Güven BORÇA İle Derinlemesine Marka

Bu hafta Cumartesi Kahvesi’nde marka ve markalaşma denince akla gelen ilk isimlerden biri olan Güven Borça ile birlikteyiz. ODTÜ Endüstri Mühendisliği bölümü mezunu olan Güven Borça, Eczacıbaşı İpek Kağıt’ta Ürün Geliştirme Mühendisi ve Ürün Sorumlusu olarak görev  yaptığı dört yılı takiben Colgate-Palmolive şirketinde altı yıl süreyle Ürün Müdürü, Grup Müdürü, Pazarlama Müdürü pozisyonlarında görev aldı.

1997 yılından bu yana marka danışmanlığı yapan Güven Borça, Markam AŞ’nin kurucu ortağı ve yöneticisidir. İlk kitabı ‘Bu topraklardan dünya markası çıkar mı?’ Türk pazarlama dünyasının başyapıtlarından biri haline gelmiştir. Bugün de kendisiyle Turquality’den spor kulüplerinin markalaşmasına kadar birçok konu hakkında konuştuk.

Turquality projesinde çok fazla sayıda markaya destek veriliyor.

”Turquality projesinin büyük ölçüde doğru şekilde yürütüldüğünü düşünüyorum, en azından kamu tarafında fazla problem yok. Hakikaten iyi niyetli bir proje. Tabi kamunun bilemediği şu: kim dünya markası olabilir, kim olamaz. Bunu ayırma yetileri, markalaşmanın içinden gelmedikleri için doğal olarak yetersiz. O yüzden bana sorarsanız çok fazla sayıda markaya destek veriliyor. Tabi bir markaya destek verilince bir başka marka da talepte bulunabiliyor.”

Turquality bence fuar destek programından çıkmalı.

”Kamu da biraz dengeli davranmak zorunda. Halbuki bu iş denge  ile olacak bir iş değil. Bu işi yapabilecek olanlar belli ve dünya markası olma yolunda gidenlerin de anlamlı bir pazarlama yatırımı yapıyor olması lazım. Onlarında aslında miktarları üç aşağı beş yukarı belli. Ben olsam belirli bir paranın altında harcayanları Turquality destek projesinden çıkartırım. Çünkü biliyorum birçok firma fuar ve katalog desteği almak  için Turquality desteği alıyor. Fuarla, katalogla dünya markası olunmaz.

Yıllık yurtdışı pazarlama harcaması 4 milyon doların altında olan şirketlerin bu destek programından çıkarılması lazım. Ben olsam listeyi aşağıdan itibaren kesmeye başlarım ve 150 firmaya yarım hizmet vereceğime, 50 firmaya tam destek veririm. Tabi kamu biraz da bundan korkuyor olabilir. Bütçe büyüdükçe riskte artıyor haliyle. Firma gitmiş fuara katılmış ve 30.000 dolar destek istiyor bunu vermek kolay. Ama gitmiş dışarıda reklam yapmış, 3 milyon dolar harcamış, kamunun bu miktarlarda ki paraları ödemesi biraz daha zor elbette. Onları da anlıyorum bürokrat olarak. Ancak işin gerçeği budur. Hakikaten dünya markası olmak için çabalayan markalara sağlam destek vermek lazım. Turquality bence fuar destek programından çıkmalı.”

  • Ahmet ŞENKAYA: Türkiye’den orta veya uzun vadede bir dünya markası çıkarsa, buna en yakın aday sizce hangi marka ?

”Türk Hava Yolları, dünya markası olma yolunda iyi gidiyor. Bence havacılıkta Türk Hava Yolları’nı Pegasus’ta takip edecektir. Hava yolunda iyi olduğumuzu düşünüyorum. Onun dışında Efes Pilsen‘i etkili buluyorum. Beko özellikle belli ülkelerde gayet iyi, seramikten Vitra ve Kale‘yi iyi buluyorum. Hazır giyimden MaviKotonLc Waikiki‘den çok umutluyum. Aslında üzerinde konuşulması gereken iki nokta var: şimdiye kadar dünya markası olma ülküsüyle yola çıkmış olanlar ki bunlar arasında iyi gidenler var, ama çokta umduğumu veremeyenler de var. Şimdiye kadar hiçbirşey yapmamış, bundan sonra patlama yapmasını beklediğim markalar da var. İkinci gruba Lc Waikiki’yi, BİM’i, Simit Sarayı’nı ve Pegasus’u koyuyorum. İlk grupta ise bahsettiğimiz gibi Türk Hava Yolları, Beko, Vitra, Efes ve Arko grubu var.”

