Selim Kibar: Türkiye’de İnternet Reklam Yatırımının TV Mecrasını Geçmesi Söz Konusu Değil 0

İnternetin hayatımızın merkezinde yer tutmaya başlaması ile birlikte dijital reklamcılığın gücü de yüksek bir ivme ile arttı. Bu gücü yönetenler ise dijital reklamcılığın bu noktaya gelebileceğini erken tahmin edebilenler oldu. Bu hafta Cumartesi Kahvesi’nde dijital reklama yön verenlerden biriyle, Selim Kibar’la birlikteyiz.

2005 yılında İnternet reklamcılığı üzerine olan Medyaguru’yu kuran, 2011 yılı başında da zengin medya çözümleri sunan Crep Digital’i yaratan Kibar ile dijital reklam üzerine konuştuk.

İnternet reklamcılığının ölçülebilirliğinin yüksek olduğunu ancak Türkiye’de bugüne kadar bu konunun çok da iyi uygulanamadığını, sektörün sürekli bir büyüme kaydetmesinden dolayı sektördeki çalışan kalitesinin yeterli olmadığını belirten Kibar, gündeme damga vuracak açıklamalarda bulundu.

  • ‘’İngiltere pazarını Türkiye’den ayırmak gerekiyor.’’

‘’İnternet reklamcılığı 2006 yılından beri hem cirosal anlamda hem de potansiyel anlamda hızla büyüyor. Ancak yüksek olarak nitelendirilen ölçümleme kabileyeti o kadar da iyi değerlendirilemiyor malesef. Sektörün potansiyelinin yüksek bir ivme ile artmasından dolayı çalışan kalitesi de yeterli değil. Bu sebepten dolayı son birkaç yıldır sektörde bir yavaşlama söz konusu.

Herkes İngiltere’deki internet reklamı  pazarındaki gelişmelerden söz edip Türkiye’de anlatıyor ama İngiltere pazarı affiliate marketingle, ROI sorgulu işlerle büyüyor. Böyle bir büyümenin ülkemizde de olması için içeriğin kaliteli olması gerekiyor. Bizim ülkemizin de içerik bakımından durumu belli; kopyala-yapıştır yaparak içerik oluşturuyoruz. Haliyle Türkiye’de hiçbir zaman İngiltere gibi internet reklam oranının TV’ye yaklaşacağını düşünmüyorum ama pasta içerisindeki oranı artacaktır. Tabii artarken de gazete, radyo gibi mecraların payından yiyecektir . Türkiye’de televizyon ve açık hava, internet büyüyor diye çok zarar görmezler.’’

  • ‘’ Rich media, normal bannerlara göre 10-15 kat daha fazla tık alıyor.’’

Crep Digital’in ana çalışma alanı olan Rich Media şu sıralar gündemin bir parçası. Selim Kibar Rich Media tarzındaki reklamlar için şu açıklamalarda bulundu:

‘’Sitelerin kendi display alanlarını en iyi şekilde değerlendirebileceği işlerden birisi Rich Media. Normal banner’lardan daha büyük boyutlara çıkabildiği ve imaj olarak kuvvetli olduğu için, kullanıcıyı daha çok yakalayan ve etki altına alan bir özellik. Bunun için siteler 3-4 yıl içinde proje sponsorluğunun yanında daha çok rich media pazarlıyor hale gelecekler. Biz normal bir banner’da x tık alıyorsak, rich media’da 10-15 kat daha fazla tık alabiliyoruz. Belki bunun yarısı çöptür veya yanlışlıkla tıklanmış olabilir ama diğer yarısını değerlendirecek olursak normale göre  5-6 kat daha fazla doğru erişim sağladığını rahatlıkla söyleyebiliyoruz.’’

  • ‘’İnterneti iyi bilen ulusal reklamverenler, internet  reklam bütçelerini biraz azaltıyorlar.’’

‘’Sektördeki kaynak yeterliliği zayıf olduğundan dolayı interneti iyi bilen müşteriler ‘her kampanyama aynı plan, aynı siteler geliyor’ diyeinterneti çok fazla kullanmamaya başladı; böyle bir noktaya geldik. Bu cirosal anlamda sektörü kötü etkileyen bir şey ama daha iyisini aramak ve kaliteli işler çıkartmak adına da vereimli bir dönem.”

