Bekir Kaplan

Medya İstanbul yöneticisi Bekir Kaplan ile .istanbul ve .ist projeleri ile ilgili merak edilen her şeyi konuştuk.

İstanbul Markasının Dijital Platforma Taşınma Öyküsünden bahseder misiniz?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Medya A.Ş. tarafından sağlanan operasyonel hizmetler ve altyapı desteği ile .istanbul ve .ist yeni, coğrafik üst düzey alanları hayata geçti. .com, .net gibi artık kullanabileceğimiz, marka şehrimizin marka alan adları mevcut. Artık, İstanbul’un gücünü markanızın gücüne katabilir, lokalizasyonunuzu web adresinizi de İstanbul üzerinden işaret edebilirsiniz. Proje 2012’de İBB nin başvurusu ile başlamıştı ve 2014’te kabul edildi. Sonrasında tüm altyapı çalışmaları ile 27 Ocak 2016 da kullanıma açıldı. Bu Proje, İBB Başkanı Sn Kadir Topbaş’ın, Akıllı şehirler (Smart City) projesini de tamamlayan önemli bir parça ve İstanbul’ u odak şehir yapma yolunda,şehri teknolojik ve dijital anlamda da yeniden dizayn eden, marka şehrin her anlamda kalkınmasını sağlayacak olan vizyon projelerinden bir tanesidir. Medya Aş olarak böyle bir projede operatör olmaktan yönetmekten hatta bir parçası olmaktan çok mutluyuz, gururluyuz. Yeni, taze ve boş alanları hizmetinize sunan ve sunacak olan .istanbul ve .ist alan adı projesi, başta İstanbullular olmak üzere dünya çapında kişi ve kurumlara açıldı. 10 Mayıs itibari ile “ilk gelen alır “ ilkesi ile halka açılıyor olacak.

Nokta İstanbul’un, İstanbul’un markalaşmasına yönelik çalışmalar içerisindeki yeri ve önemi nedir?

Sn Kadir Topbaş’ın da deyimi ile Dünyada ve Dijital Dünyada Odak Şehir, İstanbul… Kendisi bir marka ve teknolojik bir proje ile bu markanın gücü dijitale taşınmış bulunmakta. Dolayısı ile .istanbul projesinin İstanbul markasına katkısı ve de İstanbul markası gücünü arkasına aldığı gerçeği yadsınamaz. Her anlamda, akıllı şehirlerin ve bilgi teknolojilerinin önemli olduğu, insanlara, halkımıza hizmetin online olarak daha hızlı ve kaliteli verilmesi konusu burada temel bağlayıcı kriter. Bir Vizyon projesi olarak .ist & .istanbul yeni ve milli alan adı uzantıları da bu bağlamda vatandaşlarımıza çevrimiçi / online kimliklerinde kendi marka ve lokasyonları ile  internette var olma imkanı tanıyor.

istanbul

.istanbul & .ist Yeni Alan Adı Uzantılarının Faydaları Nelerdir?

Dijital Platformda, İstanbul markasını gücünü markanıza katar,

Yeni, taze, Güvenilir boş alanlar sunar,

Yeni fikir ve proje sahipleri açısından dinamik ve İnovatif özelliğe sahiptir,

Marka, kurum ve kuruluşlarınızın web adresleri lokalizasyon işaret eder,

Millidir, bu bağlamda, TR’de ilk ve tek alan adı uzantısıdır!

Nokta İstanbul alan adlarının 10 Mayıs’ta genel kullanıma açılması sonrasında ne kadar büyüme kaydedildi?

Rağbet büyük oldu. Geniş bir kesimden ve farklı meslek guruplarından ilgi ve isteklilik söz konusu. İlk gün 10 bin alan adına ulaşmakla birlikte şu sıralarda 23 bin alan adı kaydına ulaşmış durumdayız ve devam edeceği aşikâr. Biz de bu konudan ve gördüğü ilgiden memnunuz.

Yıl sonuna kadar ne kadarlık büyüme bekleniyor? Toplam Nokta İstanbul alan adı sayısının kaça ulaşacağı öngörülüyor?

Bizim hedefimiz elbette İstanbul’a yakışır bir gereklilik olarak büyük. Bildiğiniz üzere 27 Ocak itibari ile Global Markalar ile start verdiğimiz kayıt süreci 10 mayıs ile genel kullanılabilirliğe açılmış durumda. Dolayısı ile aslında sınırsız olarak 10 Mayısta açıldı alan adı kayırları. Biz yıl sonu hedefi olarak 3 farklı senaryo ile bekliyoruz yıl sonu ama hedefimiz en yüksek satışa sahip şehir alan adı olmak. Bu bağlamda ilerliyoruz ve çok da iyi ilerliyoruz.

Şimdiye kadar Nokta İstanbul alan adını alan büyük markalar hangileri?