  • Ahmet ŞENKAYA: Spor kulüplerinin marka objektifinde doğru yönetildiğini düşünüyor musunuz ?

”Spor kulüplerimizde marka odaklı bir bakış yok, daha çok ürün odaklı bakış hakim. İyi bir hoca getir, transfer yap üstüne biraz da forma reklam. Hepsi bu. Spor kulüplerimize hakim olan bu anlayış yetmişlerin seksenlerin pazarlaması, ikibinlerin marka odaklı bakışı değil. Çarpıcı bir örnek olsun diye şu örneği vermek istiyorum: mesela ideal teknik direktör konusu. Bence Fatih Terim karakter olarak Fenerbahçe’ye yakışan bir teknik direktör. Agresif, hırslı, sert, iddialı. Zamanında Fenerbahçe’ye gelse daha iyi olabilirmiş. Aykut Kocaman da bence daha çok Galatasaray’a ya da Beşiktaş’a yakışan bir karaktere sahip. Mektepli Galatasaraylılar hala daha Fatih Terim’i tam anlamıyla kabullenebilmiş değil. Marka uyuşmazlığı var ortada. Fatih terim çok başarılı bir teknik direktör ve bence Mourinho’ya benziyor. Mourinho Real Madrid’e yakışır, Real Madrid’in de Türkiye’deki eş değeri Fenerbahçe’dir. Tabi bu tür marka odaklı yaklaşımlar ülkemizde pek geçerli değil. Süleyman Seba Beşiktaş markasına yakışıyordu ancak Yıldırım Demirören yakışmıyor. Ali Koç da Galatasaray’ın marka kimliğine daha yakın bir isim.”

Kulüpler marka kimliklerini netleştirirse ilerde transferlerini de bu doğrultuda yapar.

”Tüm spor kulüplerinin neredeyse tüm sloganları üç aşağı beş yukarı aynı. Mehter marşı uyarlaması gibi. Markalaşmanın temel ilkelerine aykırı bir durum aslında bu. Eskişehirspor’da bu durum farklı. Bando Es Es var, duydun mu o sesi bu Eskişehirspor’un maçı diyebiliyorsun. Bu alanlara hiç kafa yorulmuyor. Bir kulüpte tutsun Jingle House’a marş ısmarlasın. Tüm bu anlattıklarımıza bakarsak, kulüplerimizin marka odaklı değil, ürün odaklı yönetildiğini görebiliriz.”

Herkes markanın katma değer yaratacağının farkında ama bir marka nasıl oluşur ne yapılır bilen yok.

”Ülkemizde markalaşmanın önemine tam olarak varıldığını söyleyemem. Mehmet Şimşek’i Uludağ Ekonomi Zirvesi’nde baştan sona izledim. Herkes katma değer yaratmada mutabık. Katma değerinde herkes tarafından mutabık olunmuş 4 alt unsuru var: tasarım, inovasyon, arge , marka. Tasarım konusu özellikle sivil toplum ve özel sektör tarafından yoğun olarak ele alınıyor, birçok yarışma düzenleniyor. İnavosyon, herkes inovasyonu konuşuyor. KOSGEB’ten TOBB’a herkes inovasyonu destekliyor. Arge, evet hükümet çok yönlü bir arge desteği veriyor. Tübitak başta olmak üzere ciddi destekler veriliyor. Bu üçünde yoğunlaşma var ancak marka konusunda yok. Bir Turquality projesi var ancak o da tam anlamıyla bilinmiyor. Sebebi ise kamu kesiminde marka konusuna tam anlamıyla hakim birilerinin olmaması. Türkiye’de marka ve markalaşmadan bahsedilmesi, markalaşma konusunun ilk gündeme gelmesi 2000ler. Doğal olarak markalaşmaya hakim birileri yok. Bir diğer nokta ise kamu bilmediğini bilmiyor, kabul etmiyor. Markalaşma konusunda yetişmiş az insan var ve onlara gidilmiyor, fikir alınmıyor. Herkes markanın katma değer yaratacağının farkında ama bir marka nasıl oluşur ne yapılır bilen yok. Niyet var idrak var ancak aksiyon zayıf. ”

  • Ahmet ŞENKAYA: İstanbul şüphesiz Türkiye’nin en önemli markalarından biri. Sizce İstanbul’u dünyaya tanıtırken hangi özelliğini ön plana çıkartmalıyız ?

