Barış Topuz: ‘ Yapılmamış olanı yapmak işi çok zor hale geldi. ‘ 0

Cumartesi Kahvesi’nde bu hafta C2A’nın yaratıcıları ile yaptığımız sohbetin ikinci bölümü var. İlk hafta Ergün Erdem’le yaptığımız sohbete bu hafta ajansın eş kurucusu olan Barış Topuz’la devam ediyoruz. Topuz, markaların sosyal medya tutumlarından dijital mecralarda iş yapmanın zorluklarına kadar birçok konuda çok değerli açıklamalar yaptı.

Ahmet Şenkaya: Markalar bazen imkansızı mı istiyor ?

IMG_2579

‘’Reklamcılığın kat ettiği yola bakacak olursak, müşteriler hem ajanslardan beklentilerinin yerini bulup bulmadığını anlamak hem de gerçekten ortaya kulaktan kulağa yayılma özelliğine sahip bir iş yaratılmış mı görmek için ajansları baskı altında tutuyor diyebiliriz. Kulaktan kulağa yayılma özelliğine sahip bir işin ortaya çıkması önemli. Televizyon reklamına da gazete reklamına da bakarsanız üzerine konuşturacak işler yapmak trend oldu. Çünkü günün sonunda eğer üzerine konuşturacak bir iş çıkarsa ortaya, konuşma yalnızca o mecrada kalmıyor sosyal medyaya da günlük hayata da taşınmış oluyor. Evet bazen markalar ajanslardan imkansızmış gibi görünen şeyleri talep edebiliyor ama bunu da çok garipsemiyoruz doğrusu.’’

Ahmet Şenkaya: Günümüzde dijital mecrada iş yapmanın daha zor bir hal aldığını düşünüyor musunuz?

‘’Küreselleşme ve internetin bu denli yaygınlaşmasıyla, yani herkesin herşeyi görebilmesiyle birlikte yapılmamış olanı yapmak çok zor hale geldi. Herhangi bir müşterimize dijital mecrada bir iş yapmaya hazırlanırken yaptığımız ilk iş, yapmayı düşündüğümüz çalışma daha önce yapılmış mı buna bakmak oluyor ve genelde de yapılmış oluyor. Konuya bu açıdan bakıldığında dijitalde iş yapmak gerçekten çok zor bir hale geldi.’’

Ahmet Şenkaya: Markaların sosyal medya iletişiminde ajanslardan en çok talep ettiği hizmetler neler ?

‘’Öncelikle akla gelen ilk konu tabi ki ‘bize bir Facebook hesabı açın’repliği. Bu tarz bir istek artık asla gelmiyor. Bunun biraz jenerasyonla da ilgisi var. Markalar tarafında iletişimi yönetenlerin yaşları gençleştikçe, doğal olarak sosyal medyaya yönelik bir bilinçlenme de söz konusu oluyor. Ancak iş derinlenmesine bilinmediği için ajansların yönlendirmesiyle hareket eden reklam verenlerde var.’’

Ahmet Şenkaya: Pazarlamanın 4P’si vardı, gelişti 7P oldu. Size göre sosyal medya yönetiminde olmazsa olmaz P’ler ve C’ler var mı ?

Bu P ve C’ler birşeyleri tanımlamak için gerekli tabi ki; en azından konuşmalara bir çerçeve getirmek için. Ancak sıklıkla bu tarz genellemelerle ‘10 adımda 12 adım’ diyerek dalga geçtiğimiz de oluyor. Elbette işin gözardı edilemez temel bir kısmı var, örnek vermek gerekirse: Facebook’un görsel yayınlamak için koyduğu bazı kuralları var ve bu kuralları gözardı ederseniz, markanızın logosu ve yayınladığı görseller, görselin içinde güdük görünebilir ve bu gibi garip durumlar ortaya çıkabilir. Ancak genel  tabloya bakacak olursak eğer, olmazsa olmaz P’ler ve C’ler biz pek görmüyoruz açıkçası. Konunun temellerini belirledikten sonra, o markaya, o markanın hedef kitlesine, hedef kitlenin sosyal medyadaki varlığına ve varlığının biçimine göre hareket edilmesi gereken türlü türlü durumlar var ve bizce asıl olması gereken kurallar, bunların daha iyi tespit edilmesi olmalı. Aksi taktirde kitabı açıp bu işin şu şu kuralları varmış bu kuralları uygulayalım derseniz markanıza ters düşen işlerde yapabilirsiniz.

Ahmet Şenkaya: Facebook hala reklam verenler için hedef kitle hedeflemesinde en iyi seçenek mi ?

