Philip Morris Sabancı’da Üst Düzey İki Atama Gerçekleşti

Philip Morris/Sabancı Ailesi’ne 1996 yılında katılan Duygu Tunçkan, Finans ve İdari İşler Direktörlüğü görevine getirilirken, 2003 yılından beri Philip Morris/Sabancı bünyesinde görev yapan Sevcan Uçer, Pazarlama Direktörü oldu. Bu atamalarla birlikte Genel Müdür Enrique Jimenez’e bağlı olarak çalışan 11 kişilik üst yönetim ekibindeki kadın profesyonel sayısı 7’ye çıktı.

Pazarlama Direktörlüğü görevine atanan Sevcan Uçer ise, şirketin Pazarlama Departmanı’nda başladığı Philip Morris kariyerinde  pazarlama, operasyon, satış departmanlarında giderek artan sorumluluklar üstlenip, şirketin İsviçre’de bulunan genel merkezinde Global Ürün Müdürlüğü, Satış Stratejileri Müdürlüğü gibi pozisyonlarda önemli projeleri yönetti. 2014 yılında Philip Morris Türkiye Üst Yönetim Ekibi’ne dahil olan Uçer, evli ve iki çocuk annesi.

Başarılı İK uygulamaları ve Çeşitlilik ve Kapsayıcılık politikasıyla öne çıkan Philip Morris/Sabancı’nın üst yönetim ekibindeki 11 kişiden 7’sini kadınlar oluşturuyor. Halihazırda Kurumsal İlişkiler, Satış, İnsan Kaynakları, İş Geliştirme ve Planlama, Pazarlama, Finans ve Riski Azaltılmış Ürünler departmanları kadın profesyoneller tarafından yönetiliyor. Sahip olduğu know-how ve yetenek havuzuyla Philip Morris International içinde “Yetenek
Fabrikası” olarak adlandırılan Philip Morris/Sabancı’nın 100’ün üzerinde çalışanı PMI’ın yurtdışındaki iştiraklerinde üst düzey görevlerde bulunuyor. Bu çalışanların yüzde 25’ini de yine kadınlar oluşturuyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

İstanbul Kültür Üniversitesi İletişim Sanatları Bölümü Mezunu. Reklam Yazarlığı kariyerinden sonra, Pazarlamasyon'da içerik editörlüğü.

Bir Cevap Yazın

Asıl Hedef Kitlesi Kadınlar Olan Marlboro’nun Pazarlama Stratejisi Nasıl Değişti?

Sigarayı sadece belirli bir cinsiyete yönelik bir ürün olarak tanımlamak, günümüzde pek de doğru bir yaklaşım olmaz. Ancak bu yaklaşım, uzun yıllar önce bir sigara markası tarafından benimsenmişti. Üstelik çoğu kişinin tahmin ettiğinin aksine, sigara erkekere yönelik bir ürün olarak değil, kadınlara yönelik bir ürün olarak pazarlanmıştı.

1924 yılında kurulan ve dünyanın en büyük sigara şirketlerinden biri olan Marlboro, piyasaya ilk olarak adım attığında hedef kitlesini kadınlar olarak belirlemişti. Philip Morris International’ın çatısı altında bulunan şirket, marka için klas bir isim seçmek istedi. O yıllarda İngiliz devlet adamı Winston Churchill sürekli olarak haber gündemini meşgul ediyordu. Şirket de Winston Churchill ile bağlantılı bir kişi olan “Malborough Kontu”nun unvanından yola çıkarak Marlborough ismini kullanmaya karar verdi. Ancak estetik kaygılardan ötürü, bu isim Marlboro olarak kısaltıldı.

ABD’li sigara üreticisi, ayrıca kadın ruj lekelerini gizlemek için sigaranın filtresinin etrafına kırmızı bir bant yerleştirdi. Bununla birlikte şirketin pazarlama sloganı ise “Kağıdı Dudaklarınızdan Uzak Tutmak İçin Güzellik Tüyoları” idi.

Marlboro’nun Hedef Kitlesi Neden Değişti?

Bunların üzerinden yaklaşık olarak 20 yıl geçmesinin ardından, akciğer kanseri hakkındaki yeni bir bilginin ortaya çıkmasından sonra satışların birdenbire azalması nedeniyle, Philip Morris pazarlama stratejisini değiştirmek zorunda kaldı. 1953 yılında bütün ABD’de sigara satışlarının yavaşlaması, ülke genelindeki bütün sigara şirketlerini farklı pazarlama stratejileri izlemeye zorladı.

Marlboro gibi birçok şirket ise sigaralarının filtrelenmiş olması nedeniyle daha güvenli olduğunu iddia etti. Ancak bu da yeni bir sorunu beraberinde getirdi. O zamana kadar filtreli sigaralar kadınlara özel olarak pazarlanıyordu. Sigara kullanan erkekler de sağlık endişelerinden dolayı filtreli sigaralara geçiş yapmak istediler; ancak kadınlara yönelik bir sigara içerken yakalandıkları takdirde, bunun toplum içerisinde yanlış bir şekilde algılanabileceğinden korktular.