”İstanbul patladı gidiyor… Her geçen gün daha fazla yatak kapasitesi ve havalanı zaten yapılıyor. Ama tabi daha tutarlı daha planlı bir şekilde tanıtmak gerekiyor. İstanbul doğu ile batı arasında bir köprüdür, kültürlerin kavşak noktasıdır. İstanbul’da hem doğuyu hem batıyı yaşarsınız. O açıdan İstanbul batılı için bir keşiftir, bir yerinde batılı modern İstanbul’u görebilirken, bir diğer yanında doğuyu görebiliyor. Doğudan gelenler için ise hedef ülke konumunda. Herkes için farklı farklı özellikleri var. Bunlar parlatılmalı. Batılı pazarlarda daha rekabetçi, daha etkili iletişim çalışmaları yapabilir. Ama İstanbul’un pozisyonu bellidir. Kültürlerin kavşak noktasıdır. Yeni icatlar aramaya gerek yok. Buna uygun davranılması gerekir. İstanbul’un kavşaklara, alışveriş merkezlerine boğulmasına gerek yok. İnsanlar İstanbul’a AVM’ye gelmiyor, alışveriş işin bir parçası ama İstanbul’u doğru konumlandırmak için, bu tarihi kültürel olguları öne çıkartmak daha doğru. İstanbul’un pozisyonu belli yeni arayışlara gerek yok.”

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlamasyon.com’un eş kurucusu. Koyu Barcelona, The Beatles, Apple ve Steve Jobs hayranı.

1 Comment

  1. Makalelerin sitede ilk yer aldıkları tarihi sol yada sağ üst köşede belirtmelisiniz. Teşekkürler.

Bir Cevap Yazın

Converse’den Sadece İki Günlüğüne Açık “One Star Hotel”

Bir dönemin kitleleri peşinden sürükleyen ikon sneaker markası Converse, sadece iki günlüğüne oldukça özel bir otel açıyor.

‘Daha önce hiç deneyimlemediğiniz bir otel konseptine hoş geldiniz’ diyen markanın Londra’da yer alan pop-up otelinin her katında Converse One Star özel koleksiyonundan parçalar görülebilecek. Beş katlı otelde yer alan her oda ise misafirler için özel olarak tasarlandı.

Markanın hızlı bir geri dönüş yapan, önemli serilerinden birisi olan “One Star” ismini olan otel, Converse’in tasarımcılarla işbirliği yaptığı One Star Koleksiyonunun lansmanı için hayata geçirilen bir fikir. Özellikle markanın oldukça güçlü olduğu yıllar olan 90’lar teması ile gerçekleşen bu iki günlük etkinlikte, dönemin modası, ikon sneakerı Converse, kaykay ve müzikleri bir araya getirilerek bir nostalji havası yaratılmaya çalışılmış.

Zaten sadece iki gün hizmet verecek bu otel için herhangi bir rezervasyon gerekmezken marka otel ziyaretçilerine “en taze müzik, stil ve sneakerları” vadediyor. Bununla beraber otelde sıfır uyku ve gürültülü komşuların olacağı konusunda tüm ziyaretçiler baştan “uyarılıyor”

One Star Hotel’in her biri farklı bir tema ile dekore edilmiş odalarının tasarımlarının arkasında A$AP Nast, Yung Lean ve MadeMe gibi günümüz gençlerinin sevdiği şarkıcılar ve özel konuklar bulunuyor. Ayrıca otelin ziyaretçilerini odalarda özel ürün deneyimlerinin beklediği de markanın verdiği haberler arasında.

One Star Hotel’in tanıtım videosunu aşağıda izleyebilirsiniz.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Playmaker Ajans Başkanı Kerem Mutlu İle Spor Pazarlaması Hakkında Konuştuk

Cumartesi Kahvesi bölümümüzün bu haftaki konuğu Playmaker Sports & Entertainment’ın kurucu ortağı Kerem Mutlu.

