Kamil Özalp: ” Hayatımızda Yapmak İstediğimiz Fakat Bir Türlü İlk Adımı Atamadığımız Çok Fazla Hedefimiz Var”

Cumartesi Kahvesi’nde bu hafta Hadiyapartik.com kurucusu Kamil Özalp  (@KamilOzalp) ile birlikteyiz.  Kendisi ile Hadiyapartik.com ve sosyal projeler üzerine keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

– Berrin Karakütük: Öncelikle sizi tanıyarak başlayabilir miyiz? Kamil Özalp kimdir ?

kamil ozalp 2Kamil Özalp: 1979 İzmir doğumluyum. 2003 yılında İstanbul Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümü’nü bitirdikten sonra Deloitte Denetim Bölümünde iş hayatıma başladım. Deloitte da çeşitli seviyelerde çalıştıktan sonra 2009 yılında Denetim müdürü olarak ayrıldım ve 2009-2011 yılları arasında Türk Telekom da Başdenetçi olarak çalıştım. 2011-2013 yılları arasında Doğuş Turizm ve Parekende Grubunda Bütçe, Raporlama ve Planlamadan sorumlu Grup Müdürü olarak görev aldım. Şu anda Doğuş Enerji Grubunda Finans Genel Müdür Yardımcısı olarak çalışmaktayım.

– Biraz bize hadiyapartik.com hakkında bilgi verir misiniz? Hadiyapartik.com’u size hadi yap artık dedirten ne oldu? Kişisel bir ihtiyaç mıydı yoksa başlangıçta ?

HadiYapArtik.com insanların mutlu olmasına ufak da olsa bir katkısı olacağı inancıyla ve mevcutta güzel faaliyetlerde bulunan vakıflara veya kurumlara bağış yapılmasını arttırmak amacıyla hazırladığımız sosyal sorumluluk projesidir.

Hayatımızda yapmak istediğimiz fakat bir türlü ilk adımı atamadığımız çok fazla hedefimiz ve yapmak istediklerimiz var. Günlük koşuşturmadan ve bu koşuşturmanın yorgunluğu ile çoğu hedefimiz ya aklımıza hiç gelmiyor ya da gelse bile kolaya kaçıp yapmıyoruz. Hedefleri çok büyük konular olarak düşünmemek gerekir; sigarayı bırakacağımdan, dünyayı dolaşacağım ya da sevdiğim sanatçının ilk konserine gideceğime kadar büyük küçük tüm ertelediğimiz veya unuttuğumuz konular hakkında kendimize HadiYapArtik.com ’da hedefler belirleyebiliriz. HadiYapArtik.com ’da size hatırlatmalarda bulunup destek olacak. Bunu bir nevi hatırlatma servisi olarak da düşünebiliriz. Tabi işin ucunda bir iddia, hakem ve ceza sisteminin olmasını olayın eğlenceli kısmı olarak değerlendirebiliriz.

Bağışların nasıl yapılacağı konusunda ise sitemiz üzerinden kesinlikle herhangi bir tahsilat alınmayacaktır. Kullanıcıların sözlerini tutmalarını umut edeceğiz ve hedeflerini gerçekleştiremezlerse veya hedeflerini gerçekleştirmenin mutluluğuyla söz verdikleri bağışı belirttikleri vakıflara veya kurumlara yapmalarını bekleyeceğiz.

Ayrıca sponsor olmak isteyen firmaların sitemizde yer alabilmesi için bizim seçtiğimiz vakıflara bağış yapmaları gerekecek. Sitemiz vasıtasıyla yapılan tüm bağışları düzenli olarak kullanıcılarımızın bilgisine sunacağız.

Bana Hadi Yap Artık dedirten uzun zamandır sosyal sorumluluk projelerinde yer alma isteğimdi. Bunun için bir türlü gerekli zaman ve uygun ortamı bulamamıştım. Türkiye ve diğer ülkelerde son dönemlerde internet üzerinden bağış toplamayı organize eden güzel projeler geliştirilmeye başlandı. Bu projeleri takip ediyordum ve internet üzerinden oluşturulabilecek bir projenin hem kalıcı olacağını hem de etki alanı olarak daha geniş kitlelere ulaşabileceğini düşündüm. Yurtdışında yapılan projeleri inceledik, bu örnekleri kendi ulaşmak istediğimiz hedeflere uygun olarak geliştirdik ve böylece Hadiyapartik.com ortaya çıktı.