  • ‘’Mobil: Ufacık alanda insanların özgürlüğüne müdahele etmeyi çok doğru bulmuyorum.’’

Selim Kibar mobil alandaki reklam faaliyetleri ile ilgili de açıklamalarda bulundu. ‘’ Yaptığımız rich media’ları mobilde de yapmamız için teklifler geliyor. Zaten mobildeki ufak banner’lardan bile rahatsız olduğumuz için bu konu üzerine çok fazla gitmiyoruz ama sonuçta bu bir ticarettir, önümüzdeki dönemlerde yapmayacağımız anlamına gelmiyor. Mobil gelirlerinin uygulama satışı, uygulama içi gelirler ve uygulamanın yüklenmesi için gerekli olan sponsor reklamların tıklanması şeklinde  oluşması gerektiğini düşünüyorum.

Türkiye’de mobil gelirleri 2015’ten sonra bir patlama yapacak ama herşeyden önce ekranların büyümesi ve lokasyon bazlı çalışma kabiliyetlerinin artması gerekiyor. Bu sebeplerden dolayı ben 2015’i mobil reklamdaki  esas sıçrama yılı olarak görüyorum.”

Pazarlama alanında Türkiye'nin en çok okunan blogu : Pazarlamasyon'un kurucusu.

Bir Cevap Yazın

Mobil Reklamlara 122 Milyon TL Harcadık 0

Mobil pazarlamanın ve ilgili teknolojilerin gelişimine öncülük eden MMA (Mobil Pazarlama Birliği) Türkiye,  2016 yılı Türkiye Mobil Reklam Harcama Araştırması’nın verilerini açıkladı. Digital Age Summit 2017 etkinliğinde sunumu gerçekleşen araştırma verilerine göre, 2016 yılında önde gelen mecralarda 22,3 milyar reklam görüntülemesi gerçekleşti. Bu reklamlar için yapılan reklam yatırımları ise 122 milyon TL oldu.

Gerçek Verilere Dayalı Analiz

2016 Türkiye Mobil Reklam Harcama Araştırması, MMA Türkiye sponsorluğunda Nielsen Türkiye tarafından gerçekleştirildi. Araştırma raporu, mobil reklam gösterim adetleri ve yatırım tutarlarının yanı sıra; tercih edilen kanallar, önce çıkan reklam tipleri, sektörel dağılımlar gibi veriler içeriyor. Raporda ayrıca, reklamlarda kreatif tiplerine göre harcama dağılımları ve gösterimler ile harcamaların karşılaştırılması gibi analizler, gerçek verilere dayandırılarak inceleniyor. Rapor, bu özellikleriyle, sektörün geleceğine yön verebilecek analizler içeriyor.

Raporun sunumu, MMA Türkiye Yönetim Kurulu Onursal Başkanı Volkan Biçer’in yanı sıra, Yönetim Kurulu Üyesi ve Nielsen Türkiye Genel Müdürü Erdem Tolon ile MMA Türkiye Araştırma & Ölçümleme Komitesi Eş Başkanı Burak Yılmaz’ın katıldıkları bir panelde gerçekleşti.

Volkan Biçer (MMA Türkiye Yönetim Kurulu Onursal Başkanı), Burak Yılmaz (MMA Türkiye Araştırma & Ölçümleme Komitesi Eş Başkanı) ve Erdem Tolon (MMA Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi ve Nielsen Türkiye Genel Müdürü) (Soldan Sağa)

Rapor verilerine göre, mobil içerik mecralarına yapılan reklam yatırımları 122 Milyon TL düzeyinde gerçekleşti. Facebook, Twitter, Google arama, Youtube gibi sosyal paylaşım ve arama mecraları, rapor hesaplamalarının dışında tutuldu.