Merhabalar Kerem Bey öncelikle sizi kısaca tanıyalım. Extreme sporlara nasıl ve hangi dal ile başladınız?

Türkiye’deki ilk spor ajanslarından, sektörün öncü ve her zaman trend belirleyen yapısı ile sektöre yön veren ajansı Playmaker Sports & Entertainment’ın kurucu ortağıyım; aynı zamanda yine extreme ve action spor alanında faaliyet gösteren ve bünyesinde şampiyon sporcular bulunduran Oli Spor Kulübü’nün kurucuları arasında yer alıyorum.

Spor hayatıma 9 yaşımda yelken ile başladım ve tüm yelken branşlarının tamamında milli yarışçı olup, ülkemiz adına şampiyonluklar aldım.

80’lerde Windsurf’ün popüler olması ile bu branş adına Türkiye’de yarışan ilk sporcu grubu arasında yer aldım ve milli olarak şampiyonluklar elde ettim.

Snowbard’un da yine 80’lerde ortaya çıkması ile bu sporu da ülkemizde yapan ilk grup arasında yer aldığımı gururla söleyebilirim.

Windsurf ve Snowboard ile başlayan spor hayatım daha fazla board sporları odaklı şekilde devam etti.

Profesyonel yarışmayı bırakmama rağmen halen bu sporları yapıyorum ve yeni sporcular yetişmesi için gerek eğitim olanakları yaratmak; gerek global yarışları ülkemize getirmek şeklinde gayret gösteriyorum.

Extreme ağırlıklı olan ancak günümüzde kitlesel erişime de açık hale gelen pek çok spor dalı ile ilgileniyorsunuz, ilgilenmekle de kalmıyor, ülkemize bu sporların global organizasyonlarını getirerek kitlelere ilham veriyorsunuz. Muhtemelen tüm bu dallar çocuğunuz gibi olmuştur ama en çok hangisinden keyif alıyorsunuz sizde yeri daha ayrı olan bir dal var mıdır?

Aslında Playmaker Sports & Entertainment, futboldan basketbola, golften koşuya kadar Türkiye’ de bir çok ilki gerçekleştiren şirket olarak ön plana çıktı ve bundan gurur duyuyoruz. Futboldaki en önemli kampanyalar, marka entegrasyonları, özel projeler, UEFA Kupası Finali, Fenerbahçe 100. Yıl Yıldızlar Geçidi gibi Playmaker Sports & Entertainment olarak hayata geçirdiğimiz; basketbol, voleybol, Turkish Airlines Golf Final’ in Türkiye’ ye gelmesi ve bu denli büyük bir organizasyon olması; Avrasya Maratonu’nun Vodafone İstanbul Maratonu’na dönüşme süreci ve 3.000’ lerden 40.000’ lere çıkan koşucu adedine erişilmesi; koşunun ülkemizde trend olması odaklı çalışmaları Playmaker çatısı altında uyguladık ve bugün gururla anlatıyoruz.

Tabii ki action sporlar daha değişik bir mecra olduğu için ön plana çıktı ve burada da başardığımız çok güzel hikayelerimiz oldu. Bu sporların Türkiye’ de mega organizasyonlarının hayata geçirilmesi , sponsorluk yapılarının gelişmesi ve Türk sporcularının bu alanlarda da üst sıralarda yarışabilecek hale gelmeleri ile birlikte güzel bir kitle oluşturduğumuzu söyleyebilirim. Action sporlar dediğimizde ağırlıklı olarak board sporları ve moto cross gibi daha değişik sporlar akla geliyor. En çok hangi spordan keyif aldığımı ise, board üzerinde olduğum her spordan büyük heyecan duyduğumu söylemeliyim. Board sporlarının atası zaten naturel olarak bir şort ile board üzerinde yaptığınız surf aslında… Surf kültürünün de Türkiye’ de bir şekilde gelişmesine vesile olduğumuz ve halen geliştirmekte olduğumuz için çok mutluyuz.