Tabi örnekleri incelerken hedefleri tamamlamaya dayalı bir konsepti seçmemin nedeni de kendi ihtiyaçlarıma dayanıyordu. Benimde bir sürü yapmak ve tamamlamak istediğim birşeyler var ve bunları tamamlayabilmek için hedef tarihin belirleneceği ve sistemin size hatırlamalarda bulunacağı bir sistemi kullanır mıyım diye kendime sorduğumda, EVET kullarım yanıtını verdiğim için bu konsept ile projeyi başlattık.

arsivimage.aspx

– İnsanlara “hadi yap artık bunu” nasıl diyoruz? Nasıl çalışıyor sistem?

Süreç hedef, hedef bitirme tarihi, bağış tutarı, hakem bilgileri, hedef sahibi bilgileri, bağış yapılacak kurum seçimi bilgileri doldurulduktan ve son onay verildikten sonra başlıyor. Başlık çok gibi gelebilir fakat tasarımı tüm bilgileri 1 dakika içinde doldurulabilecek kadar basit tutmaya çalıştık. Kullanıcılar hızlıca seçimlerini yapıp, hedeflerini belirleyebilirler. Kullanıcılar isterlerse facebook ve twitter vasıtasıyla arkadaşlarına haber verebilir ve hedefleri için arkadaşlarının desteklerini bekleyebilirler. Bizim tek ricamız eğer hedefi tamamlayamazlarsa yaptıkları bağışın konu bölümünde isterlerse HadiYapArtik.com vasıtasıyla yazmaları ve dekontu bize göndermeleri. Ayrıca kullanıcılar arkadaşlarına da meydan okuyabilir ve onları hedefleri konusunda motive edebilirler.

-Bu çalışmada bir nevi kişisel hedeflerimiz genel fayda sağlıyor, öznellik nesnelliğe dönüşüyor. Kendimiz için güzel bir ceza veriyoruz. Bu güzel cezalar nelerdir, bağışçı kurumlarınız kimlerdir?

Bağış yapılabilecek kurumlar için kendi önerilerimizi sitemizde belirttik fakat kullanıcılar istedikleri kuruma bağış yapabilirler. Ceza olarak kendi belirlediğimiz tutarı seçtiğimiz kuruma bağışlıyoruz.

– Sistemde bağışlar nasıl gerçekleşiyor?

Bağış konusunda sistem tamamen bireyin kendi özelinde devam ediyor. Biz sadece hatırlatıp eğer bizimle bağış yaptıklarına dair bir bilgi paylaşırlarsa bizim aracılığımızla yapılan bağışları toplam olarak sitemizde yayınlayacağız.

– İnsanlar karar veriyor, sözlerini yazıyorlar, sonuçta onları gözlemleyen birisi yok. Fakat bir hakem var, sözün tutulup tutulmadığına hakem nasıl karar veriyor?

Hakemi aslında kontrol edecek kişiden çok motive edecek kişi gibi düşünüyoruz. Sonuçta ilk hedefimiz kişilerin hedeflerini tamamlayarak mutlu olmaları. Bu süreçte seçtikleri hedefi tamamlamada kendilerine destek olacak bir kişiyi hakem olarak belirlemelerini bekliyoruz. Sürecin sonunda hakemin tüm desteğine rağmen belirtilen hedef tamamlanamazsa hakemden objektif olarak hedef tamamlama ile ilgili bize doğru bilgi vermelerini bekliyoruz.

– İnsanların hadiyapartik.com’a bakış açıları, ilgileri nasıl oldu? Geri dönüşlerden bahsedebilir misiniz?

Daha proje aşamasında arkadaşların fikirlerini almaya başlamıştım. İlk fikirleri alırken ne gerek var gibi de yaklaşan olmuştu, çok süper olmuş diyenlerde mevcuttu. Burada gözlemlediğim gençler daha hayatın çok başında oldukları için hayatta yapmak istedikleri herşeyi yapabileceklerini düşünüyorlar. Tabi ki bunu başaranlarda olacaktır ama belli bir yaş ve tabir biraz klişe olacak ama hayat koşuşturmasının içine daha fazla girdiklerinde aslında birçok yapmak istedikleri hedeflerini tamamlayamamış olacaklarını görecekler. Buna paralel olarak 30 yaş üstünden daha pozitif geri dönüşler aldığımızı ve içeriği çok beğendiklerini belirtebilirim.

