Ergün Erdem: ‘Sosyal Medyada Ölçülebilir Hedefler Koymak Temel Prensip Olmalı’ 0

Cumartesi Kahvesi’nde bu hafta C2A’dayız. Ajansın kurucularından Ergün Erdem ve Barış Topuz ile  keyifli  sohbetler  gerçekleştirdik. Bu hafta  Ergün Erdem‘le olan sohbetimize yer veriyoruz. Erdem, bütünleşik pazarlama ve sosyal medya üzerine çok değerli açıklamalar yaptı.

 ‘’Bütünleşik pazarlamada geriye dönüş söz konusu’’

tn‘’İletişim sürecinde yaşanan evrimleşme ajanslara da yansıdı. İlk zamanlarda Full Hizmet Ajansları vardı ve bu ajanslarda pazarlama iletişimine dair herşey yapılıyordu. Zaten o günlerde ürüne ve maliyete dayalı pazarlama söz konusuydu ve çok fazla kanal yoktu. Zaman içerisinde bu kayboldu ve pazarlama iletişimi alanında yoğun gelişmeler yaşandı. Bu gelişmeyle birlikte yeni uzmanlık alanları doğdu ve Full Hizmet Ajanslarının içerisinden , niş alanlara hizmet eden alt ajanslar çıkmaya başladı ve sektör giderek çeşitlendi. Bu durum en çok müşterinin işine yaradı tabii ki. Ancak şu da var ki zaman içerisinde müşteri tarafındaki iletişim departmanı  bu çeşitlenmeden dolayı ajansları yönetemez hale geldi.

Aynı zamanda bir markanın tüketicinin zihninde pozisyonlanması çok kolay bir durum değil. Bu pozisyonlanmasyı sağlayabilmek de bütünleşik pazarlamanın tüm alt dallarının efektif koordinasyonundan geçiyor ve bu dalların tamamının aynı şeyleri söylüyor olması gerekiyor. Bu gözlerle baktığımız zaman tüm dünyada  yavaş yavaş bir geriye dönüş başladı. Bu dönüş ile birlikte ABD ve İngiltere’de markalar, ajansları konsolide etme sürecine girdi ve bu durum Türkiye’ye de yansıdı.

309200_10151413147073332_632349846_nBiz uzun yıllardır Bütünleşik Pazarlama İletişimi Ajansı konusunun markalar için daha verimli olduğuna dair inancımızı hiç yitirmedik ve bundan dolayı da 5 yıl önce C2A’yı faaliyete geçirdik. Bütünleşik pazarlamanın sosyal medya kısmında ise 2 yıllık  uzun  bir çalışmanın  ürünü olan The Netfork isimli alt markamızı kurduk. Medya planlama haricindeki pazarlama iletişimine bir bütün olarak bakarak faaliyetlerimizi devam ettiriyoruz.’’

Necip Murat: Dijital medyaya yönelik proje hazırlamak konvansiyonel medyayla kıyaslandığında daha mı zor ?

‘’Her ikisinin de kendine ait dinamikleri var. O açıdan birine birinen daha zor demek yanlış olur diye düşünüyorum.  Geleneksel medyada senaryonun yazımından tutun da montajına, set işçisine, makyajcısına kadar ilgilenilmesi gereken birçok dinamik bulunurken, diğer tarafta tek bilgisayarla tüm işler halledilebilir gibi gözüküyor, ancak dijitalin de kendine ait çok sayıda dinamiği mevcut.

Necip Murat: Bütünleşik pazarlama iletişiminde sosyal medya ve mobilin gücü sürekli artıyor. Markaların bu alanlara ayırdıkları bütçe aynı oranda artıyor mu ?