‘’Evet, eğer doğru kullanılırsa Facebook en iyi seçenek diyebiliriz. Şu noktaya değinmeden geçmek istemiyorum, çoğu ajans Facebook’u hedef kitle hedeflemesinde doğru kullanmıyor, çok fazla detaya inmiyor. Markaların hedefleri ve amaçları için detaya inmek gerekiyor. Ajanslar detaya inmek yerine daha çok genel hedeflemelere bakıyorlar; yalnızca iPhone kullanıcılarını hedeflemek gibi. Oysa çok daha fazla detaya inme imkanı sunulduğuna göre, biraz daha detaya inmek gerekiyor, bunu değerlendirmek lazım. ‘’

Ahmet Şenkaya: Sosyal medya markalar için tuzaklarla dolu bir yol. Yaptıkları bir paylaşım, marka imajının zarar görmesine ve hatta bir linç kampanyasına dönüşebiliyor. Markalar sosyal medyada paylaşım yapmadan önce nelere dikkat etmelilier ?

‘’Sosyal medyada gördüğünüz gibi bir olaya pozitif bir bakış açısıyla yaklaşmakla negatif bir bakış açısıyla yaklaşmak arasında bir ayrım yapacak olursak, insanların genelinde negatifi söyleme eğilimi olduğunu gözlemleyebiliriz. Ortaya koyulan bir çalışmayı beğendiğini söyleme ile beğenmediğini söyleme arasında ciddibir fark var. İnsanlar arasında, sosyal medyada özgürce konuşabildiklerini hissetmelerinden kaynaklı, sosyal medyayı tepkilerini dile getirdikleri bir mecra olarak görme anlayışının hakim olduğunu söyleyebiliriz. Dolayısıyla kaliteli bir iletişim stratejisi kurmak ve buna göre hareket etmek gerekiyor.’’

 

Pazarlamasyon.com’un eş kurucusu. Koyu Barcelona, The Beatles, Apple ve Steve Jobs hayranı.

Bir Cevap Yazın

Snapchat, Reklamverenlere Piksel Takibiyle İstatistik Sağlayacak 0

Özellikle milenyum kuşağı olarak tanımlanan genç kuşak arasında en popüler sosyal ağlardan biri olan Snapchat, markalara piksel takibi özelliğini açıyor. İnternet trafiğine ve reklamlara maruz kalmaya dair verileri sağlayacak bu özellik sayesinde, reklamverenler Snapchat reklamlarına ilişkin daha açık istatistikler elde edebilecek.

Fabletics, JustFab ve ShoeDazzle’ın dâhil olduğu çatı marka TechStyle, ayakkabı ve giyim ürünlerini öne çıkarmak için bir yıl önce Snapchat’te reklam vermeye başlamıştı. Şirket bu reklamlarla, daha fazla ürün satmayı hedefliyordu. Fakat önemli bir sorunla baş etmek zorundaydı. TechStyle’ın elinde, hangi müşterinin Snapchat reklamından gelip alışveriş yaptığına dair doğrudan kullanabileceği bir yöntem yoktu.

Bu nedenle, Snapchat’in uzun zamandır beklenen piksel takibi özelliğini deneyen ilk firmalardan biri TechStyle oldu. Piksel takibi, reklamverenlerin, internet sitelerinde bir kod oluşturup reklamı gördükten sonra alışveriş yapıp yapmadıklarını görmelerini sağlıyor.

Snap Pixel adı verilen özellik, Snapchat üzerinden verilen reklamla ile internet sitesi trafiği arasında anlamlı bir bağ kurmaya çalışan doğrudan pazarlamacılara, performans tabanlı bir reklam modeli sağlamak için ilk adım olma özelliğini taşıyor.

Facebook, Googleve diğer bazı platformlar, etiket veya piksel tabanlı takip özelliğiyle reklamverenlere ölçme ve hedeflemede yardım ediyor. Snapchat’in reklam hizmeti vermeden önce, karmaşık hedeflemelerden çekindiği biliniyordu. Fakat reklam imkânı veren her sosyal ağ gibi o da dijital reklamcılığın vazgeçilmezi hâline gelen reklam ölçme, analiz etme ve takip araçlarını reklamverenlere sundu.

TechStyle Moda Grubu Kıdemli Müdür Yardımcısı Laura Joukovski, Snapchat’in piksel takibi özelliğine ilişkin yaptığı değerlendirmede, özelliği deneme ve öğrenme sürecine devam ettiklerini ve bu nedenle işin çok başında olduklarını belirtti. Joukovski ayrıca, piksel kod özelliğinin Snapchat’te reklam veren markalar için tamamen yeni ve daha iyi bir yol olduğunu ve böylece neler olup bittiğini, tıklama eyleminin ötesindeki doğrudan pazarlama işaretlerini değerlendirmeleri adına etkili olacağına inandıklarını söyledi.

Snap Pixel özelliğini kullanmak isteyen reklamverenler, öncelikle Snapchat’in reklam satın alma aracı üzerinden, belirledikleri bir internet sitesine yönlenecek trafiğin takibi için bir piksel oluşturuyor. Örneğin, kaç müşterinin Snapchat reklamını gördükten sonra e-ticaret sitesini ziyaret ettiğini ve alışveriş yaptığını merak eden bir perakendeci veya Snapchat reklamıyla bülten üyeliği formunu doldurup onay sayfasını gören müşterilerin sayısını bilmek isteyen bir reklamveren için bu yeni özellik, tam anlamıyla biçilmiş kaftan hâline geliyor.