Bu marka ve şirketlere herkes şeffaf bir şekilde ulaşabilir elbette. Ancak biz yine birkaç tanesinden bahsedelim sorunuza binaen. Global markalar döneminde rağbet yoğundu. Markalarını korumak veya aktif kullanmak amaçlı bir çok markadan başvuru alındı ve alan adları kaydedildi. BBC, GMAIL, Blogger, Instagram, Bloomberg, Youtube, Amazon, Facebook, Twitter, Whatsapp, Versace, BMW, Apple, Google, Türk Hava Yolları, GAP, Sahibinden, bankaların neredeyse tamamı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve belediyenin kurum ve kuruluşları, İstanbul ile özdeşleşmiş durumdaki Şehir Hatları, Kültür AŞ, Spor AŞ, İSKİ, İGDAŞ, iştirakleri, İlçe Belediyeleri, Üniversiteler, STK ve organizasyonlar Kızılay, Darülaceze ve daha bir sürü marka sayılabilir. Önemli nokta şudur ki, bu marka ve şirketler bir değil birden fazla hatta onlarca alt marka alan adlarını da aldılar. Biz de medya AŞ olarak artık www.medya.istanbul adresini aktif olarak kullanıyoruz.

Nokta İstanbul alan adını ilk kaydettiren kişi veya kuruluş hangisiydi?

Merkezi Kayıt kurumu ve Operatörü (Registry & Registry Operatör) Evet… Biz, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Medya AŞ olarak  27 Ocak 2016 tarihinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanımız Kadir Topbaş ile yaptığımız bir basın toplantısı ile açılışımızı gerçekleştirmiştik ve kendisine orada güzel bir sürpriz yaparak alan adlarını www.kadirtopbas.istanbul tahsis ettik. İlk kaydedilen isimler bu bağlamda Kadir Topbaş ve  www.ibb.istanbul ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi olmuştur. Ancak markalar açıldığı ilk anda rağbet göstererek alan adlarını aldılar. Kaydını yaptıran ilk marka da BBC olmuştur.

ist-.istanbul-alan-adı

Nokta İstanbul alan adlarını aktif bir şekilde kullanan firmalar var mı yoksa sadece marka güvenliği için mi aldılar?

Elbette büyük ve köklü markalar için marka koruma önceliği var. Dolayısı ile birçok firma kullansın kullanmasın İstanbul markalı alan adını alıyor. Ancak şuan alan adlarımızın çoğu aktif. En azından kullanılan adreslere yönlendirilmiş durumda aktif kullanılıyor. Onun dışında özel bir çalışma hazırlanıyor ki, o da şudur: Belli markalar özellikle .istanbul alan adını aktif kullanmak istiyor. Web sayfaları şuan hazırlanıyor. Örneğin sahibinden, örneğin Türk Hava Yolları veya İstanbul Ticaret Odası gibi… Saydığımız markaların da %90 ı aktif durumda özellikle İstanbul da bulunan marka ve şirketler.

.ist ile biten alan adlarına rağbet nasıl,.ist bu anlamda ilgi çekiyor mu?

Takdir edersiniz ki .ist özel bir alan adı uzantısı. Biz .istanbul ve .ist alan adı uzantılarını hayata geçirirken İstanbul’un dijital markaları olarak konumlandırdık. İstanbul dolayısı ile öncü bir marka oldu ancak ist alan adının da bahsettiğiniz üzere kelimenin son hecesi olmasından ötürü tanımlayıcı ve çok orijinal bir özelliği söz konusu. (Art.ist gibi, real.ist gibi, dent.ist vb… )Bu alan adları oldukça rağbet görüyor ancak bazıları premium alan adları arasında ve özel isimler. Zamanı geldiğinde kısa bir süre sonra bu özel alan adlarını da kullanıcılarımıza ve İstanbul markası ile dijital platformda yer almak isteyen herkese açmış olacağız.

Nokta İstanbul alan adının avantajları nelerdir?

Bir defa bir dünya başkentinden, İstanbul adından ve markasından bahsediyoruz Dolayısı ile dijital platformda, İstanbul markasının gücünü markanıza katar, yeni, taze, güvenilir boş alanlar sunar, yeni fikir ve proje sahipleri açısından dinamik ve inovatif özelliğe sahiptir.

Marka, kurum ve kuruluşlarınızın web adresleri lokalizasyon işaret eder, .istanbul, İstanbul’un bir parçası olmanızı sağlarken, .ist kelime sonuna gelen tanımlayıcı özelliği ve İstanbul un kısaltması olan kısa formu ile size farklı olanaklar sağlar ( ör: ideal.ist, dent.ist )

Millidir, bu bağlamda, TR’de ilk ve tek alan adı uzantısıdır.

Nokta İstanbul için birlikte çalıştığınız kayıt operatörleri nasıl seçildi?

Kayıt Operatörlerimizi belirlerken biz bir tercihte bulunmuyoruz. Bizim için mühim olan şudur ki,  İstanbul markasını gücünü arkasına alan bu alan adı uzantılarını isteyen bütün kayıt operatörleri satsın. Doğru ve yerinde hizmet vermesi tek şartımız. Ancak ICANN tarafından belirlenen bazı kurallar var mesela ICANN e-akredite olması şartı gibi veya alt yapı sağlayıcımız olan şirket tarafında operatör olma süreci için gerekli süreci tamamlaması gibi. Bunun dışında biz, bizimle çalışmak isteyen ve sürecini tamamlayan bütün bayiler ile çalışıyoruz ve çalışmaya açığız.

İlk Siz Öğrenin!

Pazarlama dünyasına dair merak ettiğiniz ne varsa haftalık bültenimizde!

I will never give away, trade or sell your email address. You can unsubscribe at any time.

Paylaş
Pazarlamasyon Pazarlama, Sosyal medya, Marka Yönetimi, Pazarlama İletişimi, Dijital Pazarlama ve İş Dünyası konularına odaklı bilgi kaynağı.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here