‘’ Çoğu markada böyle bir artış söz konusu değil. Ancak bu alanda öncü olan veya olmak isteyen bazı firmalar var. Bu firmalarda da ortalamadan fazla bir artış söz konusu. Bugün İstanbul’da ‘pazarlama bütçemin %40’ını dijital,mobil operasyonlara ayırıyorum’ diyen reklamveren var. Ne kadar gerçekleşiyor ya da gerçekleşmiyor tartışılır ama bunu ifade eden şirketler mevcut.

2 sene evveline kadar bütçeden arta kalan para ile dijital,mobil işler yürüyordu. Ancak bu dönemde herkes yılın başında dijitali,sosyal medyayı ayrı bir başlık olarak açıp, reklam bütçesini buna göre planlıyor. Markaların bu alanlara ayırdıkları bütçe sürekli artıyor ama başta da söylediğim gibi bu alanların gelişimine paralel bir bütçe artışı söz konusu değil.  ‘’ 

Necip Murat: Herhangi bir kullanıcıya ‘en son hangi markanın Facebook sayfasına girdin ya da en son hangi markanın Facebook kampanyasını hatırlıyorsun?’ diye sorulduğunda ya hatırlamıyor ya da uzun bir süre düşünmesi gerekiyor. Sizce markalar verdiği emeklerin karşılığını alabiliyor mu ?

‘Sosyal medyada ölçülebilir hedefler koymak temel prensip olmalı’

‘’Markalar öncelikle sosyal medya iletişimlerinin amacını belirlemeli. Markanın sosyal mecraları kullanma nedeni marka bilinirliğini arttırmak ise farklı, satışları arttırmak ise farklı bir yanıtı var bu sorunun. Ancak şöyle bir örnek versem yeterli olacaktır sanırım. Ben müşterilerimden biri ile offline mecralardan biriyle entegre bir yarışma yapıyorum. Bu yarışma sonucunda marka, her gün 200 ya da 300 kişi ile doğrudan temas kuruyor; bu kişilerin içerisinden 20-30’uyla karşılıklı konuşma   yapılıyor; 1-2 tanesi de ödül kazanıyor.  Her gün 2 kullanıcı demek yılda 700 kişi demektir. Televizyonu ne kadar kullanırsanız kullanın 1 tane tüketici ile bile doğrudan temas kuramazsınız. Bu bağlamda değerlendirirsek markanın verdiği paranın karşılığını fazlasıyla aldığını söyleyebiliriz.  Ancak tam olarak değerlendirebilmek için yapılan kampanyanın amacını iyi bilmemiz gerekiyor.  İşte bu yüzden de ölçülebilir hedefler koymak sosyal medya kampanyalarının  temel prensibi olmalı’’

Necip Murat: Sosyal medya markalar için tuzaklarla dolu bir yol. Yaptıkları bir paylaşım, marka imajının zarar görmesine ve hatta bir linç kampanyasına dönüşebiliyor. Markalar sosyal medyada paylaşım yaparken en çok neye dikkat etmeliler?

”Herşeyden önce iyi bir ajans ile çalışmalılar. Sosyal medyada yapılan şey sadece bir post atmak olarak görülmemeli. Orada asıl yapılan şey tüketici ile iletişim kurmak. Yapılan iletişimin sonuçlarının nereye varabileceğini ölçmeden hareket edilmesi durumunda markaların başı dertten kurtulamaz. Dolayısıyla nitelikli personel ve ajans ile çalışmak markanın dikkat etmesi gereken en önemli nokta. Bu durum hiç bir sıkıntı yaşanılmayacağı anlamına gelmiyor ama iletişimi tam olarak bilen kişiler tarafından  yönetilen bir süreç, kötü sonuçlar alma riskini büyük ölçüde azaltıyor.”

Pazarlama alanında Türkiye'nin en çok okunan blogu : Pazarlamasyon'un kurucusu.

Bir Cevap Yazın

Pazarlamacılar İçin Sosyal Medya Kullanım İstatistikleri 0

Günlük hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline gelen dijital platformların hayatımızı nasıl değiştirdiğini gözler önüne seren raporun detaylarını ve HubSpot’un hazırlamış olduğu pazarlamacıların sosyal medya ile erişimlerini nasıl genişlettiğini gösteren istatistikleri sizler için paylaşıyoruz.