Benim için en önemli yeri olan sporlar; çok bağlı olduğum windsurf başta olmak üzere, snowboard ve ardından son senelerde iyice büyüyen tutkum kitesurf :)

Önümüzde Erciyes’te gerçekleşecek çok önemli iki uluslararası spor ve yaşam stili etkinliği var. Bunlardan birisi , 3 seneden bu yana düzenlenen ve bu sene 03 Mart 2018’de FORD isim sponsorluğunda gerçekleşecek olan FORD Snowboard Dünya Kupası. Bu etkinlikten biraz bahsedebilir misiniz?

3 seneden bu yana Erciyes Dağı’nda hayata geçirdiğimiz ve Uluslararası Kayak Federasyonu (FIS)’ın en prestijli organizasyonlarından biri olan bu tarihi müsabaka için Develi Kapı’da konumlu 2637 Metre rakımlı pistte, 19 ülkeden 120 sporcu yarışmasını öngörüyoruz.

İtalya’nın en ünlü kayak merkezleri Carezza ve Cortina; dünyaca ünlü yarışların düzenlendiği Slovenya Rogla, Bulgaristan Bansko ve Avusturya Alp’lerinin zirvelerinden biri olan Lackenhof gibi dünyaca ünlü kayak merkezlerinde düzenlenen bu dev organizasyonun final etabını, 3 Mart’ta

Erciyes Kayak Merkezi’nin yeni yaşam stili üssü olarak anılan Develi Kapı Bölgesi’nde gerçekleştireceğiz.

Global kış sporları organizasyonlarımızın büyük destekçisi Ford’un, isim sahipliğini aldığı FORD Snowboard Dünya Kupası, her sene bir önceki seneden daha fazla kendini geliştiren, izleyiciye sürprizler sunan deneyimler yaşatan; sürdürülebilir bakış açısı ile hayata geçen bir etkinlik olma özelliği taşıyor.

Salt bir sportif organizasyon olmanın üzerinde bir bakış açısı ile tasarladığımız Ford Snowboard Dünya Kupası, ülkenin her yanından Erciyes’e gelen bireylere ilham veren; kış sporlarının ülkemizde ve dünya genelinde geldiği noktayı kanıtlayan bir değer taşıyor.

Tüm hazırlıklarını 1 ay öncesinden tamamladığımız etkinlik boyunca, Erciyes’in vizyoner kimliği ile örtüşen sportif yaşam stili organizasyonları hayata geçirdiklerini ve sadece sporcuların değil, izleyici kitlenin de organizasyondan en büyük keyfi almalarını önemsiyoruz.

Gün boyu sürecek DJ performanslar, Ford araçları ile test sürüş deneyimi aktiviteleri, Ford’un izleyiciler odaklı saha aktiviteleri ile festival kurgusunda gerçekleştireceğimiz organizasyon, kış mevsimi tutkunlarına unutulmaz bir hafta sonu yaşatacak.

Erciyes Dağı uluslararası bu kadar büyük bir etkinliğe ev sahipliği yapabildiğine göre dünya kalite standartlarında yeterli ve önemli bir kayak merkezi diyebilir miyiz?

Erciyes coğrafi konumu itibariyle de “Dünyanın En Merkezi” konumundaki kayak merkezlerinden bir tanesi. Türkiye’ye dünyanın dört bir yanından uçak seferleri bulunuyor ve İstanbul’dan da Kayseri’ye her gün gerçekleşen çok sayıda tarifeli uçuşla oldukça ekonomik ve yüksek konforla ulaşılıyor. Erciyes’in İstanbul’a olan 1 saatlik uçuş mesafesi burayı yerli ve yabancı turistler açısından oldukça cazip kılıyor. Diğer yandan Erciyes, Kayseri Hava Limanı’na 25 dakika, Kayseri şehir merkezine 20 dakika ve Kapadokya’ya 45 dakika uzaklıkta. Erciyes’te kayak tatili yapan bir birey, sporun yanı sıra Erciyes’e 1 saatlik mesafede bulunan Kapadokya’da kültür turizmine de vakit ayırabilme avantajını tadıyor.

