekleşti.

Aslan Payı Telekomünikasyonda

MMA Türkiye araştırması, reklam yatırımlarının sektörel kırılımını da içeriyor. Araştırmaya göre, telekomünikasyon sektörü, yüzde 24 pay ile mobil reklamları en çok değerlendiren iş kolu olarak öne çıkıyor. Telekomünikasyonu yüzde 6’lık bir payla otomotiv, ulaşım ve yan sanayi izlerken kozmetik ve kişisel bakım, finans, yayıncılık, işaat ve dekorasyon hizmetleri yüzde 5’er paya sahip bulunuyor. Gıda ve yayıncılık sektörlerinin payı yüzde 4, tekstil sektörünün payı ise yüzde 3 seviyesinde.

Premium reklamların 6,7 milyar görüntülenme adedi ve 89,1 milyon TL olarak gerçekleşen
reklam harcamalarında, tam sayfa kreatif tipi yüzde 39 pay aldı. Standart banner’ların gelirlerdeki payı yüzde 37, gösterim oranı ise yüzde 56 olarak belirlendi. Yüzde 5 ile daha düşük bir görüntülenme payına, ancak daha yüksek etkiye sahip videoların gelirlerdeki payı da yüzde 24 olarak gerçekleşti.

iOS, Android’i İkiye Katladı

Araştırma raporundaki bir diğer ilginç veri de mobil uygulamalara yönelik reklam harcamalarının %69’unun iOS cihazlardan yapılması. Buna karşın Android tabanlı mobil cihazlara yapılan harcamalar % 31 seviyesinde kalmış.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link


 

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link