Facebook

 • İnternet kullanıcılarının % 72’si yetişkin kullanıcılardan oluşuyor. (Pew Research Center, 2015)
 • Pazarlamacıların sadece % 45’i Facebook’ta yaptıkları iletişim çalışmalarının etkili ve sonuç verici olduğunu düşünüyor. (Social Media Examiner, 2015) – Fotoğraflı Facebook postları, fotoğraf içermeyenlerden 2 kat daha fazla etkileşim alıyor. (Buzzsumo, 2015)
 • Facebook kullanıcılarının %70’i günlük oturum açarken, %43’ü günde birkaç kez oturum açıyor. (Pew Research Center, 2015)
 • Facebook, sosyal medya trafiğinin, % 82’sini daha uzun postlara, % 84’ünü ise daha kısa haber makalelerine gönderiyor. (Pew Research Center, 2016)
 • Facebook ve Twitter kullanıcılarının % 63’ü her bir platformun, olaylar, arkadaşlar ve ailenin dışındaki konularda haberler için ek bir kaynak görevi gördüğünü söylüyor. (Pew Research Center, 2015)
 • İnsanların % 74’ü Facebook’u profesyonel amaçlı kullandıklarını söylüyor. (HubSpot, 2017) -Son iki yılda Facebook’taki içerik tüketimini % 57 oranında artış göstermiş bulunmakta.  (HubSpot, 2016)
 • İlginç bir içerik bulmak için insanların % 76’sı Facebook sayfalarını kullanıyor. (HubSpot, 2016) -Facebook,  1,13 milyar günlük aktif kullanıcısı olduğunu belirtiyor. (Statista, 2016)

Instagram

 • -Instagram’da, yüzleri gösteren fotoğraflar, yüzleri göstermeyen fotoğraflara kıyasla % 38 daha fazla etkileşim alıyor. (Georgia Institute of Technology, 2014)
 • -Yetişkinlerin % 28’i Instagram kullanıyor. (Pew Research Center, 2015) -Instagram kullanıcılarının % 59’u günlük olarak platformda olurken, %35’i ise günde birkaç kez ziyaret ediyor.  (Pew Research Center, 2015)
 • -Instagram’ın aylık 500 milyon aktif kullanıcısı bulunuyor. (Statista, 2016) -Instagram’da her gün 95 milyondan fazla fotoğraf ve video paylaşılıyor. (Instagram, 2016)

Linkedin

 • Yetişkinlerin % 25’i Linkedin kullanıyor. (Pew Research Center, 2015)
 • -Linkedin, 30-49 yaş grubunda kullanım oranlarının 18-29 yaş grubundakine göre daha yüksek olduğu tek önemli sosyal medya platformu. (Pew Research Center, 2015)
 • Üniversiteden mezun olan yetişkinlerin % 46’sı Linkedin kullanıyor. (Pew Research Center, 2015)
 • Çalışan yetişkinlerin %32’si Linkedin kullanıcısı, bununla birlikte %14’lük diğer bir kesim çalışmayanlardan oluşuyor. (Pew Research Center, 2015)
 • Son iki yılda Linkedin’deki içerik tüketimi % 21 arttı. (HubSpot, 2016)
 • Linkedin’in 450 milyon üyesi var, ancak her ay profesyonel olarak sosyal ağa yalnızca %25’lik bir çoğunluk katılıyor. (VentureBeat, 2016)

Pinterest

 • Yetişkinlerin  %31’i Pinterest’i kullanıyor. (Pew Research Center, 2015)
 • Pinterest’in aylık 100 milyon kullanıcısı bulunuyor. (The New York Times, 2015)
 • Pinterest kullanıcılarının %71’i kadınlardan oluşuyor. (Search Engine Land, 2015)
 • Pinterest’teki insanların %45’i TV izlerken uygulamayı kullanıyor. (Pinterest, 2016)