Dünyaca bilinirlik sahibi elit sporcuların snowboard, snowkite ve kayak antrenman kampları için tercih ettiği bir kış sporları üssü olmamızın yanında amatör kış sporcuları ve günü birlik ziyaretçileri de hesaba kattığımızda geçen kış sezonunda dağımızda 2 milyon ziyaretçiyi ağırlamış bulunuyoruz. Her yıl çok ciddi ilerlemeler kaydederek devam ediyoruz. Geçen sezon çok iyi bir çıkış yakalayarak sezonumuzu yüzde 40’lık bir ziyaretçi artışıyla kapattık. Erciyes’e dünyanın dört bir yanından turist geliyor. Özellikle Kapadokya ve Erciyes’i birleştiren “Kültür Kayağı” konseptiyle Benelux ve Kuzey Avrupa ülkeleri başta olmak üzere yurtdışından talep görüyoruz.

Erciyes’in bu fark yaratan değerlerinin arkasında ise; Kayseri Büyükşehir Belediyesi tarafından 2011 yılında kurulan ülkemizin ilk ve tek dağ yönetim şirketi Erciyes A.Ş yer alıyor. Ülkemizdeki bakış açısını bambaşka bir boyuta taşımak odaklı başarılı faaliyetlere imza atan bu oluşumun gücü ile;

Erciyes Kış Sporları Merkezi, şimdiye kadar 3’ü Dünya, 5’i Avrupa olmak üzere uluslararası çok önemli organizasyon olmak üzere, ulusal çapta ise yine farklı branşlar olan ‘Koç Spor Fest Kış Oyunları, Erciyes Cup, Türkiye Geneli Alp Disiplini müsabakaları, Zirve Erciyes Yarışları gibi sportif faaliyetlere ev sahipliği yaptı. Erciyes, 2015 yılında Türkiye tarihinin ilk Avrupa Kupası’nı gerçekleştirmiş, burada elde ettiği organizasyonel başarı neticesinde kazandığı tecrübeyle 2016 yılında yine ülkemiz tarihinde ilk kez kış sporlarının en önemli müsabakalarından biri olan Dünya Kupası gerçekleştirdi. Dünyanın en iyi snowboard sporcularını Kayseri’de ağırlayan Erciyes A.Ş, uluslararası spor kamuoyu ve spor otoriterleri tarafından takdirle karşılanmış, bu başarı 2017 yılında da ülkemize ve Erciyes’e ikinci Dünya Kupası’nı getirmiştir. Bu organizasyon, Shining Stars Awards’da 2017’nin en başarılı spor etkinliği ödülüne layık görüldü.

Tüm bu başarının etkisiyle, Dünya standartlarındaki pistlerimiz, konaklama ve ulaşım imkanlarımızın kolaylığı, eğitimli ve tecrübeli insan kaynağımız ve organizasyonel kabiliyet ve kapasitemiz Erciyes’i 2018 yılında da Uluslararası Kayak Federasyonu (FIS) tarafından üçüncü kez tercih sebebi yaptı ve 3 Mart 2018 tarihinde Snowboard Dünya Kupası bu kez Ford isim sahipliğinde Erciyes’te gerçekleştirilecek.

Erciyes’te gerçekleştireceğiniz bir diğer global ve tarihi etkinlik ise; bu sene dünyada ve ülkemizde ilk kez hayata geçecek olan Snowkite Dünya Kupası Finali. Öncelikle Snowkite nasıl bir spor?

Son yılların en popüler ve hızla yükselen sporu kiteboard; hem denizde hem de dağlarda yapılabiliyor.

Deniz versiyonu uçurtma sörfü olarak adlandırılan kiteboardun uçurtması; snowboard veya kayak ile birleştiğinde, dağların zirvesinde çok keyifli bir aksiyon deneyimi yaşatıyor. En az kitesurf kadar popülerleşen bu spor; ülkemizde de her geçen gün daha fazla meraklı ile buluşuyor. İzlemesi de çok keyifli olan bu spor, sonsuz beyaz bir fon içinde göreceğiniz rengarenk uçurtmalar izlenimi verdiğinden oldukça ilgi çekici.

Ülkemizde Erciyes Dağı, gerek rüzgar kondisyonları; gerek volkanik özelliğinden dolayı sunduğu düz ve engebesiz formlu snowkite için en elverişli yapısı ile Dünya çapında bilinirlik sahibi birkaç değerli snowkite üssü arasında anılıyor.