Piksel kod hazır olduğunda pazarlamacılar, kampanya istatistiklerini gerçek zamanlı olarak takip edebiliyor ve reklamı görüntüleyen veya onunla etkileşime geçen kişilerden toplanan verileri 28 güne kadar görebiliyor. Özellik, yıl sonu itibarıyla etiketleri de içeren reklam hedeflemesi sayesinde, markaların, internet sitelerini ziyaret eden özel kullanıcılara ve gruplara odaklanmasını da sağlayacak. Snapchat kullanıcılara, dilerlerse bu özelliğe onay vermeme hakkı da tanıyacak.

Joukovski, özelliği değerlendirirken, Facebook ve Google başta olmak üzere birçok platformun doğrudan pazarlama noktasında markalara çok yönlü araçlar sunduğunu, bu açıdan bakıldığında Snapchat markalarla birlikte çalışmak istiyorsa kendilerine aynı düzeyde araçlar vermesi gerektiğini de sözlerine ekleyerek, bir anlamda daha fazla adım atılmazsa piksel kod özelliğinin de yeterli olmayacağını vurguluyor. Bununla birlikte, Facebook ve Google’ın aksine Snapchat piksel özelliği şimdilik sadece ölçme işlemleri için kullanılabiliyor.

Snap Pixel’den gelen ilk sonuçlar ise gelecek vadeder nitelikte. TechStyle’ın Snapchat reklamı gördükten sonraki 24 saat içinde alışveriş yapanları takip ettiği ilk denemesinde, satın alma başına maliyet %60’tan %40’a düştü. Grubun diğer markası ShoeDazzle’da ise aynı değişken %63 oranında gerçekleşti ama üye olma başına maliyet %48 oranıyla beklentinin altında kaldı.

Joukovski istatistikleri yorumlarken, veriler sayesinde Snapchat reklamlarına maruz kalan kullanıcıların reklamla nasıl etkileşime geçtiklerini ve siteye nasıl yönlendirdiğini görebileceklerinin de altını çiziyor.

Snap Pixel’in reklam hedeflemelerine derinlik katması ve reklamverenler için akıllıca bir karşılaştırma yapma olanağı tanıması bekleniyor. Bakalım özelliğin gelişim süreci nasıl ilerleyecek ve markalara daha fazla yenilik sunulacak mı?

Twitter Çalışanı Son Gününde Donald Trump’ın Hesabını Sildi 0

Medya önünde zaman zaman garip, bazen de utanç verici manzaralar yaşatan ve uyguladığı iç ve dış politikalarla büyük tepki çeken ABD Başkanı Donald Trump, bu kez başka bir olayla gündeme geldi.

Sosyal ağlarda oldukça aktif olan ABD Başkanı’nın en sık kullandığı sosyal medya platformunun mikro blog sitesi Twitter olduğu biliniyor. Trump, buradaki paylaşımlarını @realdonaldtrump kullanıcı adıyla, kişisel ve resmi profili üzerinden yapıyor. Fakat başkan burada da bir şok yaşadı ve resmi hesabı 11 dakikalığına silindi.

Twitter’dan yapılan açıklamada, ofisteki son gününü geçiren bir Twitter çalışanının ABD Başkanı’nın hesabını sildiği duyuruldu. Hesap, açıklamadan 11 dakika öncesinde silindi ve dünyayı yöneten liderlerden olan başkanın Twitter profilini ziyaret etmek isteyen kullanıcılar “Böyle bir hesap yok” ifadesiyle karşılaştı. Ne var ki Twitter’ın ilk açıklamasında, hesabın “yanlışlıkla” silindiği belirtilmişti. Bu da, olayın çalışan kaynaklı olmasının daha sonra ortaya çıktığını gösterdi.

Silinen hesap, dünyanın konuştuğu ve farklı ülkelerden tepki çeken bir isim olunca, Twitter’daki tepkiler ve yorumlar da bir o kadar çeşitli oldu. Twitter’daki paylaşımlarıyla da pek çok kişinin alaya aldığı Trump’ın hesabının silinmesi komik tweet’lerle yorumlandı.

İnternetin en çok ziyaret edilen sitelerinden Mashable olayı “Gizemli kahraman, sen kimsin? Amerika sana teşekkür etmek istiyor.” yorumuyla duyurdu. Hatta Gizmodo gibi kimi haber siteleri, Trump’ın hesabını silen Twitter çalışanıyla röportaj yapmak istediklerini belirtti.

İşte konuyla ilgili olarak Twitter’da yapılan yorumlardan bazıları:

Mashable’ın konuyla ilgili tweet’i
Mad Men’de SCDP’nin metin yazarı Peggy Olson’da yorumlarda kullanılan figürlerden oldu.
Politikacı David Jolly de yorum yapanlardan biriydi.

Hatırlayacağınız üzere bu, Trump’ın Twitter’daki ilk şoku değil. McDonald’s hesabından atılan bir tweet de başkanı oldukça kızdırmıştı. Bakalım, Donald Trump Twitter gündemini daha ne kadar bu şekilde işgal edecek.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link


 

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link