Bunun dışında genel olarak ulaşabildiğimiz herkesin ilk tepkileri bizi pozitif olarak etkiledi. Projenin beğenildiğini düşünüyorum ama tabi ki daha yolun çok başındayız ve bizim bu sistemi kullanmaya ihtiyacı olan kişilere ulaşabilmemiz gerekiyor. Mesela 60 yaşındaki bir bayandan çok güzel bir mesaj aldık; projemizi çok beğendiğini ve kendisi için hep yapmak istediği ve ertelediği bir konu için hedefini belirlediğini belirtti. Tabi buna benzer mesajlar bizi çok mutlu ediyor ve projemizin devamı için bize motivasyon sağlamaktadır.

Burada asıl amaçlarımızdan bir tanesi biraz önce belirttiğim yaş algısında bağımsız olarak, her yaş grubunda insanın bu sistemi bir motivasyon aracı olarak kullanmaları.

Projemiz yayınlandıktan sonra Hürriyet IK ekinde bir tanıtım yazımız yer aldı. Kullanıcı ve ziyaretçi sayımızın artmasına çok pozitif etkisi oldu. Ayrıca Türk Eğitim Vakfı (TEV) kendi sosyal medya hesaplarında projemizden bahsettiler. Kendilerine buradan tekrar teşekkür etmek isterim. Diğer STK lar ile de işbirliği yapmak istiyoruz. Buna yönelik çalışmalarımız ilerideki dönemlerde artacak.

– İnsanlar pek çok konuda kendilerine söz veriyorlar en çok verilen söz hangisi?

Şu anda en çok verilen sözler kilo vermek ve spor yapmak üzerine yoğunlaşmış durumda. Tabi sistemde aslında aklımıza gelen her türlü konuda kendimize hedef koyabiliriz. Mesela bu sene İstanbul a karın ilk yağdığı dönemde uzun süredir kar topu savaşı veya kardan adam yapmadığımızı konuştuk ve sosyal medya hesaplarımızda kardan adam yapma hedefi ile ilgili bir paylaşım yaptık. Buradan vermek istediğim mesaj yapmak istediğimiz fakat zamansızlıktan veya unutmaktan atladığımız herşey için kendimize hedefler belirleyebiliriz ve aslında o kadar atladığımız veya unuttuğumuz hedef, amaç vb. konu var ki.

– Peki en çok tutulan ve tutulmayan sözler hangileri?

10915158_932830593395808_7494902002832066035_nSistem çok yeni olduğu için hedef bitirme tarihlerinin gelmesine paralel olarak sözlerin hakemler nezdinde doğrulanması yeni yeni başladı. En çok verilen sözler olan kilo vermek ve spor yapmak hedeflerine paralel gidiyor şu anda tutulan veya tutulmayan sözler. Zamanla verilerin artması ile daha çok bilgi verebiliriz diye düşünüyorum bu konuda.

– Şimdiye kadar ne kadar bağış sözünde bulunuldu? Ne kadarı gerçekleşti?

Şu ana kadar 161 kişi hedefini tamamlayamazsa 13,050 TL bağış yapmaya söz verdi. Şu anda kadar 3 kişi hedeflerini tamamlayamadı ve 200 TL bağış yaptılar. 161 kişinin içinde hedefini tamamlamanın mutluluğu ile bağış yapacağını belirten kullanıcılarımızda mevcut olduğunu belirtmem gerekir.

Bu konuda ki güncel bilgileri ana sayfamızda sürekli paylaşıyoruz.

– Sitenin kuruluşunda ve sistemin işleyişinde tek başınıza mı çalışıyorsunuz?