Snapchat

 • Snapchat’in, günlük 150 milyon aktif kullanıcıya sahip olduğu belirtiliyor. (Statista, 2016)
 • Her saniye Snapchat’da 8.796 fotoğraf paylaşılıyor. (CEWE Photoworld, 2016)
 • Snapchat kullanıcılarının %52’si 25 yaşın altında. (Statista, 2016)
 • ABD’li internet kullanıcılarının % 30’u Snapchat’ı düzenli olarak kullanıyor. (eMarketer, 2015)

Twitter

 • Yetişkinlerin %23’ü Twitter kullanıyor. (Pew Research Center, 2015)
 • Twitter kullanıcılarının %30’u 50 yaş altı, %11 ise 50 yaş ve üstü kullanıcılardan oluşuyor.  (Pew Research Center, 2015)
 • Twitter, sosyal sitelerdeki uzun makalelere yapılan göndermelerin %16’sını ve daha kısa haber makaleleri için ise %14’ünü oluşturuyor.  (Pew Research Center, 2016)
 • Twitter, ABD’de olduğu kadar uluslararası alanda da yaklaşık 4 kat fazla kullanıcıya sahip olduğunu belirtiyor. (Pew Research Center, 2016)
 • Son iki yılda, Twitter’daki içerik tüketiminin % 25 arttığı belirtiliyor.-Twitter 313 milyon aylık aktif kullanıcıya ulaşıyor.  (HubSpot, 2016)

Sosyal Medya Yönetimi

 • Pazarlamacının %88’i, sosyal medya faaliyetleri için yatırım getirilerini nasıl ölçtüğünü öğrenmek istiyor.  (Social Media Examiner, 2015)
 • Pazarlamacıların sadece %42’si sosyal medya faaliyetlerini ölçebildiğini söylüyor. (Social Media Examiner, 2015) -Pazarlamacının %92’si sosyal medyanın işlerinde önemli olduğunu söylüyor. (Social Media Examiner, 2015)
 • En az iki yıl boyunca sosyal medyayı aktif olarak kullanan pazarlamacıların yarısından fazlası, sosyal medyanın satışlarını artırmalarına yardımcı olduğunu söylüyor. (Social Media Examiner, 2015)
 • Sosyal medya pazarlamasında haftada en az altı saat yatırım yapanların en az %61’inin arama motoru sıralamalarında üstlerde olduğu görülüyor. (Social Media Examiner, 2015)
 • 10 küçük işletme sahibi 6 kişi, sosyal medya faaliyetlerinden elde edilen ROI’yi takip edemiyor. (eMarketer, 2015)

Sosyal Medya Kullanımı

 • Pazarlamacıların %64’ü sosyal medyayı altı saat ya da daha fazla kullanırken, %41’i haftada 11 saat ya da daha fazla kullanıyor. (Social Media Examiner, 2015)
 • Pazarlamacıların yaklaşık %19’u her hafta sosyal medyada 20 saatten fazla zaman harcıyor.  (Social Media Examiner, 2015)
 • Tüm pazarlamacılardan %83’ü aktif olarak sosyal medya pazarlama girişimlerini sürdürüyor. (Aberdeen, 2016)
 • 2015 itibariyle, 65 yaş ve üstündeki kişilerin %35’i sosyal medyayı kullanıyor ve 2005’te bu oranın sadece %2 olduğu belirtiliyor. (Pew Research Center, 2015)
 • 2015 yılı itibariyle, genç yetişkinlerin %90’ı sosyal medya kullanmaktadır; buna karşılık 2005’te bu oran sadece %12’ydi. (Pew Research Center, 2015)
 • Dünyanın neredeyse üçte biri düzenli olarak sosyal ağ kullanıyor. (eMarketer, 2016)