Premium Reklamlara Daha Yüksek Yatırım

Reklam harcamalarının 89,1 milyon TL’lik kısmı, ‘premium’ reklamlarda gerçekleşti. Bu çalışmalar ile elde edilen görüntülenme sayısı, 6,7 milyar oldu. Premium satın almalarda reklam veren ya da medya ajansları reklam ağları ve yayıncılarla birebir görüşerek reklamın hedef kitleye uygun mecralar üzerinde çıkmasını sağlıyor.

Programatik olarak tabir edilen ve reklam alım-satım sürecinin insanlar yerine makineler arasında gerçekleştiği sistem üzerinden sunulan mobil reklamlarda ise 32,9 milyon TL harcama ve 15,5 milyar görüntüleme gerçekleşti.

Aslan Payı Telekomünikasyonda

MMA Türkiye araştırması, reklam yatırımlarının sektörel kırılımını da içeriyor. Araştırmaya göre, telekomünikasyon sektörü, yüzde 24 pay ile mobil reklamları en çok değerlendiren iş kolu olarak öne çıkıyor. Telekomünikasyonu yüzde 6’lık bir payla otomotiv, ulaşım ve yan sanayi izlerken kozmetik ve kişisel bakım, finans, yayıncılık, işaat ve dekorasyon hizmetleri yüzde 5’er paya sahip bulunuyor. Gıda ve yayıncılık sektörlerinin payı yüzde 4, tekstil sektörünün payı ise yüzde 3 seviyesinde.

Premium reklamların 6,7 milyar görüntülenme adedi ve 89,1 milyon TL olarak gerçekleşen
reklam harcamalarında, tam sayfa kreatif tipi yüzde 39 pay aldı. Standart banner’ların gelirlerdeki payı yüzde 37, gösterim oranı ise yüzde 56 olarak belirlendi. Yüzde 5 ile daha düşük bir görüntülenme payına, ancak daha yüksek etkiye sahip videoların gelirlerdeki payı da yüzde 24 olarak gerçekleşti.

iOS, Android’i İkiye Katladı

Araştırma raporundaki bir diğer ilginç veri de mobil uygulamalara yönelik reklam harcamalarının %69’unun iOS cihazlardan yapılması. Buna karşın Android tabanlı mobil cihazlara yapılan harcamalar % 31 seviyesinde kalmış.

Facebook ve Google, Dijital Reklam Sektörünü Domine Ediyor 0

Business Insider’ın yaptığı habere göre; Pivotal Research firmasının üst düzey analisti Brian Wieser’in, IAB’nin (Interactive Advertising Bureau / İnteraktif Reklamcılık Bürosu) sponsorluğunda PwC tarafından hazırlanan “İnternet Reklamcılığı Gelir Raporu”ndan yaptığı çıkarımlara göre; Facebook ve Google, geçtiğimiz yıl ABD’deki gelir artışının %99’unu tek başlarına oluşturdular.

Brian Wieser, 2015 yılında dijital reklam sektöründeki toplam harcamanın %72’sini bu iki şirketin elde ettiğini belirtirken 2016 yılında bu ise bu oranın %77’ye yükseldiğini ifade etti. Bununla birlikte Wieser, Facebook’un dijital reklam sektörünün genel büyümesinin %77’sini tek başına sağladığını vurguladı.

IAB’nin sağladığı verilere göre; ABD’deki internet reklamcılığı sektörünün pazar hacmi, 2015 yılında 59,6 milyar dolarken  geçtiğimiz yıl bu rakam, %21,8 artışla 72,5 milyar dolara yükseldi. Ancak bu artış, Facebook ve Google haricindeki firmalar için pek bir etki yaratmadı. Wieser’ın belirttiğine göre, Facebook ve Google’ın sektörü domine etmesi nedeniyle, sektördeki diğer firmaların geçtiğimiz yılki ortalama büyüme oranı sıfıra yakındı. Pivotal’ın hesaplamaları kesinlik taşımazken Wieser; bu verinin, Facebook ve Google’ın sektörü ne derece domine ettiğine dikkati çektiğini ifade etti.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
%65'e Varan İndirimle Kaydolun
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
İçerikle Pazarlama Workshop

Yemekcom Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ile, içeriğin kral olduğu yeni dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?
Hemen Kaydol
close-link