Projenin tüm süreçlerini yurtdışındaki örnekleri de inceleyerek oluşturduk. Bu süreçleri hazırlarken internet ve pazarlama sektöründe çalışan arkadaşlarımızın görüşlerini aldık ve bir proje planı hazırladık. Bu bittikten sonra sektörde bize yardımcı olabilecek arkadaşlarım ile görüştüm ve şu anda bu projeyi takip eden ve edecek olan ekip ortaya çıktı. Sitenin yapımı ve takibi İnisiyatif Yazılım tarafından yapılmaktadır. İçerik ve sosyal medya yönetimi de CLICKON tarafından gönüllü olarak yapılacaktır. Her iki firmaya da projenin gerçekleştirilmesindeki gayretleri ve emekleri için teşekkür ederim.

– Bir de Hadi Yap Artık blog sayfanız var, aslında bu sayfa kişiler için yeni hedefler bulmaya yardımcı oluyor gibi görünüyor, blogdan da bahseder misiniz?

Bizim bloğu oluşturmamızın amacı hedefleri olan ve bu konuda araştırma yapan insanları bulmak, onlara sitemizi tanıtmak, hedefleri konusunda bilgi verebilmek ve eğer isterlerse hedeflerini sitemiz üzerinde takip etmelerini sağlamak. Projemizin tanıtımı için çok çeşitli kaynaklar kullanacağız tabii ki ama uzun vadede bizim beklentimiz blog sayfamız vasıtasıyla asıl kullanıcılarımıza ulaşmayı hedefliyoruz.

Tabi blog sayfamız çok yeni ve daha eklemek istediğimiz alanlar var. Mesela “Bu Hayatta Yapmak İstedikleriniz” şeklinde bir alanımız olacak. Buraya üyelik sistemi ile kullanıcılar giriş yapabilecek ve hayatta yapmak istedikleri herşeyin bir listesini burada tutabilecekler, hedef bitirme tarihini belirleyebilecekler ve bitirdikçe bu listede tamamlandı durumuna getirebilecekler.

– Son olarak ülkemizde sosyal sorumluluk özellikle markalar tarafından zorunluluk olarak algılanıyor. Ve genellikle yapmış olmak için yapılıyor. Sizce markaların sosyal sorumluluğa olan bakış açısı nasıl değişir?

Ülkemizde sosyal sorumluluk çalışmaları, STK ların sayısı gelişmiş ülkeler ile kıyaslandığında çok gerilerde. İnsanlarımızda da bu konularda çok fazla bir bilinç olduğu söyleyemeyiz. Burada belirttiğiniz gibi sadece medyada görünme amaçlı sosyal sorumluluk faaliyetinde bulunmaması gerekiyor firmaların. Firmaların bu faaliyetler içselleştirmeleri gerektiği düşünüyorum. Tabi bu faaliyetlerinin içine çalışanlarını da dahil ederlerse hem toplumsal bilincin artmasına hem de insanları içinde her zaman var olan güzel duyguların açığa çıkmasına yardımcı olabileceklerini düşünüyorum.

Bu nasıl olabilir, normal çalışma saatlerinin ufak bir miktarında çalışanların firmanın sosyal sorumluluk projelerinde yer alması için izin verebilmeli firmalar ve yaptıkları projelere çalışanlarının katılmalarını sağlayacak ortamları yaratabilmeli ve çalışanlarını desteklemeli. Bunu çalışma saatinin azalmasında kaynaklı bir iş, verim düşüşü olarak görmemeleri gerekir, aksine verimi artıran bir yaklaşım olarak değerlendirmeleri gerekir.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Bir Cevap Yazın

Kahvenizi İstediğiniz Sıcaklıkta Tutan “Akıllı” Seramik Kupa Ember ile Tanışın!

Her kahvenin nasıl kendisine has sunulan bir sıcaklığı varsa, bizlerin de istediğimiz kahveyi istediğimiz sıcaklıkta içme özgürlüğümüz olmalı değil mi? Artık var.Bir termos girişimi olan Ember sizi istediğiniz içeceği tam da istediğiniz sıcaklıkta içme imkanı sağlıyor.

İstediğiniz içecekten tam bir yudum aldıktan sonra başka bir işle ilgilenirken varlığını unutup soğutan, sonrasında da yeni bir içecek koymak zorunda mı kalıyorsunuz? 2010 yılında kurulan Ember, yeni bir “tüketici teknolojisi” kategorisi yaratmışlar ve insanlara yediklerini, içtiklerini istedikleri sıcaklıkta tutabilecekleri bir “saklama” sistemi geliştirmişler.