Görsel İçerik

 • Görsel içerik, sosyal medyada diğer içerik türlerinden 40 kat daha fazla paylaşılabiliyor. (Buffer, 2014)
 • Sosyal medya paylaşımlarında 75-100 kelimeden oluşan imgeli makaleler, daha az imge içeren makalelere oranla daha fazla paylaşım alıyor. (Buzzsumo, 2015)
 • Çevrimiçi pazarlamacılar %71’i sosyal medya pazarlamasında görsel öğeleri kullanıyor. (Social Media Examiner, 2015)
 • Araştırmacılar, renkli görsellerin, içerikleri  %80 oranında okuma istekliliğini arttırdığını söylüyor. (Xerox, 2014)
 • Infografikler, sosyal medyada diğer herhangi bir içerik türünden 3 kat fazla seviliyor ve paylaşılıyor. (Mass Planner, 2015)

Bu veriler ve daha fazlası için Pazarlamasyon Akademi’nin gerçekleştireceği, dijital pazarlama konusunda sizi bir adım ileri götürecek Digital Excellence Program’ın indirimli kayıt dönemini kaçırmayın!

Digital Excellence Program

Facebook’ta Mobil Veri Paketini Kullanmadan Video İzleyebileceksiniz 0

Facebook, kullanıcılarına ‘Instant Videolar’ ile uygulama içindeki video yüklemelerini beklemeden izleyebilecekleri bir video özelliği üzerinde çalışıyor. Bu özellik ile kullanıcılar uygulama içindeki videoları cep telefonlarının veri paketini kullanmadan izleyebilecekler. Telefonun  wi-fi bağlantısı ile temas ettiği noktada Facebook videoları otomatik olarak indirecek ve kullanıcısına sunacak. Bununla beraber uygulama içinde kaydedilen videolar sonrasında mobil veri paketini etkilemeden izlenebilecek.

Yayıncıların kullanabileceği bir özellik

Instant Videolar, kullanıcıların internet paketlerini kullanmayan bir özellik. Bununla yanı sıra 2019 yılında internet üzerinden tüketilen içeriğin yüzde 80’ninin video içerikli olması bekleniyor. Bundan önce de Facebook Instant Articles üzerine bir takım yenilikler yapmıştı ve bunlardan en çok dikkat çekeni ise içeriklerin analiz edilebilmesi ve bu alanda reklamların yayınlanabilecek olmasıydı. Facebook Instant Videoları, yakın bir zamanda yayıncılar için büyük öneme sahip olacak video içeriklerine yönelik projelerde kullanabilir. Yapılan tüm bu yenilikler zaman içinde bir sosyal ağdan öte, küresel bir topluluk misyonuyla yoluna devam eden şirketin önemli kilometre taşlarından biri olan ‘Informed Community’ olma çabasına her geçen gün yaklaştığını gösteriyor.

Bir diğer yandan izleme oranlarını arttırmaya yönelik olan bu adım ile Facebook, uygulama içindeki kullanıcıyı daha uzun süre tutmayı başarabilir. Bu sebeple,  videoların yükleme süresini ortadan kaldırmak veya kısaltmak, videoların wi-fi üzerinden mobil veriyi paketini etkilemeden indirilebilmeleri bir çok Facebook kullanıcısını cezbedecektir.

Facebook, Instant Videoları Android uygulaması üzerinde küçük bir grup arasında test ettiğini TechCrunch’a yaptığı bir açıklamada duyurdu. Üzerinde ‘yıldırım’ işareti olan bu videoların kullanıcı Haber Kaynağı’nda ise nasıl ve ne kadar sıklıkta çıkacağı bilinmiyor.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
İçerikle Pazarlama Workshop

Yemekcom Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ile, içeriğin kral olduğu yeni dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?
Hemen Kaydol
close-link
DIGITAL EXCELLENCE PROGRAM 

Dijital Mükemmelliği Yakalayın!

KAYDOL
close-link