Ülkemizde kitesurf adına her yaz Türkiye, Avrupa ve Dünya Şampiyonaları gerçekleştiren ve bu sporun şu an bu denli geniş kitlelerce yapılmasına ön ayak olmuş bir ekip olarak; yükselen sportif yaşam biçimi snowkite adına da büyük emek veriyoruz. Erciyes’te 4 seneden bu yana işletme ortağı olduğumuz Magna Apex çatısı altında yer alan Playground Kış Sporları ve Eğlence Tesisi’nde de bu alanda en deneyimli koçlar eşliğinde snowkite eğitimleri; ekipman hizmetleri vermemiz yanında ilk ulusal snowkite yarışını da 2015’te Erciyes’te hayata geçirdik. Tesisimiz Yayla Enerji ve Playmaker olarak, Shining Stars Awards’da “ Yılın Girişimi “ ödülüne layık görüldü ki bundan ötürü de gururumuz büyük.

22 – 25 Mart’ta Erciyes’te düzenleyeceğiniz Snowkite Dünya Kupası Finali’nin ülkemiz için önemi nedir? Gelecek yıllar için kış turizmine turizmine nasıl bir katkı sağlayacağını düşünüyorsunuz?

2018 senesinde bir ilke daha imza atarak, dünya genelinde yükselen kış sporu olarak yıldızı parlayan ve geniş kitlelerle temas eden Snowkite sporu adına ülkemizin dünyaca bilinirlik sahibi en elverişli dağı Erciyes olarak; Dünya’da ilk kez gerçekleştirilen Snowkite Dünya Kupası’nın final etabını, ev sahipliğimizde gerçekleştireceğiz. 22- 25 Mart 2018 tarihleri arasında Develi Kapı’da gerçekleştireceğimiz, 24 Mart’ta Jabbar konseri ile taçlandıracağımız bu tarihi müsabaka ve yaşam stili etkinliği için geri sayımdayız.

Uluslararası Kiteboard Federasyonu (IKA) bu yıl ilk kez sowkite adına; Dünya Kupası serileri düzenliyor.

Serilerin sonunda dünya şampiyonlarının belli olacağı tarihi organizasyon bu branşta ülkemizin en donanımlı organizasyon şirketi olmamızdan ötürü tarafımızca gerçekleştirilecek. Playmaker Sports & Entertainment olarak; bugüne kadar gerçekleştirdiğimiz 1 Kiteboard Dünya Kupası, 1 Kiteboard Dünya Şampiyonası, 2 Kiteboard Avrupa Şampiyonası, 5 Türkiye Kiteboard Şampiyonası deneyimlerimiz ile bu kez IKA Snowkite Dünya Kupası Final Etabı’nı Erciyes’te Develi Kapı’da gerçekleştireceğiz.

Erciyes’te yapılacak final etabında yarışmanın tüm disiplinleri olan cross racing (rota yarışı), long distance (uzun mesafe yarış) ve 80 km’lik dayanıklılık etabı cross country formula GPS ile Dünya Şampiyonları belli olacak.

10 yıldır yatırım yapılan altyapısından ötürü, şartların muazzam uygunluğuyla tüm bu mega organizasyonların Erciyes’te yapılıyor olmasının ana mimarları Kayseri Belediyesi ve Erciyes AŞ’ye müteşekkiriz. Ülkemizde kış sporları bilincinin günden güne gelişmesini sağlayan ekip içinde olmanın verdiği gururla, ana hedefimizin 2026 yılında Dünya Kış Sporu Olimpiyatları’na Erciyes olarak ev sahipliği yapmak olduğunu belirtmek isterim.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

MARKETING MEETUP 2018


Marketing Meetup'ta erken kayıt dönemi devam ediyor.
30 Mart'a kadar devam eden 'Last Call' kampanyasında yararlanmak için hemen kaydol.
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Marketing Meetup'ta erken kayıt dönemi devam ediyor. 30 Mart'a kadar devam eden 'Last Call' kampanyasında yararlanmak için hemen kaydol.
KAYDOL
19 Nisan, Uniq Istanbul
close-link


Teknolojiyi pazarlamaya en yaratıcı ve
verimli şekilde uygulayan markalar 
MarTech Awards ile ödüllendiriliyor.
ÖDÜLLERİ İNCELE
19 Nisan, Uniq Istanbul
close-link
Bu Etkinlikte Olmalıyım
close-link