İnternetin hayatımızın merkezinde yer tutmaya başlaması ile birlikte dijital reklamcılığın gücü de yüksek bir ivme ile arttı. Bu gücü yönetenler ise dijital reklamcılığın bu noktaya gelebileceğini erken tahmin edebilenler oldu. Bu hafta Cumartesi Kahvesi’nde dijital reklama yön verenlerden biriyle, Selim Kibar’la birlikteyiz.

2005 yılında İnternet reklamcılığı üzerine olan Medyaguru’yu kuran, 2011 yılı başında da zengin medya çözümleri sunan Crep Digital’i yaratan Kibar ile dijital reklam üzerine konuştuk.

İnternet reklamcılığının ölçülebilirliğinin yüksek olduğunu ancak Türkiye’de bugüne kadar bu konunun çok da iyi uygulanamadığını, sektörün sürekli bir büyüme kaydetmesinden dolayı sektördeki çalışan kalitesinin yeterli olmadığını belirten Kibar, gündeme damga vuracak açıklamalarda bulundu.

  • ‘’İngiltere pazarını Türkiye’den ayırmak gerekiyor.’’

‘’İnternet reklamcılığı 2006 yılından beri hem cirosal anlamda hem de potansiyel anlamda hızla büyüyor. Ancak yüksek olarak nitelendirilen ölçümleme kabileyeti o kadar da iyi değerlendirilemiyor malesef. Sektörün potansiyelinin yüksek bir ivme ile artmasından dolayı çalışan kalitesi de yeterli değil. Bu sebepten dolayı son birkaç yıldır sektörde bir yavaşlama söz konusu.

Herkes İngiltere’deki internet reklamı  pazarındaki gelişmelerden söz edip Türkiye’de anlatıyor ama İngiltere pazarı affiliate marketingle, ROI sorgulu işlerle büyüyor. Böyle bir büyümenin ülkemizde de olması için içeriğin kaliteli olması gerekiyor. Bizim ülkemizin de içerik bakımından durumu belli; kopyala-yapıştır yaparak içerik oluşturuyoruz. Haliyle Türkiye’de hiçbir zaman İngiltere gibi internet reklam oranının TV’ye yaklaşacağını düşünmüyorum ama pasta içerisindeki oranı artacaktır. Tabii artarken de gazete, radyo gibi mecraların payından yiyecektir . Türkiye’de televizyon ve açık hava, internet büyüyor diye çok zarar görmezler.’’

  • ‘’ Rich media, normal bannerlara göre 10-15 kat daha fazla tık alıyor.’’

Crep Digital’in ana çalışma alanı olan Rich Media şu sıralar gündemin bir parçası. Selim Kibar Rich Media tarzındaki reklamlar için şu açıklamalarda bulundu:

‘’Sitelerin kendi display alanlarını en iyi şekilde değerlendirebileceği işlerden birisi Rich Media. Normal banner’lardan daha büyük boyutlara çıkabildiği ve imaj olarak kuvvetli olduğu için, kullanıcıyı daha çok yakalayan ve etki altına alan bir özellik. Bunun için siteler 3-4 yıl içinde proje sponsorluğunun yanında daha çok rich media pazarlıyor hale gelecekler. Biz normal bir banner’da x tık alıyorsak, rich media’da 10-15 kat daha fazla tık alabiliyoruz. Belki bunun yarısı çöptür veya yanlışlıkla tıklanmış olabilir ama diğer yarısını değerlendirecek olursak normale göre  5-6 kat daha fazla doğru erişim sağladığını rahatlıkla söyleyebiliyoruz.’’

  • ‘’İnterneti iyi bilen ulusal reklamverenler, internet  reklam bütçelerini biraz azaltıyorlar.’’

‘’Sektördeki kaynak yeterliliği zayıf olduğundan dolayı interneti iyi bilen müşteriler ‘her kampanyama aynı plan, aynı siteler geliyor’ diyeinterneti çok fazla kullanmamaya başladı; böyle bir noktaya geldik. Bu cirosal anlamda sektörü kötü etkileyen bir şey ama daha iyisini aramak ve kaliteli işler çıkartmak adına da vereimli bir dönem.”

  • ‘’Mobil: Ufacık alanda insanların özgürlüğüne müdahele etmeyi çok doğru bulmuyorum.’’

Selim Kibar mobil alandaki reklam faaliyetleri ile ilgili de açıklamalarda bulundu. ‘’ Yaptığımız rich media’ları mobilde de yapmamız için teklifler geliyor. Zaten mobildeki ufak banner’lardan bile rahatsız olduğumuz için bu konu üzerine çok fazla gitmiyoruz ama sonuçta bu bir ticarettir, önümüzdeki dönemlerde yapmayacağımız anlamına gelmiyor. Mobil gelirlerinin uygulama satışı, uygulama içi gelirler ve uygulamanın yüklenmesi için gerekli olan sponsor reklamların tıklanması şeklinde  oluşması gerektiğini düşünüyorum.

Türkiye’de mobil gelirleri 2015’ten sonra bir patlama yapacak ama herşeyden önce ekranların büyümesi ve lokasyon bazlı çalışma kabiliyetlerinin artması gerekiyor. Bu sebeplerden dolayı ben 2015’i mobil reklamdaki  esas sıçrama yılı olarak görüyorum.”

Bir Cevap Yazın