En sevdiğiniz içeceği istediğiniz sıcaklıkta tutmaya yarayan seyahat termoslarından sonra Ember, tam da çalışırken, dinlenirken, orada ya da burada elinizden düşürmek istemeyeceğiniz bir seramik kupa tasarlamış.

Bluetooth bağlantısını kullanarak kullanıcılarına cep telefonları üzerinden istedikleri sıcaklığı ayarlama imkanı veren bu akıllı seramik kupa, içeceği ısıtarak içmek istediğiniz hale getiriyor. The Ember Travel Mug uygulaması ile de istenilen sıcaklığa ulaştığında size bildirim gönderebiliyor. Böylelikle uzaktan bile olsa içecek için istediğiniz sıcaklığı uygulama üzerinden ayarlayabiliyor, istediğiniz içecek için belirlediğiniz sıcaklıkları uygulamaya kaydedebiliyorsunuz.

İlk yudumdan son yuduma kadar içeceğinizden aynı hazzı alabilmeniz için içinde yedi adet sıcaklık sensorü, hızlı soğutma sistemi ve mikroişlemcili ısıtma sistemi barındıran bu akıllı “termal kupa” yanınızdan ayırmak istemediğiniz eşyalarınız arasında ilk 3’te yer almaya aday.

Time Dergisi tarafından” 2017’nin En İyi İcatlarından” birisi olarak seçilen seramik kupa, kendi web sitesi ve Starbucks’larda $79.95 satılan seramik kupa şimdilik sadece Amerika’da olsa da talep arttıkça hızlıca yayılacak gibi görünüyor ne dersiniz?

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Burger King, Whopper İsteyen Müşterilerini McDonald’s’a Yönlendirdi

Dünyanın en büyük fast food restoran zincirlerinden biri olan Burger King, rakiplerine, özellikle de en büyük rakibi olan McDonald’s‘a sataşmaktan asla çekinmeyen bir firma. Firma bunun son örneklerinden birini Stephen King‘in aynı isimli romanından uyarlanan “It” filminin Almanya’daki ön gösteriminde gerçekleştirdiği ve “Asla Bir Palyaçoya Güvenme” şeklinde bir mesaj verdiği reklam çalışmasıyla sergilemişti. Şirket, daha sonrasında ise yine palyaçoların güvenilmez olduğuna dikkat çekerek rakibine göndermede bulunduğu, Cadılar Bayramı’na özel bir reklam filmi yayımlamıştı.

Bu haberimizde sizlere bahsedeceğimiz olayda da yine Burger King’in McDonald’s’a yönelik olarak yaptığı bir hamle olsa da şirketin buradaki amacı sadece rakibine destek olmak. McDonald’s Arjantin, geçtiğimiz 10 Kasım’ı “McHappy Günü” olarak kutladı ve 10 Kasım günü boyunca Big Mac satışlarından elde edeceği gelirin tamamını kanserli çocuklara destek olmak amacıyla bir yardım kuruluşuna bağışlayacağını açıkladı.

Burger King Arjantin de rakibinin bu hamlesine destek olmak amacıyla, David ajansının önderliğinde “Whopper’sız Bir Gün” hareketini başlattı. Ve Burger King bu hareket doğrultusunda, ülkede bulunan 107 restoranında bir gün boyunca Whopper satın almak isteyen müşterilerini geri çevirdi ve onlara McDonald’s’a gitmelerini söyledi. Tabii, Burger King müşterileri ilk başta bu duruma anlam veremediler, ancak durumu öğrenince Burger King’in bu hareketini takdirle karşıladılar.

Sıklıkla markaların sosyal sorumluluk projelerine imza attığına şahit oluyoruz. Ancak bir sosyal sorumluluk projesini hayata geçiren bir markanın en büyük rakibinden bu şekilde destek görmesi mi? Hayır, bu alışık olduğumuz bir şey değil ve umuyoruz ki, bu tarz hamleleri daha sık görmeye başlarız.

Burger King’in David ajansıyla birlikte ortaya çıkarttığı “Whopper’sız Bir Gün” hareketi için hazırlanan videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link