Bunun üzerine sigara şirketleri, pazarlama stratejilerini erkekleri de kapsayacak şekilde yeniden konumlandırdılar. Sert bir kovboy olarak tanıtılan “Marlboro Adamı”nın markanın reklam yüzü olmasının ardından, Marlboro’nun satışları hızlı bir şekilde arttı ve Marlboro, bir anda ülkenin en çok satan dördüncü sigara markası haline geldi.

Marlboro Adamı olarak rol alan dört kişinin de akciğer kanseri gibi sigara kaynaklı hastalıklardan dolayı hayatını kaybetmesinin ardından, şirket kötü bir üne kavuştu ve bunun üzerine Marlboro, 1999 yılında Marlboro Adamı kampanyasına son verdi.

Günümüzde sigara içen kadın ve erkeklerin oranı birbirine çok yakın. Rakamlar, sigara içen erkeklerin sayısının, sigara içen kadınların sayısından biraz daha fazla olduğuna işaret ediyor. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’nin paylaştığı verilere göre, 2014 yılında yaklaşık olarak her 100 erkekten 19’u ve her 100 kadından 15’i sigara kullanıyordu.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Marlboro’yu Batmaktan Kurtaran “Efsane” Strateji

Kesin olarak doğruluğundan emin olamasak da Marlboro’nun batmaktan kurtulabilmek için çok uzun yıllar önce  yaptığı viral bir kampanya hikayesi var. O yıllarda böyle bir kampanya yapılmışsa eğer amacından mütevellit duyurulmaması çok makul. Ancak bahsedilen kişinin Philip Morris olması işleri biraz karıştırıyor. Biz efsaneyi size anlatalım doğrulamak veya yalanlamak size kalmış. 

Gerilla Pazarlama Dehası

Hikayeye göre Marlboro firması ilk kurulduğunda işleri hiç de yolunda gitmiyormuş. Şirketin iflasın eşiğinde olduğu günlerden adamın biri, bir teklifle çıkagelmiş: “Satışları bir ayda üç katına çıkartırım. Bunun karşılığında da şirkete %50 ortak olurum. Bu vaadimi gerçekleştiremediğim takdirdeyse ömrümün sonuna dek fabrikanızda bedavaya tütün sararım.” 

Zaten çıkmaz sokakta olan Marlboro sahipleri, “Bir haftaya kadar iflas bayrağını çekeceğiz, kaybedecek bir şeyimiz yok” deyip, bu teklifi kabul etmişler. Adam hemen kolları sıvamış; şirketin deposuna inmiş, binlerce boş Marlboro kutusu ayağıyla tek tek ezmiş. Bir gece herkes evinde uyurken, kendisine tahsis edilen uçaktan tüm Kuzey Amerika şehirlerinin üzerine bu kutuları bırakmış. Sabah uyananlar, sokaklarda boş Marlboro paketlerini görünce “bu kadar çok tüketildiğine göre iyidir” diye düşünerek Marlboro satın almaya yönelmişler.

Bu cin fikirli adam böylece, kârını üç değil beşe katlayan şirketin ortağı oluvermiş. Peki bu gerilla pazarlama dahisi kimmiş dersiniz? Evet, bu adam Philip Morris imiş.

Hakiki Philip Morris 

Philip Morris (1835–1873)

Bu hikaye ortaya atılırken gerçeklikten ne kadar sapıldığını görmek için küçük bir araştırma yapmak yeterli oluyor. Zira Almanya’da İngiltere’ye göçen bir ailenin oğlu olarak 1835’te Londra’da doğan Philip Morris, yaşamı boyunca hiç ABD’de bulunmuyor. Morris, 1854’te Londra’da kendi ürettiği sigaraların satışına başlıyor. 1873’teki ölümü üzerine şirketin idaresini eşi Margaret ve kardeşi Leopold devralıyorlar. 

Şirket hisselerinin Amerikalı ortaklarca satın alınması, logosunun değiştirilmesi ve üretimin Londra’dan, Amerika’nın Virginia eyaletine taşınmasıysa 1919 yılını buluyor. Yani Philip Morris’in ölümünün üzerinden yaklaşık yarım yüzyıl geçtikten sonra. Marlboro markasıysa 1924 yılında ortaya çıkıyor ve zamanla şirketin en önemli markası haline geliyor.

İnternette; Forbes’a göre, günümüzdeki net değeri 176 milyar dolar olan şirketin doğuşuna dair türetilen bu efsanenin daha uç versiyonlarını bulabilmek de mümkün. Aşağıda, şirketi batmaktan kurtaran Philip Morris’in aslında 19. yüzyılda Osmanlı topraklarında doğmuş, Manisalı hayırsever iş adamı Moris Şinasi olduğunu iddia eden videoya ulaşabilirsiniz.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?


8 Haftada Dijital Mükemmeliği Yakalayın!
Eğitimi İncelemek İstiyorum
Digital Excellence Program'da Erken Kayıt Fırsatından Yararlanın
close-link